-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vis daugiau biurų Lietuvoje renkasi į namus panašų interjerą

Biuras nėra tik įmonės vizitinė kortelė. Tai ir efektyvi darbuotojų motyvavimo priemonė. Sveika ir patogi darbo vieta ypač svarbi tuomet, kai biure prie kompiuterio darbuotojai praleidžia bemaž visą savo darbo laiką. Kaip pastebi įmones konsultuojantys architektai ir interjero dizaino specialistai, Lietuvoje jau pradeda pamažu populiarėti ir biuro kaip antrųjų namų idėja.
„15min.lt“ biuras
„15min.lt“ biuras / Dizainas -. A. Kačinskaitė, A. Jankauskaitė
Temos: 2 Biuro baldai Baldai

Darbo aplinka – svarbi

Jungtinėse Amerikos Valstijoje leidžiamas žurnalas „Psychology Today“ savo interneto svetainėje paskelbė šiemet atlikto biuro darbuotojų motyvacijos tyrimo rezultatus, kurie atskleidė, kad darbo aplinka yra svarbi beveik visiems dirbantiesiems. Net 90 proc. apklaustųjų pripažino, kad smagi darbo aplinka jiems yra svarbus motyvacinis veiksnys. Daug svarbesnis nei pareigų pavadinimas ar paskatinimo dovanos. 

T.`imkaus nuotr./Studio V4 biuras
T.Šimkaus nuotr./„Studio V4“ biuras

Tinkamas biuro planas

Apie biure dirbančiųjų patogumą reikia pradėti galvoti dar prieš braižant biuro erdvės planą, pataria Organizacijų vystymo centro konsultantė Mirolanda Trakumaitė. „Pagrindinės biuro zonos yra keturios: darbo, pasitarimų, reprezentacinė ir poilsio. Jos turi būti įrengtos taip, kad žmonės dirbdami vieni kitiems netrukdytų arba bent jau trukdytų kuo mažiau. Labai svarbu darbuotojui turėti galimybę atsitraukti nuo kitų, kai reikia susikaupti ir pamąstyti. Papildomos patalpos, suteikiančios galimybę trumpam izoliuotis, biure labai reikalingos.“

Būtinybę atskirti triukšmingiausias biuro vietas pabrėžia ir biuro baldus gaminančios įmonių grupės „Narbutas“ dizainerė Lina Juknevičiūtė: „Šiuo metu ypač populiari biuro be sienų idėja. Vis dėlto į  atskiras patalpas rekomenduojama „uždaryti“ triukšmingiausias zonas – susirinkimų, konferencijų, spausdinimo patalpas.“

15min.lt biuras
„15min.lt“ biuras

Darbo zonai –  šviesiausios vietos

Pasak dizainerės, biuro zonų išdėstymo sprendimą didele dalimi padiktuoja pati biuro erdvė, natūralaus apšvietimo galimybės. „Svarbu, kad biure dirbantis žmogus gautų kuo daugiau natūralios dienos šviesos. Dėl to darbo vietas patartina įrengti kuo arčiau natūralaus šviesos šaltinio. Konferencijų ir pasitarimų, tai pat archyvo patalpoms rekomenduojame skirti patalpas, kuriose nėra natūralaus apšvietimo arba jis yra minimalus.“

Apšvietimo svarbą pabrėžia ir M. Trakumaitė: „Natūrali šviesa biure yra labai svarbus dalykas. Kaip ir galimybė, esant reikalui, apsisaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, reguliuoti patalpos temperatūrą. Tai stipriai veikia darbingumą.“

Erdvės poilsiui 

M.Trakumaitė taip pat akcentuoja poilsio zonų svarbą. „Labai gerai, jei darbuotojams pačiame biure sudaromos sąlygos per oficialią pietų pertrauką užkąsti, papietauti. Juk ne visi per pietų pertrauką išeina, dalis lieka biure. Taip pat patalpos poilsiui reikalingos dėl to, kad nė vienas negalime dirbti aštuonias valandas nepertraukiamai, visi žmonės daro pauzes darbo metu ir per jas truputį pakeisti darbo aplinką minutei ar dviem yra labai naudinga. Net ir trumpalaikis aplinkos pakeitimas suteikia poilsio jausmą. Be to, tai duoda ir galimybę pajudėti, kas yra labai gerai, ypač, jei darbuotojas ištisai dirba prie kompiuterio“, – komentavo M. Trakumaitė. 

 S.Puzanskij nuotr./Manodrabuziai.lt biuras
S.Puzanskij nuotr./Manodrabuziai.lt biuras

Šiuolaikiškai įsirengdamos biurus įmonės neapsiriboja vien virtuvėlėmis. Vis dažniau darbuotojų komfortui įrengiamos atskiros poilsio zonos, kur kolegos gali pabendrauti neoficialioje aplinkoje, pavyzdžiui, žaisdami stalo žaidimus. Arba peržvelgti naujausią spaudą, pavartyti profesinę literatūrą. Kai kurios įmonės, atsižvelgdamos į darbuotojų pageidavimus, įrengia specialius atsipalaidavimo kambarius, kuriuose draudžiama garsiai kalbėti, treniruoklių sales. 

Kaip namuose

Biurų įrengimo klausimu įmones konsultuojančios „Narbuto“ atstovės L.Juknevičiūtės manymu, daugiau dėmesio skirti poilsio zonoms Lietuvos darbdavius skatina ir Vakarų pasaulio biuruose populiarėjanti sugrįžimo į „namų aplinką“ tendencija. 

„Ši tendencija, pasaulyje populiari pora metų, pamažu ateina ir į Lietuvą. Santykis, kiek laiko praleidžiama namie ir kiek biure, keičiasi, vis daugiau būname biuruose dirbdami viršvalandžius arba be darbo valandų, lanksčiu grafiku. Dėl to darbdaviai stengiasi biurus įrengti taip, kad dirbantys juose žmonės jaustųsi lyg namuose – jaukiai ir patogiai. Pasirenkamos natūralios medžiagos, šiltos spalvos, atsisakoma minimalistinių, pernelyg steriliai, oficialiai įrengtų erdvių. Ypač svarbios tampa poilsio, bendravimo zonos. Be virtuvėlės šiuolaikinis biuras apskritai neįsivaizduojamas.“

Pasak L.Juknevičiūtės, vietos poilsio zonai įmanoma surasti net ir mažame biure: „Jeigu yra mažai vietos, poilsio zoną biure galima suformuoti kaip nedidelę salelę. Jos atskyrimui galima panaudoti įvairaus aukščio spintas ar akustines pertvaras, salelėje pastatyti minkštasuolius, krėslus ar staliuką su kėdėmis. Tokie sprendimai leidžia taupiai panaudoti turimą erdvę ir kartu įsirengti papildomą zoną. Akustinės pertvaros efektyviai sugeria garsus ir jomis atribota poilsio zona atvirame biure dirbantiems žmonėms bus matoma, bet negirdima.“

„Google“ stilius 

Interjero architektė Aušra Kačinskaitė taip pat sako pastebinti darbdavių susidomėjimą biuro kaip antrųjų namų idėja.

Su šia idėja Lietuvos biuruose pradeda įsitvirtinti ir naujoviškas požiūris į interjerą: „Užaugo nauja jaunų ir pažangių verslininkų karta, turinti stiprią vadybinę bazę ir skirianti didelį dėmesį  darbuotojų patogumui ir jų neformaliam bendravimui. Jie supranta biuro interjero svarbą kuriant namų atmosferą, todėl renkasi drąsų google tipo biuro stilių  – laisvą, žaismingą, eklektišką, – kuris paneigia absoliučiai visus biuro stereotipus. Biuras suprantamas kaip organiška struktūra, kurios kūrime dalyvauja visi darbuotojai.“

15min.lt biuras
„15min.lt“ biuras

Pasak interjero specialistės, vienos pirmųjų tokį stilių Lietuvoje pasirinko IT bendrovės: „Jų darbo specifika tokia, kad darbas vyksta be fiksuotų darbo valandų, neretai darbuotojai neturi nuolatinės darbo vietos ir  yra prilyginami beveik menininkams. Todėl jų biuro aplinka turi būti kūrybinga, laisva, įdomi ir įkvepianti.“

Dabar jų pėdomis žengia ir kitos įmonės, pageidaujančios neįpareigojančios darbo aplinkos. Pasak A. Kačinskaitės, tam įtakos turi ir įmonėse nykstanti vertikali hierarchija: „Keičiasi supratimas ir vadovavimo būdas, dažnai įmonės taiko horizontalią hierarchiją – vadovas yra ten, kur yra visi darbuotojai ir niekas nuo nieko neužsidaro.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius