Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 9d. 11:08

Augmenijos reikšmė biuro erdvėse – ne tik estetinė, bet ir emocinė: nuo kaktuso iki orchidariumo

Augmenija biure
Skaistės Pranaitės nuotr. / Augmenija biure
Gamtos elementų ir žmogaus kūrinių dermė ypač svarbi kasdieniame žmogaus gyvenime. Deja, sukurti tinkamą santykį tarp jų pasaulyje, kuriame gyvybę vis dažniau norime pakeisti plastiku, naiviai tikėdami, kad jis gali kompensuoti gyvų augalų, žalumos suteikiamus pojūčius, sekasi vis prasčiau. Žalių interjero projektų kūrėja Skaistė Pranaitė vadovaudamasi biofilinio dizaino idėjomis teigia, kad į uždaras interjero erdves integravus gamtą, pokyčiai bus ne tik estetiniai, bet ir psichologiniai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Biophilia – meilė gyvenimui ir viskam kas gyva. Šią sąvoką išpopuliarino amerikietis biologas E.O.Wilsonas. Meilė gyvajai gamtai nulemta genetiškai, ji įrašyta į mūsų DNR.

Gyvasis interjeras

Jau daug metų su augalais dirbanti moteris pastebi, kad žmonės pradeda suvokti žalumos trūkumą savo aplinkoje ir vis dažniau kurdami namų, biurų, visuomeninių objektų interjerus atsigręžia į gamtą.

„Mes kuriamės miestuose, keliamės gyventi vis aukščiau į stiklinius pastatus, erdvės mažėja – tolstame nuo gamtos. Ir tai normalu dėl pasaulyje vykstančių procesų, bet prigimtiniai poreikiai niekur nedingsta. Gamta mums pasąmoningai asocijuojasi su poilsiu, gyvybe ir ramybe, todėl einame pasivaikščioti į mišką, pievas, pailsėti prie ežerų. Dažnai mes sąmoningai nesuprantame kodėl, bet pabuvę gamtoje tampame energingesni, gyvybingesni, pasijuntame žvalesni“, – šypsosi moteris.

Asmeninio archyvo nuotr./Skaistė Pranaitė
Asmeninio archyvo nuotr./Skaistė Pranaitė

Todėl ir norime, kad gamta būtų arčiau mūsų kasdieniniame gyvenime, o ne tik poilsio akimirkomis.

S.Pranaitė jau kelis metus padeda verslo įmonėms integruoti įvairius gamtos elementus į vidaus erdveS.Pagrindinis veiklos tikslas – įgyvendinti individualius sprendimus, siekiant nenutolti nuo gamtos, kurti aplinką pagal prigimtinius žmogaus poreikius gamtai.

„Mes visą laiką reaguojame į gyvybę, mes turime ryšį su tuo, kas gyva ir tikra. Žalia spalva raminamai veikia žmogaus smegenis. Reikėtų kuo daugiau gamtos elementų perkelti į uždaras erdves. Darbo ir gyvenamojoje erdvėse tai ypač svarbu, nes ten praleidžiame didžiąją laiko dalį. Ryšys su gamta toks pat svarbus mūsų gerai savijautai kaip sveika mityba ir reguliarus judėjimas. Ne viena studija įrodė, kad kambariuose, kuriuose yra augalų, net 70 proc. padidėja žmonių dėmesingumas, geriau susikaupiama ir gerėja protinio darbo kokybė,“ – pasakoja žaliojo verslo savininkė.

Žalia spalva raminamai veikia žmogaus smegenis.

Atsisakome plastikinių maišelių, bet puošiamės plastikiniais augalais

Žali interjero sprendimai vis dar žengia pirmus žingsnius Lietuvoje. Nemaloniai nuteikia tendencija, kuomet verslo įmonės investuoja į pastatų modernizavimą, šiuolaikiškus architektūrinius sprendimus, bet interjere renkasi plastikinius augalus. Žmonės suvokia augalų įtaką, bet nesupranta, kad plastikas negali pakeisti gyvo augalo.

„Džiaugiuosi, kad tais atvejais, kai turiu galimybę verslo atstovams paaiškinti šiuos skirtumus, jie visada pasirenka gyvus augalus. Klientai, darbuotojai visada vertins įmonės investiciją į tai, kas natūralu ir gyva. Džiaugiuosi, kad sutinkame vis daugiau verslų, kuriems tvarumas bei natūralumas yra vertybė. Dažniausiai visos baimės yra susijusios su augalų priežiūra bei su bloga patirtimi, kai augalai neišgyvendavo,“ – sako S.Pranaitė.

Skaistės Pranaitės nuotr./Augmenija biure
Skaistės Pranaitės nuotr./Augmenija biure

Būna ir taip, kad įmonės erdvėse ne visada galima integruoti gyvus augalus dėl šviesos, vietos trūkumo, todėl ieškoma alternatyvių sprendimų. Šiuo metu itin populiari naujovė – stabilizuoti augalai. Tai tam tikru būdu apdoroti tikri augalai, o ne plastikas.

„Tai tvarus sprendimas, kuriam nereikia ypatingos priežiūros – augalas nei vysta, nei auga, todėl jam nereikia šviesos ir drėgmės“, – aiškina ekspertė.

Yra daug įdomių pritaikymo būdų interjere: paveikslai ant sienų, žalių sienų intarpai, kompozicijos balduose.

Originalus sprendimas – tropikai po stiklu

„Turbūt kiekvienas esame svajoję apie egzotiškus kraštus, nematytą augmeniją, pasivaikščiojimą džiunglėse, ypač kai pavargstame nuo kasdienybės ir norime poilsio“, – pasakoja moteris.

Skaistės Pranaitės nuotr./Orchidariumas
Skaistės Pranaitės nuotr./Orchidariumas

Greitas sprendimas – tropikai po stiklu. Šis produktas, kuris vis dar yra didelė naujovė, atsirado iš asmeninio poreikio auginti egzotiškus, ypatingai retus, tropinius augalus bei rūšines orchidėjas, kurios natūralioje gamtoje auga nuolat šiltose ir drėgnose sąlygose. Sukuriama uždara ir pati save prižiūrinti automatinė sistema, kurioje tropiniai augalai sėkmingai gyvena jų poreikius atitinkančiose sąlygose. Šį sprendimą renkasi tiek verslo, tiek privatūs klientai, kurie nori mėgautis egzotinių augalų draugija be didelių priežiūros rūpesčių.

Norisi daugiau žalumos darbo vietoje – nuo ko pradėti?

Augalų nauda biuruose abejojančių jau nebėra – jie ne tik valo, grynina orą, suteikia energijos, mažina stresą, depresiją, stipriną imuninę sistemą, bet gali atlikti ir estetinę bei reprezentacinę funkciją. Skaistės patarimas paprastas – visada verta pradėti nuo konsultacijos su augalų specialistais, su tais žmonėmis, kurie jau turi patirties bei žinių.

„Esame įpratę rinktis augalus gražus – negražus principu. Tačiau svarbu suvokti, kad augalas yra gyvas organizmas, turintis savo poreikių. Nežiūrint, kad jie yra labai linkę prisitaikyti prie įvairių gyvenimo sąlygų, tačiau visiškai ignoruoti jų poreikių negalime. Norėdami išvengti nesėkmių, turime į tai atsižvelgti“ , – pasakoja patyrusi augalų žinovė.

Skaistės Pranaitės nuotr./Augmenija biure
Skaistės Pranaitės nuotr./Augmenija biure

Jei augalas iš prigimties yra stiprus šviesamėgis, jo negalime visą laiką laikyti šiaurinėje namų ar biuro dalyje, kaip ir tų, kurie gerai jaučiasi nuolatiniame pavėsyje, negalime kepinti pietinėje pusėje. Dar svarbu suvokti, kad augalai, kaip ir žmonės, išgyvena sezoniškumus. Jų poreikiai skiriasi žiemos ir vasaros laikotarpiais, tad ir priežiūra yra skirtinga.

Dar vienu svarbus patarimu dalinasi ekspertė – rinktis sveikus, kokybiškus augalus. Augalo lapai tiesiogiai yra susieję su šaknų būkle. Bet kokie pakitimai ant lapo – taškeliai, skylutės, neįprastos spalvos dėmelės liudija apie problemas šaknyse, tad vien sukrautais žiedais pasitikėti nereikėtų.

Na ir žinoma, būtinos bent jau elementarios augalų priežiūros žinios: „Dauguma žinių įgyjama su patirtimi, tad klaidų bijoti nereikia. Bet esminius dalykus apie įsigytą ar planuojamą įsigyti augalą, žinoti reikėtų, ypač, jei planuojate patys juos auginti,“ – pataria S.Pranaitė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

07:19
00:29
21:57

15min metų knygų rinkimai

Naujas testas

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką