Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 13d. 15:06

Renkamės jungiklius: kokie sprendimai padės nesugadinti kruopščiai kurto interjero?

Bendrovės „JUNG“ spalvoti jungikliai
Bendrovės „JUNG“ nuotr. / Aido Barzdos kurtas interjeras

Jungiklis daugeliui iki šių dienų yra būtinas, bet visiškai nereikšmingas namų interjero elementas. Tačiau pradėjus dėlioti interjero akcentus, jis gali įkyriai badyti akis. Pavyzdžiui, jei miegamajame norite akcentinės sodrios spalvos sienos, baltas plastikinis jungiklis ant jos švies iš toli kaip dėmė ant drabužių. Todėl šiandien interjero dizaineriai netgi jungiklius derina prie bendros visumos, o gamintojai jiems suteikia laisvę eksperimentuoti, pasiūlydami išskirtinio dizaino ar nematytos spalvos gaminius.

Kaip ir prie ko derinti jungiklius?

Architektų studijos „YCL studio“ architektas Aidas Barzda teigia, jog jungiklis ilgai buvo tiesiog funkcinis elementas, niekas jo nesureikšmindavo.

„Dabar jungiklių pasirinkimas yra itin gausus, o ta gausa ir atsirado todėl, kad žmogui būstas tampa įvaizdžio dalimi. Suasmeninti namai, kur net smulkiausias detales galima paslėpti po bendru koloritu arba – priešingai – išrykškinti per

Juokaujame kad mūsų jungiklius galima palikti kaip palikimą – jų mechanizmas veiks kaip veikęs, o paviršių bet kada galima pakeisti.

spalvinį kontrastą. Tarkime, vienspalviame interjere, kur dominuoja tik vienos spalvos nuotaika, galima išsaugoti šį vaizdą pasirenkant visas detales tos pačios spalvos, kad jos tarsi išnyktų, o kartu išryškintų pačią erdvę per spalvos vientisumą“, – siūlė A. Barzda.

Kitas sprendimas – rinktis darniai susiliejančias į visumą ar kontrastuojančias spalvas, kurios interjere gali išryškinti jaukias smulkmenas. Pavyzdžiui, jungikliai gali būti derinami prie tos pačios spalvos durų rankenų ar mažų jaukių aksesuarų. Tai formuoja bendrą nuotaiką ir suasmenina būstą, galiausiai – ir interjero dizaineris arba architektas gauna daugiau laisvės kurti.

 Bendrovės „JUNG“ nuotr. /Bendrovės „JUNG“ spalvoti jungikliai
Bendrovės „JUNG“ nuotr. /Bendrovės „JUNG“ spalvoti jungikliai

Šiandien jungiklio paviršius gali būti pagamintas ne tik iš aukščiausios kokybės plastiko, tačiau ir iš metalo, įrėmintas stikliniais ar veidrodiniais rėmeliais. Jungiklių spalvų pasirinkimo galimybes dar labiau išplečia 63-ijomis spalvomis dažoma jungiklių „Les Couleurs Le Corbusier“ serija.

„Susidomėjimas jungikliais, kurie nėra standartinių spalvų (baltos, kreminės, aliuminio, juodos) kasmet auga. Klientai jau supranta, kad ta mažytė detalė, jei jos spalva parinkta netinkamai, gali sugadinti visą kruopščiai kurto interjero vaizdą. Ir sprendimai būna įvairūs: jei renkamos standartinės spalvos, dažniausias jų tikslas yra „paslėpti“ jungiklius, jei ryškesnės – jie gali tapti akį traukiančiais interjero akcentais, spalviškai derančiais su kitais elementais – sienų, baldų ar užuolaidų spalva“, – kalbėjo jungiklių bei protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovas Raimundas Skurdenis.

Originaliausias jungiklio sprendimas

Interjero architektas A. Barzda paaiškino, kaip įprastas jungiklis išskirtiniame interjere gali ženkliai pabloginti vaizdą.

„Jeigu erdvėje atsiranda akcentuota medžio siena ar metalo ažūro fragmentas, jungiklis šioje sienoje gali padaryti didelę neigiamą įtaką galutiniam vaizdui, tad tokiu atveju jį pravartu slėpti bendrame plokštumos ar erdvės medžiagiškume. Tokiu atveju neprarasime akcentuotų fragmentų, kurie yra svarbūs interjero

Man asmeniškai pats unikaliausias buvo estų meno projektui pagamintas jungiklis, ant kurio uždėtas realistiškas egzotinio vabalo piešinys.

koncepcijai, bet neprarandame ir funkcijos, kurią atlieka jungikliai. Neišskirčiau atskirų kambarių, nes labai svarbu bendra interjero erdvių koncepcija, kurioje visi atskiri kambariai turi savo idėją ir apipavidalinimą, bendrą interjero viziją“, – pataria A. Barzda.

Bendrovė „JUNG“, kartu su moderniosios architektūros pradininku Le Corbusier, pristačiusi ryškiaspalvių jungiklių kolekciją, žengė dar toliau: sukūrė funkciją, leidžiančią ant jungiklio perkelti norimą paveikslėlį, piešinį ar bet kokį kitą grafinį elementą. Kokias naujas galimybes netikėtų idėjų įgyvendinimui tai atveria?

„Tai gali būti ir vaiko kambarys su linksmu ar pamokančiu piešiniu ar mini paveiklėlis, kuris suteikia namams asmeninės galerijos jausmo. Toks jungiklio dekoravimas padeda jungikliui geriau atrasti savo vietą namuose. Tik svarbu žinoti, ar tai yra kelias, kuriuo norima eiti konkrečiame interjere“, – sakė studijos „YCL studio“ atstovas.

R. Skurdernio pasiteiravome, kokie įdomiausi kūrybiniai sprendimai įgyvendinti pasirinkus grafinio įrankio funkciją.

 Bendrovės „JUNG“ nuotr. /Bendrovės „JUNG“ jungikliai, pagaminti specialiai Estijos meno projektui
Bendrovės „JUNG“ nuotr. /Bendrovės „JUNG“ jungikliai, pagaminti specialiai Estijos meno projektui


„Nuolat įgyvendiname įvairius kūrybinius projektus tiek su Lietuvos, tiek su užsienio kūrėjais – iliustratoriais, dailininkais, interjero dizaineriais, netgi mados pasaulio atstovais, su kuriais pristatėme jau ne vieną visiškai unikalią ir skirtingos stilistikos jungiklių kolekciją. Man asmeniškai pats unikaliausias buvo estų meno projektui pagamintas jungiklis, ant kurio uždėtas realistiškas egzotinio vabalo piešinys. Jei tai visuomeninis interjeras, ant jungiklių dangtelių spausdinami ar graviruojami įmonių logotipai, funkcijų simboliai ir pan. Privačiuose interjeruose – nuo animacinių filmukų herojų (vaikų kambariuose) iki asmeninių nuotraukų ar vaikų piešinių. Didžiausias funkcinis privalumas yra tas, kad norimos išvaizdos jungiklį gali susikurti kiekvienas net neišeidamas iš namų“, – apie grafinio įrankio pritaikymo būdus pasakoja „JUNG Vilnius“ vadovas.

 Bendrovės „JUNG“ nuotr. /Bendrovės „JUNG“ jungiklis, pagamintas specialiai estų meno projektui
Bendrovės „JUNG“ nuotr. /Bendrovės „JUNG“ jungiklis, pagamintas specialiai estų meno projektui

Į pasiūlą sugrįš „šimtametis“ jungiklis

Šiemet gamintojas „JUNG“ Vokietijoje vykusioje tarptautinėje parodoje „Light + Building“ pristatė dar vieną naujovę – modernų retro stiliaus jungiklį „LS1912“, dedikuotą bendrovės įsteigimo metams.

„Šis jungiklis turi visiškai modernią griežtą kvadratinę formą ir tuo pačiu kiek senoviškiau atrodančią svirtelę. Išties nemažai yra interjerų (ir Lietuvoje), kuriuose derinamas modernus stilius su retro – manau, šio dizaino jungikliai idealiai tiktų tokiuose interjeruose ir suteiktų jiems dar daugiau žavesio. Kol kas šio modelio jungiklių dar negalima gyvai pačiupinėti Lietuvoje, tačiau dėliojant būsimo interjero viziją jau galima galvoti ir apie tokį sprendimą – „LS1912“ jungiklius bus galima įsigyti dar šiemet“, – sako R. Skurdenis.

Bendrovės „JUNG“ nuotr. /Senovinio stiliaus bendrovės „JUNG“ jungiklis „LS1912“
Bendrovės „JUNG“ nuotr. /Senovinio stiliaus bendrovės „JUNG“ jungiklis „LS1912“

„Gražūs ir nostalgiški dalykai visada grįžta. Kokiam interjerui tiktų toks jungiklis? Nepriskirčiau jo kažkokiam vienam stiliui. Tai gali būti ir industrinis loftas,ir skandinaviško minimalizmo interjeras. Svarbu žinoti, ar jis atras savo vizualią vietą ir suteiks interjerui ta mažą nostalgišką nuotaiką, kurią taip norisi gražinti į šiuolaikinį būstą. Spalvų pasirinkimas, pačios svirtelės pasirinkimo galimybės suteikia šiam jungikliui laisvės atrasti vietą bet kuriame šių dienų interjere“, – sako architektas.

„Skirtingų medžiagų (plastiko, metalo, stiklo) derinimas net ir tame pačiame jungiklyje gali duoti įdomių rezultatų, žinoma, jeigu tai padaryta skoningai ir nesumažina būsto funkcionalumo“, – priduria pašnekovas.

Jungikliai, kurie galės atstoti palikimą

R. Skurdenio nuomone, reikėtų atidžiai rinktis ne tik dizainą, bet ir medžiagą, iš kurios pagamintas jungiklis, nes tai nulemia, kiek tas prietaisas mums tarnaus.

Bendrovės „JUNG“ nuotr. /Senovinio stiliaus bendrovės „JUNG“ jungiklis „LS1912“
Bendrovės „JUNG“ nuotr. /Senovinio stiliaus bendrovės „JUNG“ jungiklis „LS1912“

„Čia labai svarbūs du aspektai: pirmasis – iš kokių medžiagų ir kaip kokybiškai pagamintas pats mechanizmas, kontaktai. Vis tik tai yra elektros instaliacija – jis turi būti saugus, tarnauti ne mažiau nei 15-20 metų, bet šią dalį mato tik specialistai. O vartotojas mato (ir liečia) išorinę dalį, tą, pavadinkime, dizaininę. Medžiaga, iš kurios ji pagaminta, vėliau ir nulemia išorinį nusidėvėjimą – dalis jungiklių gana greitai pagelsta, susibraižo, traukia dulkes...

„JUNG“ plastikiniai jungikliai gaminami iš medžiagos, kuri vadinama duroplastu – tai labai kietas ir ilgaamžis plastikas, nekeičiantis savo savybių ištisus dešimtmečius. Juokaujame kad mūsų jungiklius galima palikti kaip palikimą – jų mechanizmas veiks kaip veikęs, o paviršių bet kada galima pakeisti į naujesnio dizaino ar kito atspalvio. Ir jie vėl atrodys kaip nauji“, – sako R. Skurdenis. Jis priduria, kad tikrai išskirtiniuose interjeruose gali būti naudojami jungikliai, kurių paviršius dengtas žalvariu, aliuminiu, chromu ar netgi auksu.

Jei tai visuomeninis interjeras, ant jungiklių dangtelių spausdinami ar graviruojami įmonių logotipai, funkcijų simboliai ir pan. Privačiuose interjeruose – nuo animacinių filmukų herojų (vaikų kambariuose) iki asmeninių nuotraukų ar vaikų piešinių.

Beje, tokias pats spalvas, kokių yra jungikliai, galite pritaikyti ir kištukiniams lizdams. Tiesa, šios mažos detalės dažniausiai nėra akių lygyje, todėl mažiau užkliūva apžvelgiant bendrą interjero vaizdą.

„Namai tampa įvaizdžio ar gyvenimo būdo dalimi, todėl visada pravartu net ir menkiausias smulkmenas, kurios, galvojame jog „nesimatys“, įtraukti į bendrą interjero vizualinį vijurką. Net ir kištukiniams lizdams reikia skirti dėmesio. Vakare maloniai klausantis muzikos ar skaitant knygą ir vis „atsitrenkti“ žvilgsniu į nederantį prie interjero kištukinį lizda – nebūtų malonu“, – pokalbį baigia A. Barzda.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką