TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus Salininkų gyventojams – nemokamos kompostavimo dėžės piktžolėms ir maisto atliekoms

Kompostavimo dėžės Salininkų gyventojams atiteko nemokamai.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Kompostavimo dėžės Salininkų gyventojams atiteko nemokamai.
Šaltinis: 15min
0
A A

Salininkuose pradėtos dalinti pirmosios nemokamos kompostavimo dėžės Vilniaus gyventojams. Iš viso namų ūkiams mieste planuojama išdalinti 21 tūkstantį kompostavimo dėžių. Kol kas jas gavo 500 gyventojų.

Lengvai surenkamos, estetiškai patrauklios, jose užtikrinamas oro judėjimas, svarbus optimaliam biologiniam atliekų skaidymuisi. Tokius naujųjų kompostavimo dėžių privalumus vardija projektą organizuojantys Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) darbuotojai. Kadangi biologiškai skaidžių atliekų nereikėtų vežti į bendrą buitinių atliekų sąvartyną, kompostavimo dėžės namų ūkiams taps ir papildoma priemone sumažinti iškeliaujančių į Kazokiškių sąvartyną atliekų srautus.

Paskirstėme dėžes pagal individualių namų skaičių, koks buvo suformuotas poreikis, taip dėžes ir suskirstėme, kiek reikia kiekvienai savivaldybei, – teigė Rasa Pajarskienė.

Šis projektas finansuojamas ne vien VAATC, bet ir Europos Sąjungos Sanglaudos fondo lėšomis. Iš viso 21 tūkst. kompostavimo dėžių gaus Vilniaus miesto gyventojai, iš viso aštuonioms Vilniaus apskrities savivaldybėms nupirkta 51 tūkst. dėžių. Projekto vertė – apie 7 mln. Lt, iš kurių truputį daugiau nei 77 proc. yra ES Sanglaudos fondo lėšos. Projektas susideda iš dviejų etapų: skatinti žmones kompostuoti namuose, gaminti sau geros kokybės dirvožemį ir sumažinti bioskaidžių atliekų kiekį, patenkantį į sąvartyną. O tai ir virtuvės atliekos, ir piktžolės ar nušienauta žolė.

„Paskirstėme dėžes pagal individualių namų skaičių, koks buvo suformuotas poreikis, taip dėžes ir suskirstėme, kiek reikia kiekvienai savivaldybei“, – teigė VAATC Plėtros skyriaus vadovė Rasa Pajarskienė.

Kiekviena savivaldybė nusistatė savo tvarką, kaip dėžės bus išdalintos gyventojams. Tarkim, Vilniaus mieste į pagalbą atėjo bendruomenės, Ukmergėje įvesta rinkliava, savivaldybė turi gyventojų sąrašus ir pagal juos ketina išduoti dėžes, kurios bus dalinamos stambiagabaričių atliekų aikštelėje. Vilniaus rajone gyventojams teks pirmiausia parašyti prašymą seniūnijoje.

Pirmosios 500 dėžių nukeliavo į Salininkų gyventojų kiemus. Anot Vilniaus mero Artūro Zuoko, kai gyventojai dalį atliekų dės į kompostavimo dėžes, į Kazokiškių sąvartyną išvažiuos apie trečdaliu mažiau atliekų.

„Gyventojai gaus nemokamai tokią kompostavimo dėžę, kiekvienas ūkis, kuris turi savo namą ar žemės sklypą galės vietoj to, kad mestų dalį atliekų į šiukšlių dėžę ir už jų išvežimą turėtų mokėti, galės turėti ekologiškų, gerų trąšų. Žmonės aktyviai dalyvauja, nori“, – kalbėjo meras.

Vilniuje dėžes gaus priemiesčių, sodų bendrijų gyventojai.

Dėžių gamyba vyks iki rugsėjo pabaigos. Dėžių turi užtekti visiems gyventojams, pasirašiusiems sutartis dėl atliekų išvežimo. Anot R.Pajarskienės, VAATC, vykdydamas projektą, numatė įsigyti apie 5 tūkst. dėžių daugiau, nei pageidavo atliekų vežėjai, jeigu netyčia kažkas būtų užmirštas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką