Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 birželio 15d. 22:11

Lauryno ir Giedrės namai: gyvenimas gamtos prieglobstyje

Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime
Artūro Moisiejenko nuotr. / Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime

Užmiesčio ramybe dvelkiantis gyvenamasis namas Valų kaime, įsikūręs šalia Vilniaus miesto, netoli Grigiškių, išsiskiria nepaprasto grožio gamta ir draugų bendruomenės idėja gyventi tiesiog kaimynystėje. Sekmadienio popietę susitikę su būsto šeimininkais Laurynu ir Giedre kalbamės apie tai, kaip kurti namus, kurie atspindėtų juose gyvenančius žmones, apie laikui nepavaldžius daiktus, kuriuos gera prikelti naujam gyvenimui, ir draugus, su kuriais smagu dalytis kaimynystės džiaugsmais ir kurti jauną, aktyvią ir savarankišką bendruomenę.

– Papasakokite, kaip sugalvojote apsigyventi Valų kaime? Kaip kilo draugų bendruomenės idėja?

– Viskas prasidėjo nuo vienų mūsų draugų: Mindaugo ir Jūratės. Jie pirmieji aptiko šį vaizdingą kraštovaizdį Vilniaus pakraštyje ir surado čia parduodamą seną sodybą. Ji buvo išlikusi nuo ankstesnių laikų (senoji Valų kaimo vietovė), o dabar – aplink susitvėrę tradiciniai sodai. Taigi, jie įsigijo didelę kaimišką sodybą, padalijo į du sklypus ir parengė gyvenamojo namo projektus. Vieną iš dviejų sodybos dalių mes iš jų ir nusipirkome.

Draugų bendruomenės idėja susiformavo organiškai: jie pirmieji pradėjo gyvenamojo sklypo paieškas ir pasiūlė mums toje pačioje vietovėje ieškotis sklypo. Taip kilo mintis, kad kaimynystėje galėtų apsigyventi draugai, susikurti bičiulių bendruomenė. Iš pradžių kiek atsargiai žiūrėjome į gyvenimą su draugais kaimynystėje: draugauti smagu, tačiau ilgainiui atsiranda bendrų buitinių sąlyčio taškų.

Artūro Moisiejenko nuotr./Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime
Artūro Moisiejenko nuotr./Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime

Tačiau ši idėja visiškai pasiteisino: dabar į šias apylinkes atsikraustė dar 5 šeimos, vėliau susidraugavome ir su visais kitais (juokiasi). Jaučiamės puikiai ir gyvename smagiai.

– Iš draugų įsigijote jau parengtą namo statybos projektą, kurį galėjote perplanuoti tik iš vidaus. Šiam darbui ir vėl pasitelkėte draugus – pažįstamą architektą. Kokias vidaus erdves jums padėjo suplanuoti architektas?

– Kai galvojome apie šio būsto įsigijimą, jau turėjome parengtą architektūrinį namo projektą ir buvome gavę statybų leidimą. Tad išoriškai jo vizijos negalėjome keisti: turėjome išlaikyti tas pačias proporcijas. Tačiau perplanavome vidaus erdves, pakeitėme funkcines zonas.

Pagal pirminį projektą, namas turėjo būti aukštas. Norėjome pasidaryti daugiau gyvenamosios erdvės, tad įsirengėme antresolinį aukštą. Jame yra miegamasis. Architektas Justas Dūdėnas padėjo suplanuoti natūralų apšvietimą visame pastate: papildomai įrengti stoglangiai, du vienas priešais kitą išsidėstę įėjimai aprūpina prieškambario erdvę šviesa ir nutiesia taką į vidinį kiemą.

Architekto Justo Dūdėno vizija perplanuojant vidaus patalpas rėmėsi šviesos kritimo komponavimu, geometriniu išdėstymu visame name: atidarius duris šviesa krinta išilgai, per stoglangius – skersai. Tokia šviesos komponavimo idėja visiškai pasiteisino.

Artūro Moisiejenko nuotr./Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime
Artūro Moisiejenko nuotr./Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime

– Kitose erdvėse išnaudojote namo aukštį ir įsirengėte miego vietą antresoliniame aukšte. Kodėl nusprendėte palikti aukštas lubas svetainėje?

– Dėl šviesos. Galvojome įrengti stoglangius pietinėje namo pusėje. Vitrininiai svetainės langai išeina į šiaurę, tad norėjosi kuo daugiau šviesos pagrindinėje gyvenamojoje zonoje. Šiaurinė langų pusė šiek tiek gąsdino. Sprendimas įstatyti stoglangius visiškai pasiteisino ir leido dar labiau pašviesinti svetainę ir virtuvę, užpildyti jas natūralia dienos šviesa iš visų pusių. Dabar šviesos čia tikrai netrūksta.

– Kai kuriuos statybos darbus atlikote patys ar į pagalbą pasitelkėte draugus. Koks buvo įsimintiniausias momentas statant savo svajonių namus?

– Smagiausias momentas buvo darant namo pamatus. Čia, kur dabar sėdime, žaliavo pieva ir augo žemuogės. Tad namo pamatų kuoliukus dėliojome tiesiog pievoje ir juokiamės: „Va, kur auga žemuogės, bus mūsų vonia.“

Artūro Moisiejenko nuotr./Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime
Artūro Moisiejenko nuotr./Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime

– Planuojant vidaus erdves, didelį vaidmenį turėjo vitrininiai langai ir pro juos atsiveriantis gamtovaizdis. Šalimais matyti kaimynų namas, tačiau jūs pasirinkote atvirus langus. Kodėl jums buvo svarbu jų neuždengti?

– Vitrininių langų ilgis yra 4,5 metro. Iš pradžių lyg ir jautėmės tarsi „ant scenos“, tačiau vėliau šis pojūtis išnyko. Svetainė prasiplečia dvigubai, tarsi išeina į šalimais esančią pievą, gamtos vaizdus. Būdamas kambaryje, šioje lango pusėje, vistiek jautiesi tarsi sėdėtum pievoje už lango. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl pasirinkome gyventi atokiau nuo miesto: nusprendėme gyventi gamtos apsuptyje ir džiaugtis nuolatiniu gamtos peizažu už lango.

Mūsų kaimynai – mūsų draugai. Šiame kaime nėra daug žmonių, tad vakarais smagu matyti kaimynystėje degančią šviesą, jausti šios vietovės gyvumą.

– Ar gyvenant kaimynystėje su draugais išsitrina visos sklypo ribos? Ar bandote išlaikyti tam tikrą teritorinį savo erdvės privatumą?

– Turime pintą gluosnio gyvatvorę, kuri vasarą sužaliuoja ir tarsi atskiria kaimyninio sklypo ribas. Nesinorėjo užsitverti tvoromis ir atsiskirti. Tačiau minimali tvora padeda kaimynų vaikams atskirti teritorijas ir vizualiai apibrėžti greta esančių sklypų ribas.

– Ką esate kartu sukūrę kaip bendruomenė?

– Pačių žmonių iniciatyva esame sugalvoję vaikų priežiūros grupę gretimame name. Nėjome piketuoti prie Seimo, kad Lietuvoje trūksta vaikų darželių, patys ieškojome alternatyvų.

– Kiek truko namo įrengimo procesas?

– Namo statybų procesas ir įrengimas truko apie dvejus metus.

Artūro Moisiejenko nuotr./Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime
Artūro Moisiejenko nuotr./Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime

– Svetainėje į akis krinta didžiulė balta siena, skirta kino vakarams. Kodėl pasirinkote kino projektorių ir atsisakėte televizoriaus?

– Nebuvome nusistatę prieš televiziją, tačiau retai ją įsijungdavome, o filmus žiūrėdavome labai dažnai. Ypač mėgstame kiną, Giedrė prisideda organizuojant „Kauno kino festivalį“. Turime daug kinomanų draugų, taip pat rengiame kino vakarus kaimynų vaikams. Tad klausimų nekilo – namuose turėjo būti vieta, kur patogiai galėtume žiūrėti kino filmus. Planuodami svetainės erdvę, tarsi savaime numatėme vietą kino projektoriui. Kino projektorius lėmė vyraujančią baltą sienų spalvą, kuri kartu su vitrininiais langais būstui suteikė dar daugiau šviesos dieną.

– Būsto interjere yra daugybė daiktų, kuriuos prikeliate naujam gyvenimui: seni sėdimieji krėslai, lagaminas, senovinis radijas, gėlių vazonai. Kuo jus žavi senų daiktų naudojimas naujoje erdvėje?

– Dabar vintažinis stilius – išties populiarus, tačiau mes nesivaikėme madų. Šie daiktai pas mus atsirado natūraliai, o kartais – ir atsitiktinai, kaip antai įvairūs sėdimieji krėslai, virtuvinis suolas. Tokios interjero detalės kaip lagaminas turi ir sentimentalią vertę, yra širdžiai brangūs: kadaise lagaminas priklausė Giedrės močiutei. Kai esi jaunas, tarsi knieti viską išmesti ir nusipirkti naujų daiktų, tačiau vėliau supranti, kad daiktai turi išliekamąją vertę: dabar taip smagu susidėti savo kompaktus į senovinį močiutės lagaminą. Jis turi visai kitą reikšmę.

Mes abu džiaugiamės galėdami panaudoti senus daiktus, prikelti juos naujam gyvenimui. Džiugu, kad jie ir toliau tęsia savo gyvenimą, nes yra geri, nesulūžę ir visiškai tinkami naudoti. Tačiau perkame ir naujų.

Artūro Moisiejenko nuotr./Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime
Artūro Moisiejenko nuotr./Lauryno ir Giedrės būstas Valų kaime

– Papasakokite apie savo virtuvės koncepciją, kur akcentu tampa virtuviniai rakandai, maisto laikymo indai, stiklo buteliai. Kokia buvo jūsų virtuvės vizija?

Kurį laiką šioje vietoje buvo laikinoji virtuvė, tad padėjo jos išplanavimas: jau žinai, kas ir kur turi būti padėta, kad būtų patogu. Mums buvo svarbu, kad viskas būtų po ranka ir paruošta naudoti, tarkime, turime net prieskonių stalčių, kuriame viską galime sunkiai susirasti. Funkcionalumas virtuvėje išties labai svarbus. Spintelių durelėse panaudojome langinių motyvus, primenančius tolimus kraštus.Virtuvė – tai namų vieta, kurioje praleidžiame daug laiko, tad itin norėjosi, kad viskas būtų gražu ir patogu.

Ilgai dar Laurynas ir Giedrė pasakoja apie savomis rankomis susikurtą pasaką, kur kiekvienas kaimynas yra tavo draugas ar pažįstamas, o už lango – nepaprasto grožio gamta: žaliuojantys miškai, netoliese – Stirnių piliakalnis su vaizdingais slėniais, Neries upė ir Saidės upelis.

interjeras.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

„Garintojai“ šokiruoti: e.cigarečių rūkymas brangs dvigubai dėl naujo akcizo

Aktualu

Tragedija Vilniuje: apie sutuoktinio mirtį pranešusi moteris laukdama medikų paniro į komą

Aktualu

Lauk iš patalpų vejamo Istorinės technikos muziejaus įkūrėjas: „Kauno valdžia mato tik pinigus“

24sek

Šaras: apie žmogų, kuris pakylėjo „Žalgirį“ į kitą lygį, ir nustebinusį pusfinalio faktorių

Aktualu

Vilniaus žydai protestavo prieš LŽB pirmininkę F.Kukliansky: skundžiasi netinkamu pinigų skirstymu ir valdžios uzurpavimu

Aktualu

Vilniaus rajono savivaldybės darbuotojai žiūrėjo pornografiją darbo metu

Ką daryti, jei nudegėte saulėje?

Aktualu

Šiukšlių krizę sostinėje lydi padegėjo šėlsmas – liepsnoja vienas konteineris po kito

Gyvenimas

Tinklaraštininkė K.Danilevičė pataria, kaip atnaujinti spintą vasarai

Aktualu

Britiškos vizos negaunantis R.Abramovičius bent oficialiai imigruoja į Izraelį?

Aktualu

VSD: „MG Baltic“ teniso arenos projekte – G.Kirkilo, N.Eidukevičiaus tarpininkavimas

Maistas

auGalingas pirmadienis: spalvingos salotos su žemės riešutais ir neįprastas „braunis“

Vardai

Jonas Radzevičius tapo šešių vaikų tėvu: žmona Vitalija pagimdė sūnų

Braies ežeras – didžiausias ežeras Dolomitinėse Alpėse Italijoje

15min tema Aktualu

„Šiukšlynų milijonieriai“: atliekų rūšiavimo gamyklos maitina buvusio viceministro A.Petkaus verslą

Gazas

Dar vienas lietuvis Dakare 2019: Aurelijus Petraitis ketina važiuoti sunkvežimiu

Vardai

15min studijoje – aktorius Marius Repšys: apie „Išvarymo“ fenomeną ir rašomą pirmą romaną

Pasaulis kišenėje

5 dalykai, dėl kurių lietuviai Sicilijoje jausis kaip namie

Aktualu

Artėja lietuvių kalbos egzaminas: kelios naujovės

Aktualu

V.Jurkonis: Armėnijos ir Azerbaidžano konflikto sprendimo raktas – Maskvoje

Naujienos

Verslas

„Garintojai“ šokiruoti: e.cigarečių rūkymas brangs dvigubai dėl naujo akcizo

Aktualu

Tragedija Vilniuje: apie sutuoktinio mirtį pranešusi moteris laukdama medikų paniro į komą

Aktualu

Lauk iš patalpų vejamo Istorinės technikos muziejaus įkūrėjas: „Kauno valdžia mato tik pinigus“

24sek

Šaras: apie žmogų, kuris pakylėjo „Žalgirį“ į kitą lygį, ir nustebinusį pusfinalio faktorių

Aktualu

Vilniaus žydai protestavo prieš LŽB pirmininkę F.Kukliansky: skundžiasi netinkamu pinigų skirstymu ir valdžios uzurpavimu

Aktualu

Vilniaus rajono savivaldybės darbuotojai žiūrėjo pornografiją darbo metu

Ką daryti, jei nudegėte saulėje?

Aktualu

Šiukšlių krizę sostinėje lydi padegėjo šėlsmas – liepsnoja vienas konteineris po kito

Gyvenimas

Tinklaraštininkė K.Danilevičė pataria, kaip atnaujinti spintą vasarai

Aktualu

Britiškos vizos negaunantis R.Abramovičius bent oficialiai imigruoja į Izraelį?

Aktualu

VSD: „MG Baltic“ teniso arenos projekte – G.Kirkilo, N.Eidukevičiaus tarpininkavimas

Maistas

auGalingas pirmadienis: spalvingos salotos su žemės riešutais ir neįprastas „braunis“

Vardai

Jonas Radzevičius tapo šešių vaikų tėvu: žmona Vitalija pagimdė sūnų

Braies ežeras – didžiausias ežeras Dolomitinėse Alpėse Italijoje

15min tema Aktualu

„Šiukšlynų milijonieriai“: atliekų rūšiavimo gamyklos maitina buvusio viceministro A.Petkaus verslą

Gazas

Dar vienas lietuvis Dakare 2019: Aurelijus Petraitis ketina važiuoti sunkvežimiu

Vardai

15min studijoje – aktorius Marius Repšys: apie „Išvarymo“ fenomeną ir rašomą pirmą romaną

Pasaulis kišenėje

5 dalykai, dėl kurių lietuviai Sicilijoje jausis kaip namie

Aktualu

Artėja lietuvių kalbos egzaminas: kelios naujovės

Aktualu

V.Jurkonis: Armėnijos ir Azerbaidžano konflikto sprendimo raktas – Maskvoje

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką