Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 balandžio 21d. 19:55

Architektai įsirengė neįprastą būstą Vilniaus stoties rajone: pažvelkite, kaip jis atrodė prieš ir po įrengimo

Butas Vilniaus Sodų g.
Norbert Tukaj/ 15min nuotr. / Butas Vilniaus Sodų g.
Jaunų architektų pora, Gabrielė ir Antanas Šarkauskai, kuriems priklauso studija „ŠA atelier“, sau įsirengė lietuvio akiai gal ne tokį įprastą būstą. Būstas greta Vilniaus autobusų stoties, Sodų gatvėje, autorių teigimu, turėjo patenkinti jų poreikius, tačiau kartu jie siekė išlaikyti pagarbą istorijai. 84 kv. m ploto, 3 kambarių buto įrengimas, be baldų, jiems atsiėjo 20 tūkst. eurų.

Gabrielė ir Antanas Šarkauskai 15min pasakojo, kad jiems svarbiausia buvo bute sukurti humanišką, gyvybingą erdvę atsikratant buvusios slogios buto nuotaikos.

„Naujos buto erdvės turėjo patenkinti šiuolaikinius poreikius, kurie žymiai skiriasi nuo praeitų kartų poreikių. Tačiau išlaikant pagarbą istorijai.

Vienijanti mintis – per visą butą tekanti erdvė, kuri atskleidžia perspektyvos daugiaplaniškumą ir patalpų gylį. Senose pertvarose angos kertamos taip, kad nauja erdvė būtų pritaikyta šiuolaikiškam šeimos gyvenimui, bet drauge paliekanti žymę apie senąją plano struktūrą“, – sakė Gabrielė ir Antanas.

Norbert Tukaj nuotr./Butas Vilniaus Sodų g.
Norbert Tukaj nuotr./Butas Vilniaus Sodų g.

Architektų teigimu, šis interjeras nebuvo pasirinktas, todėl išsiskiria iš kitų. Gabrielės ir Antano nuomone, interjerai dažnai būna išrenkami iš tam tikrų klišių, įvaizdžių, kurie ir niveliuoja projektus, užduodami bendras tendencijas.

„Galbūt išskirtinis šio projekto bruožas iš kitų Lietuvoje dažnai sutinkamų interjerų yra dėmesys tuštumai, jos formai, o ne objektams, daiktams. Kuriamas fonas gyvenimui, o atėjęs naudotojas jį papildo, įasmenina, individualizuoja asmeniniais daiktais ir dinamika“, – aiškino jie.

Gabrielė ir Antanas Šarkauskai sakė, kad projektuojant butą atsirado viena nauja pertvara, kuri kartu yra ir spinta, ir inžinerinių komunikacijų kolektorius.

„Iš vienos pusės, ji laiko virtuvę, iš kitos – tarnauja vonios kambario reikmėms, o ant savęs neša antresolę, skirtą laikyti didesniems daiktams“, – pasakojo architektai.

Norbert Tukaj nuotr./Butas Vilniaus Sodų g.
Norbert Tukaj nuotr./Butas Vilniaus Sodų g.

Bute, neskaitant lauko durų, įrengtos tik vienos durys į vonios kambarį, o jose įspausta anga, pritaikyta augintiniui.

„Vonios kambarys abstraktus, jo vaizdas beveik neišduoda funkcijos. Visi aksesuarai integruoti, kriauklė įrengta buvusio lango nišoje. Stovint duše, pro praviras duris matomas visas buto ilgis, kurio gale vaizdą pratęsia veidrodis“, – teigė Gabrielė ir Antanas.

Įrengiant butą architektai susidūrė su nenumatytais iššūkiais, kurių sprendimams prireikė daugiau laiko.

Kaip sakė Gabrielė ir Antanas, XIX amžiaus namuose, palyginti su paskutiniame pusamžyje statytais namais, buvo įrengiamos gana aukštos lubos. Tačiau seni pastatai slepia ne tik istoriją, bet ir savininkams gali pateikti nemalonių siurprizų. Architektų atveju, nuardžius lubas, jie pamatė, kad kelios sijų perdangos supuvusios ir jų padėtis buvo avarinės būklės. Dėl šios priežasties medines sijas teko keisti į metalines, o to pora nebuvo numačiusi daryti.

Norbert Tukaj nuotr./Butas Vilniaus Sodų g.
Norbert Tukaj nuotr./Butas Vilniaus Sodų g.

Tiesa, problemų kėlė ne tik sijos, bet ir įlinkusios grindys, krentanti kaimynės vonia, lašantys vamzdžiai ir kiti dalykai.

„Tokio tipo projektų specifika reikalauja didesnės investicijos į buto inžinerines sistemas. Dažniausiai reikia visiškai keisti elektros, vandentiekio, šildymo sistemas, kartais stiprinti konstrukcijas. Didžioji dalis pastangų įgyvendinant planą buvo nukreipta ne į matomus estetinius sprendimus, bet į buitines pragmatines inžinerines dalis, kurias šiandien turi kiekvienas modernus būstas, tačiau, kai namas buvo statytas, jos dar neegzistavo arba buvo įrengtos vėliau ir labai primityviai“, – pasakojo jie.

Norbert Tukaj nuotr./Butas Vilniaus Sodų g.
Norbert Tukaj nuotr./Butas Vilniaus Sodų g.

Tiesa, jiems teigė, kad vis tiek pavyko išsaugoti autentiškas dekoratyvias apdailas – skydinį parketą, lubų puošybą, durų apvadus.

„Nors buto patalpų planas smarkiai pakito, tačiau jame matosi senųjų medinių pertvarų išdėstymas“, – sakė jie.

Gabrielė ir Antanas 15min sakė vengę spalvinių sprendimų ir siekė naudoti medžiagas, kurios neapsimetinėja tuo, kuo nėra. Sienos – baltos, kurios, kaip patys sako, yra lyg pauzė, leidžia pailsėti, suteikia šviesų, gaivų foną namų gyvenimui ir kūrybai.

„Taip pat, ji aiškiausiai parodo šešėlius, taip paryškindama formą, kurią mes norėjome išryškinti. Medis grindims – tai natūralus pagrindas po kojomis, lydėjęs šį butą nuo pat tada, kai jis atsirado. Šios sudedamosios dalys papildo viena kitą, šaltai suteikia šilumos, nerimstančiai – ramybės“, – kalbėjo Gabrielė ir Antanas Šarkauskai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

21:57
01:27:07
01:32

15min metų knygų rinkimai

Naujas testas

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką