Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Statybas leidžiantis dokumentas: kada jo reikia ir kaip jį gauti?

Statybos Vilniaus centre
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Statybos Vilniaus centre
Šaltinis: 15min
0
A A

Manančiųjų, kad savo sklype statyti gali kada ir ką panorėję, mažėja, tačiau savavališkos statybos atvejų Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) vis dar užfiksuoja. Savo sklype statybas suplanavę gyventojai prieš jas pradėdami turėtų pasidomėti, ar ketinamiems atlikti darbams nereikia gauti statybas leidžiančio dokumento arba valstybinių institucijų ar sklypo bendraturčių sutikimo. Taigi kokiais dokumentais turėtų pasirūpinti statytojais nenorėdami sulaukti nemalonaus VTPSI inspektorių vizito?

Kokio dokumento reikia?

Kokio statybą leidžiančio dokumento (SLD) reikia, priklauso nuo ketinamo statyti statinio kategorijos ir statybos rūšies.

Ketinant statyti naują ypatingą ir neypatingą statinį privalu pasirūpinti leidimu statyti naują statinį. Nusprendus minėtoms statinių kategorijoms priklausančius statinius rekonstruoti – būtinas leidimas rekonstruoti statinį.

Suplanavus atnaujinti (modernizuoti) pastatą vėlgi privalu gauti būtent šį statybų procesą leidžiantį dokumentą, ta pati procedūra galioja ir norint tęsti anksčiau pradėtus statybos darbus – būtina gauti leidimą tęsti sustabdytą statybą.

Kokio statybą leidžiančio dokumento (SLD) reikia, priklauso nuo ketinamo statyti statinio kategorijos ir statybos rūšies.

Kitais atvejais, kai privalomas statinio projektas, raštu pritarti turi įgaliotas valstybės tarnautojas. Tais atvejais, kai aukščiau nurodyti SLD neprivalomi, tačiau pagal teisės aktų nuostatas būtini žemės sklypo ar gretimų žemės sklypų savininkų ar valdytojų rašytiniai sutikimai – privalu jais ir pasirūpinti.

Kas išduoda?

Statytojui, norinčiam gauti statinio SLD, dėl jo išdavimo reikėtų kreiptis į savivaldybės administracijos direktorių ar jo įgaliotą savivaldybės administracijos valstybės tarnautoją.

Jei planuojama rekonstruoti ar statyti naują statinį išskirtinėje ekonominėje zonoje ar šelfe, tokiu atveju statytojas turėtų kreiptis į VTPSI ar jos įgaliotą instituciją. Statybą leidžiančius dokumentus statiniams, suprojektuotiems įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus, statyti, rekonstruoti, remontuoti ar griauti Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka išduoda taip pat VTPSI.

Į ką būtina atkreipti dėmesį kreipiantis į valstybines institucijas dėl SLD išdavimo? „Svarbiausias reikalavimas, kad statinio projektas būtų parengtas vadovaujantis būtinaisiais projekto rengimo dokumentais – teritorijų planavimo dokumentais, žemės sklypo (teritorijos) ir statinio statybinių tyrinėjimų (jeigu juos atlikti privaloma) dokumentais, galiojančiais teisės aktais, prisijungimo sąlygomis, savivaldybės administracijos išduotais specialiaisiais architektūros reikalavimais.

Svarbiausias reikalavimas, kad statinio projektas būtų parengtas vadovaujantis būtinaisiais projekto rengimo dokumentais – teritorijų planavimo dokumentais.

Tam tikrais atvejais privaloma vadovautis ir kultūros paveldo vertybės tyrimų medžiaga, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos išduotais specialiaisiais paveldosaugos reikalavimais, saugomos teritorijos direkcijos išduotais specialiaisiais saugomos teritorijos tvarkymo ir apsaugos reikalavimais“, – komentavo VTPSI atstovė Vida Aliukonienė.

Jei statytojas pateikia ne visus SLD išdavimui privalomus dokumentus, jam apie tai pranešama ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo prašymo pateikimo. Tokiu atveju, kai statinio projektas parengtas laikantis nurodytų dokumentų reikalavimų ir pateikti visi privalomi dokumentai, pradedama SLD išdavimo procedūra.

Gavus nepritarimų projektui, SLD neišduodamas, pateikti dokumentai grąžinami statytojui (užsakovui), informuojant jį apie neišdavimo priežastis ir pateikiant konkrečias pastabas dėl statinio projekto. Ta pačia tvarka pakartotinai pateikto pakeisto pagal gautas pastabas statinio projekto tikrinimo procedūras atlieka institucijos ar subjektai, nepritarę statinio projektui, taip pat institucijos ar subjektai, kurių kompetencijai priklauso kitų statinio projekto sprendinių, kuriems įtaką daro pakeisto statinio projekto sprendiniai, patikrinimas; šiuo atveju tikrinimo ir SLD išdavimo procedūros atliekamos per perpus trumpesnius terminus.

Kiek laiko trunka?

Kai gaunami visi privalomi dokumentai, prašymą išduoti leidimą statyti naują statinį, leidimą rekonstruoti statinį ar leidimą atnaujinti (modernizuoti) pastatą ir visus pateiktus dokumentus nustatyta tvarka skaitmeniniu pavidalu per 2 darbo dienas SLD išduodančios institucijos įgaliotas valstybės tarnautojas paskelbia Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“.

Taip pat raštu pateikia informaciją apie gautą prašymą išduoti SLD ir gautą projektinę dokumentaciją saugomos teritorijos direkcijai (kai objektas patenka į valstybinį parką, biosferos rezervatą ar rezervatą) ir Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos (kai objektas yra nekilnojamoji kultūros paveldo vertybė arba yra jos teritorijoje ar apsaugos zonoje).

Statinio projektui patikrinti, skaičiuojant nuo projekto paskelbimo informacinėje sistemoje „Infostatyba“ dienos, priklausomai nuo statinio kategorijos skiriama nuo 10 iki 35 darbo dienų.

Statybos ar rekonstravimo projektų sprendinių atitiktį nustatytiems reikalavimams turi patikrinti tam tikros institucijos ir subjektai (jų padaliniai). Statinio projektui patikrinti, skaičiuojant nuo projekto paskelbimo informacinėje sistemoje „Infostatyba“ dienos, priklausomai nuo statinio kategorijos skiriama nuo 10 iki 35 darbo dienų.

Ypatingos statinio statybos ir rekonstrukcijos projektas tikrinamas iki 35 darbo dienų, neypatingo statinio statybos ir rekonstrukcijos bei ypatingo statinio kapitalinio remonto – iki 20 darbo dienų, kitais atvejais – iki 10.

Leidimas statyti naują statinį, leidimas rekonstruoti statinį ar leidimas atnaujinti (modernizuoti) pastatą ir rašytinis pritarimas statinio projektui išduodami tik praėjus nustatytam statinio projekto patikrinimo terminui, jeigu per statinio projektui patikrinti nustatytą terminą negauta statinio projektą turėjusių patikrinti subjektų (jų padalinių) nepritarimų statinio projektui, arba anksčiau, jeigu gauti visų statinio projektą turėjusių patikrinti subjektų pritarimai statinio projektui.

SLD statyti naują statinį ir rekonstruoti ypatingą išduodamas per 45 darbo dienas, leidimo statyti ar rekonstruoti ypatingą statinį ar atlikti ypatingojo statinio kapitalinį remontą gali tekti laukti iki 30 darbų dienų. Kitais nenurodytais atvejais SLD išduodamas per 15 darbo dienų, o leidimas tęsti sustabdytą statybą – per 10.

Aplinkos ministerija primena, kad su reikiamomis institucijomis nesuderintos statybos gali padaryti didelę žalą šalia esantiems pastatams, gyvenantiems žmonėms ir gamtai. Savavališkai vykdomos ir su aplinkosaugininkais nesuderintos statybos gali suardyti gamtos darną bei išnaikinti biologinę įvairovę, taip pat pakenkti gamtos ir kultūros paveldui.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką