TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Su neteisėta statybų pradžia kovojama konsultacijomis ir baudomis

Statybos Vilniaus centre
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Statybos Vilniaus centre
Šaltinis: 15min
0
A A

Statytojas, vadovaujantis Statybos įstatymu, apie statybų pradžią, rangovo ar pagrindinių statybos sričių vadovo pasamdymą per 3 darbo dienas privalo pranešti statybos valstybinę priežiūrą vykdančiai institucijai. Nors Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) konsultuoja statytojus telefonu ir vykdo švietėjišką veiklą, nepaisančių minėtų reikalavimų vis dar atsiranda. O tokiems įstatymų pažeidėjams kelio atgal nėra – jie drausminami baudomis.

Pranešti būtina

Statybos įstatymas numato, kad statybas pradėjęs, rangovą ar pagrindinių statybos sričių vadovus (statinio projekto vykdymo priežiūros, statinio statybos, statinio statybos techninės priežiūros vadovą) pasamdęs statytojas per 3 darbo dienas atitinkamą informaciją turi pranešti statybos valstybinę priežiūrą vykdančiai institucijai.

Statytojas minėtą informaciją gali pateikti dviem būdais: elektroniniu būdu informacinėje sistemoje „Infostatyba“ arba atvykęs į inspekcijos teritorinį padalinį. Jeigu statytojas to nepadaro, rizikuoja užsitraukti baudą nuo 289 iki 868 Eur. VTPSI atstovė Toma Kondrotaitė teigė, kad minėti reikalavimai netaikomi tik tokiu atveju, jei vykdomas statinio paprastasis ar kapitalinis remontas arba statomas nesudėtingųjų statinių kategorijai priskiriamas statinys.

Pažeidimų daugėja

Jeigu statytojas to nepadaro, rizikuoja užsitraukti baudą nuo 289 iki 868 Eur.

2014 m. apie statybų pradžią nepranešusiems statytojams buvo surašyta 90 administracinių teisės pažeidimų protokolų, 2013-aisiais šis skaičius buvo mažesnis kone tris kartus – 31. Paklausta, kaip VTPSI sužino apie neteisėtai pradėtas statybas, T.Kondrotaitė teigė, kad būdų yra ne vienas: „Apie tokius atvejus sužinome vykdydami kitas Inspekcijos funkcijas, pavyzdžiui, nagrinėdami asmenų skundus ir pranešimus, atlikdami statybos užbaigimo procedūras ir kita.“

Vienas iš neteisėtai vykdančiųjų statybas drausminimo būdų – baudos. 2014 metais įstatymų nesilaikantiems statytojams paskirtų baudų suma sudarė 12 743,28 Eur, 2013-aisiais – 4 489,11 Eur. Daugiausia minėto pobūdžio pažeidimų užfiksuota Panevėžio (43 proc.) ir Vilniaus (34 proc.) regionuose. Pažymėtina tai, kad Klaipėdos ir Marijampolės regionuose 2014-aisiais pažeidimų iš viso nenustatyta.

VTPSI atstovė tikino, kad su minėtais pažeidimais kovojama ne tik baudomis, bet ir konsultacijomis bei švietėjiška veikla. Anot jos, gyventojai aktyviai domisi teritorijų planavimo ir statybos klausimais, o inspekcija kiekvieną mėnesį vidutiniškai suteikia apie 160 konsultacijų raštu ir apie 1160 telefonu.

2014 metais dėl informacijos apie statybos pradžią bei rangovo ir pagrindinių statybos sričių vadovų pasamdymą (paskyrimą) pateikimą buvo suteikta daugiau nei 200 konsultacijų telefonu (~2 proc. telefonu teiktų konsultacijų).

Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi būti vykdomos laikantis teisės aktų nustatytų reikalavimų. Statinių statyba, neįvertinus visų aplinkybių, veiklos galimų neigiamų pasekmių ir neturint reikiamos informacijos, kelia grėsmę žmonėms, aplinkai ir kraštovaizdžiui. Kiekvienas statybos dalyvis yra atsakingas už tai, kad nebūtų pakenkta aplinkiniams gyventojams, teritorijoms, gamtos bei kultūros paveldo objektų gerovei.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką