Dabar populiaru
Publikuota: 2015 kovo 25d. 08:50

Savavališka namo statyba – nusižengimas su rimtomis pasekmėmis

Namas
„Fotolia“ nuotr. / Namas

Dažniausias individualių namų statytojų pasirinkimas – 1 ar 2 butų namai, kurie priskiriami neypatingų statinių kategorijai. Tokie pastatai viršija nesudėtingų statinių parametrus, bet nesiekia ypatingiems statiniams taikomų kriterijų. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) atstovė Vida Aliukonienė priminė, kad tokiems statiniams statyti ar rekonstruoti statytojas privalo turėti statybas leidžiantį dokumentą (SLD). Nors VTPSI ir Aplinkos ministerija vykdo konsultacinę ir švietėjišką veiklą, savavališkai besistatančiųjų individualius namus nemažėja, nors šis nusižengimas laikomas rimčiausiu statybos sektoriuje ir už jį savivaliautojams gresia baudos.

Didžiausias nusižengimas

1 ar 2 butų namai – dažniausiais statomi neypatingų statinių kategorijai priskiriami statiniai. Jų parametrai (aukštis ir bendrasis plotas) viršija nesudėtingų (atitinkamai – 8,5 m ir 80 kv. m), bet nesiekia ypatingų (atitinkamai – 20 m ir 2000 kv. m) statinių parametrų. Tokį statinį statyti ar rekonstruoti ketinantis statytojas privalo pasirūpinti atitinkamas procedūras leidžiančiais atlikti dokumentu – SLD.

„Kai namo statyba vykdoma neturint šio dokumento ar tokį dokumentą turint, tačiau pažeidžiant esminius projekto sprendinius, tai savavališka statyba. VTPSI savavališką statybą laiko didžiausiu pažeidimu statybos priežiūros srityje, nes tokia veikla gali pakenkti visuomenės, atskirų asmenų interesams ar aplinkai. Todėl organizuoja specialius reidus savavališkoms statyboms išaiškinti, atlieka patikrinimus pagal gautą informaciją apie gal būt be privalomų dokumentų statomus statinius. Nustačiusi pažeidimus nedelsdama pradeda savavališkos statybos padarinių šalinimo procedūras“, – apie neteisėtai vykdomas statybas kalbėjo V.Aliukonienė.

Kai namo statyba vykdoma neturint SLD ar tokį dokumentą turint, tačiau pažeidžiant esminius projekto sprendinius, tai – savavališka statyba.

VTPSI savavališkų statybų statistika rodo, kad rizikuojančių be privalomų dokumentų statyti naujus ar rekonstruoti jau esamus individualius namus gyventojų nemažėja. 2014 metais dėl individualių vieno ir dviejų butų naujų namų statybos, neturint SLD ar tokį dokumentą turint, tačiau pažeidžiant esminius projekto sprendinius, VTPSI pareigūnai surašė 56 savavališkos statybos aktus. Dar 48 savivaliautojai išaiškinti neteisėtai rekonstravę tokius namus. Individualių namų savavališkos statybos viršija penktadalį visų prieš metus išaiškintų savavališkos statybos atvejų ir keturiais – 2013 metais nustatytų tokių statybų skaičių.

Bauda už savivaliavimą – iki 2316 eurų

Pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą naujo neypatingo statinio savavališka statyba užtraukia baudą nuo 868 iki 2316 eurų, o tokio statinio savavališkas rekonstravimas – 1158 iki 2316 eurų.

Savavališka naujo neypatingo statinio statyba pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą užtraukia baudą nuo 868 iki 2316 eurų, o tokio statinio savavališkas rekonstravimas – 1158 iki 2316 eurų. Norintis savavališką statinį įteisinti statytojas tik bauda neapsieis – statyba taptų teisėta (jeigu tokio naujo statinio statyba ar rekonstravimas toje vietoje galima pagal galiojančių teisės aktų reikalavimus), dar teks susimokėti ir už savavališkos statybos įteisinimą.

Nors VTPSI ir Aplinkos ministerija vykdo konsultacinę ir švietėjišką veiklą, gyventojų, besiteisinančių teisės aktų nežinojimu vis dar atsiranda. VTPSI primena, kad pasikonsultuoti dėl statybų, išsiaiškinti, kada privalu gauti SLD ir gauti informacijos kitais klausimais, galima apsilankius inspekcijos svetainėje ar susisiekus telefonu. Kada ir kokio statybas leidžiančio dokumento statytojui reikia galite skaityti ir čia.

Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi būti vykdomos laikantis teisės aktų nustatytų reikalavimų. Turi būti atsižvelgta į aplinkinių gyventojų, teritorijų, gamtos bei kultūros paveldo objektų gerovę. Statinių statyba, neįvertinus visų aplinkybių ir veiklos galimų neigiamų pasekmių, kelia grėsmę žmonėms, aplinkai ir kraštovaizdžiui.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką