Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 3d. 09:00

Renovaciją inicijuoti patiems ar laukti savivaldybės?

 Klaipėdos Panevėžio gatvės 5 namo renovacija
Jurgitos Andriejauskaitės nuotr. / Namo renovacija

Dažnai svarstant renovacijos klausimą, kyla klausimas – kuo skiriasi renovacijos projekto rengimas gyventojų iniciatyva nuo savivaldybės inicijuoto? Taip pat – ar skiriasi kredito sąlygos bei valstybės teikiama parama? Į šiuos klausimus apie daugiabučių namų modernizavimo modelius sutiko atsakyti Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo skyriaus vedėja Gintarė Burbienė.

Gali būti įgyvendinama dviem būdais

Šiuo metu daugiabučių gyventojai gali pasirinkti, kaip įgyvendinti savo būsto atnaujinimo projektą. Tai galima padaryti savo iniciatyva, apsiimant tvarkyti visus organizacinius bei finansinius renovacijos klausimus, arba dalyvauti modernizavimo programoje per savivaldybę – tokiu atveju, gyventojams netenka rūpintis administraciniais ir kitokiais renovacijos klausimais – tai daro savivaldybės paskirtas administratorius.

„Daugiabučių namų atnaujinimo programa gali būti įgyvendinama savivaldybių arba bendrojo naudojimo objektų valdytojų – t. y. daugiabučių namų bendrijų pirmininkų ar gyventojų iniciatyva per bendrijos pirmininką, daugiabučio namo administratorių ar daugiabutį administruojančią įmonę. Kai atnaujinimas pradedamas tokiu būdu, itin svarbus gyventojų iniciatyvumas, bendras sutarimas dalyvauti programoje“, – pabrėžia BETA specialistė Gintarė Burbienė.

Taisyklės – tos pačios

G. Burbienė pasakoja, jog norintiems renovuotis būstą savo iniciatyva, galioja tokios pat taisyklės, kaip ir daugiabučiams, dalyvaujantiems savivaldybės programoje. „Pavyzdžiui, abiem atvejais renovacijai turi pritarti ne mažiau 50 proc. namo gyventojų “, – pabrėžia BETA specialistė.

Pašnekovas atkreipia dėmesį ir į finansinius klausimus: „Renovuoti daugiabutį savo iniciatyva galima  savomis lėšomis, arba kreiptis kredito į finansinę instituciją. Kredito renovacijai sąlygos savo iniciatyva modernizaciją pradėjusiems gyventojams tokios pat, kaip ir savivaldybės iniciatyva dalyvaujantiems programoje. Renovuojantis būstą savo iniciatyva taip pat gaunama nustatyta valstybės parama daugiabučių modernizavimui“, – dėsto G. Burbienė.

Galima savo namą pasiūlyti patiems

Gyventojai, kurie norėtų renovacijos, tačiau nėra tikri, ar jiems užteks patirties ir įgūdžių savarankiškai tvarkantis su renovacijos procesu – pavyzdžiui, rengiant investicijų planą, kreipiantis į bankus dėl kredito, organizuojant renovacijos darbų pirkimą, priežiūrą ir t. t. – gali pasiūlyti savivaldybei renovuoti savo daugiabutį.

 „Atsiminkime, kad kai modernizacija vyksta savivaldybių iniciatyva, savivaldybės paprastai savo iniciatyva atrenka neefektyviausiai energiją vartojančius daugiabučius namus. Tačiau juos gali pasiūlyti ir gyventojai. Jeigu daugiabutis tikrai atitinka kriterijus, namui savivaldybė paskiria administratorių, kuris įgyvendina visą daugiabučio atnaujinimo procesą nuo – iki“, – pasakoja BETA specialistė.

Ar mus atrinks?

Tiesa, ne visi daugiabučiai gali dalyvauti savivaldybės programoje savo iniciatyva. „Pirmiausia visos Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos tikslas yra didinti daugiausia šilumos energijos sunaudojančių daugiabučių namų energinį efektyvumą ir taip mažinti jų gyventojų išlaidas už butų šildymą. Taigi – pirmiausia savivaldybės renovacijai atrenka tuos namus, kurių savininkams tenka didžiausios būsto išlaikymo išlaidos. Nors visi senos statybos daugiabučiai nėra energetiškai efektyvūs, pirmiausia dėmesys teikiamas tiems namams, kuriems reikia itin „skubios pagalbos“, jiems savivaldybės paprastai teikia prioritetą“, – pastebi G. Burbienė.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką