Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 29d. 17:03

Viešųjų ryšių akcijoms pinigų yra, daugiabučių modernizavimui – ne

Renovacija Kėdainiuose
„Kėdainių naujienų“ nuotr. / Renovacija Kėdainiuose

Nors Aplinkos ministerija garsiai reklamuoja daugiabučių namų renovacijos programą, giriasi proveržiu ir ragina gyventojus renovuoti namus, realybė yra kitokia. Naujiems projektams pinigų nėra, o renovuoti namus pasiryžę gyventojai nesulaukia banko paskolų.

Vėluoja atsiskaityti su rangovais

Kėdainių A.Kanapinsko g. 6 namo bendrija vėluoja atsiskaityti už atliktus darbus renovaciją vykdantiems rangovams. Balandžio viduryje statybos įmonė atsiuntė bendrijai raštą, kuriuo primena, jog bendrija vėluoja apmokėti daugiau kaip 13 tūkstančių eurų sąskaitą.

A.Kanapinsko g. 6 namo bendrija ne savo noru pateko į akligatvį.

Bendrija dar praėjusių metų pabaigoje paruošė dokumentus namo renovacijai ir gavo pažadą, kad valstybė kompensuos 40 procentų energiją taupančių priemonių diegimo išlaidų. Namo gyventojai planavo iš „Swedbank“ gauti paskolas, kad bendrija galėtų apmokėti rangovams už medžiagas ir atliktus darbus. Bet... pinigų nėra.

Bankas negali duoti gyventojams kreditų, nes JESSICA fonde, iš kurio teikiamos paskolos renovacijoje dalyvaujantiems būstų savininkams, pinigų nėra.

Namo bendrijos pirmininkas Egidijus Bilinskas pasakojo, kad agentūra patvirtino parengtą renovacijos projektą, darbai jau pradėti, bet bankas negali duoti gyventojams kreditų, nes JESSICA fonde, iš kurio teikiamos paskolos renovacijoje dalyvaujantiems būstų savininkams, pinigų nėra.

„Nuo gyventojų apsisrendimo atlikti namo renovaciją iki realių darbų praeina ne mažiau kaip metai – tiek laiko trunka projektų, kitų dokumentų rengimas, viešųjų pirkimų procedūros, – aiškino E.Bilinskas. – Per tą laiką pasikeitė situacija.“

Negauna aiškaus atsakymo

A.Kanapinsko g. 6 namo rekonstrukciją administruoja viešoji įstaiga „Endivė“. Ji dirba su dar dviem Kėdainių daugiabučiais ir administruoja daugiau kaip 30 namų Kaune.

Įstaigos direktoriaus pavaduotoja Jolita Maženienė, dėl renovacijos reikalų nuolat bendraujanti su Aplinkos ministerija ir programą administuojančiomis agentūromis, stebisi, kad gyventojai buvo raginami renovuoti namus, nors paramos pinigų valstybė iki šiol neturi, negali aiškiai atsakyti, kada ir kokiomis sąlygomis jie bus.

Vadimo Simutkino nuotr./Daiva Matonienė
Vadimo Simutkino nuotr./Daiva Matonienė

Ministerija atsirašinėja

Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė rašte „Endivei“ patvirtino, kad 2007-2014 metų paramos lėšos jau panaudotos arba joms sudarytos sutartys. Likusius projektus numatoma finansuoti 2014-2020 metų laikotarpio lėšomis (šiam laikotarpiui daugiabučių namų modernizavimo programai skirta 280,9 mln. eurų).

Ministerija gegužės pradžioje ketina pasirašyti finansavimo sutartį su Europos investiciniu banku, kuris vėliau dar turės pasirinkti finansinius tarpininkus (bankus), teiksiančius paskolas tiesiogiai gyventojams.

Ministerija gegužės pradžioje ketina pasirašyti finansavimo sutartį su Europos investiciniu banku, kuris vėliau dar turės pasirinkti finansinius tarpininkus (bankus), teiksiančius paskolas tiesiogiai gyventojams.

Niekas nežino, kiek laiko tai užtruks, bet viceministrė pažadėjo, kad tos problemos artimiausiu metu bus išspręstos.

Baiminasi prarasti paramą

Kad modernizuojamų namų savininkai gautų valstybės paramą, rangos darbai turi būti atlikti iki spalio 1 dienos.

Įstrigus finansavimui sustojo ir atliekami darbai, nes rangovai negali savo lėšomis pirkti medžiagų ir nemokamai dirbti. Ar spės jie apšiltinti sienas ir stogus, modernizuoti šildymo sistemas per kelis mėnesius?

„Rangovui sustabdžius darbus dėl neatsiskaitymo galime nespėti įgyvendinti projekto visa apimtimi iki numatyto termino – kas prisiims atsakomybę, jei bus sumažinta parama?“ – rašte aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui klausia VšĮ „Endive“. – Kodėl nebuvo planuojamas lėšų poreikis prieš 6-8 mėnesius, kai buvo aišku, kad JESSICA fonde lėšų pritrūks?“

Šis tekstas paskelbtas portale kedainiunaujienos.lt

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką