Dabar populiaru
Sportas gyvai
Publikuota: 2019 kovo 15d. 10:57

5 mitai apie stogo dangas – klaidingas sprendimas smogs pačiu netinkamiausiu metu

„Monier“ gamybos čerpės
Bendrovės „Monier“ nuotr. / „Monier“ gamybos čerpės

Stogas – namo dalis, tarnaujanti keliasdešimt metų. Jį pasikeisti gali kainuoti nuo 30 iki 100 eurų už kvadratinį metrą (neskaitant meistrų darbų kainos). Tai – didelės išlaidos ir nė vienas nenorėtų, jog jos būtų neplanuotos ar netikėtos, kitaip tariant, kad stogą reikėtų keisti jam netikėtai prakiurus, supuvus jį laikančioms konstrukcijoms. Taigi, jei statotės namą, šiandien priimti sprendimai kelis dešimtmečius turės įtakos jūsų gyvenimo kokybei. Meistrų kolektyvo „Stater“ vadovo Arno Grikiečio paprašėme pasidalinti populiariausiais mitais, kurie veda į pirmalaikį stogo keitimą.

MITAS NR. 1 Galima rinktis bet kokią stogo dangą

Dviem atvejais jūsų namo konstrukcijos pačios atsako į klausimą, kokią stogo dangą rinktis: rąstiniam ir karkasiniam statiniui reikalingas didesnis svoris, kuris šiek tiek prislėgtų, neleistų medienai, reaguojančiai į oro drėgmę ir besikeičiančius metų laikus, judėti ir „vaikščioti“. Todėl rąstinio ar karkasinio namo atveju stogas dengiamas arba betoninėmis, arba keraminėmis čerpėmis.

Aš jau 20 metų kasryt kepu kiaušinienę, bet „Stikliai“ manęs kepti kiaušinienės dar nepasamdė.

MITAS NR. 2 Nesvarbu, kiek sveria stogo danga

Stogo svoris gali praversti siaučiant stiprioms audroms, vėjui. Žiniasklaidos pateikiamuose reportažuose iš užsienio matyti, kaip siaučiant uraganams pirmiausia nuplėšiami namų stogai.

Tomo Markelevičiaus nuotr./ Panevėžio rajone nuplėštas sodybos stogas
Tomo Markelevičiaus nuotr./ Panevėžio rajone nuplėštas sodybos stogas

Sunkesnis stogas prispaudžia namą prie žemės ir nors Lietuvoje aršių uraganų kol kas nepatiriame, šylant klimatui gali būti, kad nuo galingų vėjų turėsime gintis ir mes.

MITAS NR. 3 Ilgai dirbantis stogdengys – geras meistras

Arnas Grikietis įsitikinęs – apie meistrą kalba ne darbo metai, o jo padaryti darbai.

„Žinote, aš jau 20 metų kasryt kepu kiaušinienę, bet „Stikliai“ manęs kepti kiaušinienei dar nepasamdė, – juokavo stogų meistras. – Patarčiau ieškoti meistrų per rekomendacijas, bet jei neturite pažįstamų, kurie nesenai statėsi namą, paprašykite meistro nurodyti, kur konkrečiai jis dengė stogą. Stogas – didelė investicija, jei samdote darbuotoją, reikėtų prieš tai su juo susitikti. Išgirsite požiūrį į darbą, įvertinsite bendravimą. Sako: „sutinka pagal rūbą, palydi pagal protą“. Ne visi save gali „parduoti“ žodžiais, o kiti kaip tik – gali malti liežuviu. Geriausiai pamatyti atliktą darbą“, – sako A.Grikietis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus stogai nuo statybų aikštelės
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus stogai nuo statybų aikštelės

MITAS NR. 4 – „Pigiai ir gerai“

Tai, pasak A.Grikiečio, vis dar pats populiariausias mitas. Ir nors pasąmoningai žinome, kad taip tiesiog nebūna, vis dar lipame ant „pigu-imu“ grėblio. Priminsime, jog kalbame apie konstrukciją, kuri turėtų tarnauti maždaug pusę amžiaus.

Jei vėliau kas nors sulūžtų, tikrai niekas neprisimintų, kad pirko pačius pigiausius varžtus. Spėkite, kas tuomet būtų kaltas dėl prakiurusio stogo? Meistras!

„Už „Moskvich“ kainą nenusipirksite mersedeso, o ekologiškas produktas visada bus brangesnis už tą, kuriame sutalpinta pusė Mendelejevo lentelės. Lygiai taip ir kokybiška stogo danga tiesiog negali kainuoti labai pigiai. O štai meistras ir vieną, ir kitą dangą dės už tą pačią kainą“, – sako A.Grikietis.

Bendrovės nuotr. /Bendrovės „Stater“ meistrų dengti stogai
Bendrovės nuotr. /Bendrovės „Stater“ meistrų dengti stogai

Negalima taupyti ir ant tvirtinimo elementų, hidroizoliacinės/difuzinės plėvelės, nes jei šie bus nekokybiški – stogą taip pat gali prireikti keisti. Jei plėvelė nepraleidžia oro, tai, pasak A.Grikiečio, tas pats, kas apsivyniojus polietileniniais maišeliais eiti bėgioti kroso. Visos konstrukcijos pradeda šusti ir į medieną įsimeta puvinys. Galiausiai supuvusios konstrukcijos neatlaiko stogo svorio.

„Yra buvę atvejų, kai tiesiog sakiau: „Žinote, gal susiraskite kitą meistrą šiam darbui, nes aš jums iš kirvio sriubos neišvirsiu: su tokiomis medžiagomis tiesiog negaliu kokybiškai uždengti stogo. Jei, neduok Dieve, vėliau kas nors sulūžtų, tikrai niekas neprisimintų, kad pirko pačius pigiausius varžtus. Spėkite, kas tuomet būtų kaltas dėl prakiurusio stogo? Meistras!“, – sako A.Grikietis.

Meistrų komandos „Stater“ atstovas sako savo darbo praktikoje yra pasirašęs sutartį, kad neatsako už pasekmes dėl nekokybiškų medžiagų ir nutiko būtent taip, kaip jis prognozavo: stogas nubluko. Kitą kartą meistras po dviejų dienų nuo įsukimo rado lūžusį nekokybišką stogo konstrukcijų varžtą.

Meistras paragino pamėginti įsivaizduoti išlaidų mastą, jei per artimiausius metus stogas netikėtai subyrėtų, įlūžtų ar jį nupūstų stipresnis vėjas. Be šios konstrukcinės dalies namas yra negyvenamas, todėl stogas privalo būti uždengtas kokybiškai ir tvirtai.

Bendrovės nuotr. /„Stater“ meistrų komanda
Bendrovės nuotr. /„Stater“ meistrų komanda

Beje, nebūtina rinktis pačias brangiausias medžiagas – brangiausiems gaminiams yra sugalvota gerų alternatyvų, pavyzdžiui, gražų estetinį stogo vaizdą kuriančios keraminės čerpės yra brangesnės, todėl pradėtos gaminti betoninės – nenusileidžiančios savo tvirtumu, kitokių formų. Pastarosios čerpės yra pigesnės. Beje plokščios betoninės čerpės neretai yra lygesnės už keramines.

MITAS NR. 5 Visos stogo dangos tinka naudoti lauko sąlygomis

Kai kurios stogo dangos nėra skirtos naudoti lauke – jos skirtos gamybinėms vidaus patalpoms ar panašiems tikslams, nes neturi apsaugos nuo ultravioletinių spindulių. Žinoma, tokiu atveju jos yra gerokai pigesnės už skirtas gyvenamiesiems namams dengti. O vizualiai atrodo praktiškai taip pat.

Nors pasąmoningai žinome, kad taip tiesiog nebūna, vis dar lipame ant „pigu-imu“ grėblio.

„Nėra daikto, kuris būtų atsparus ultravioletiniams spinduliams. Tačiau lauko sąlygoms naudoti skirti produktai dengiami specialiomis medžiagomis, kad kuo ilgiau „atsigintų“ nuo saulės spindulių. Tačiau yra dangos rūšių, kurios nėra pagamintos tam, kad rastų savo vietą „po saule“. Jos turi gauti minimaliai ultravioletinių saulės spindulių. Ir čia stogų dangos verslininkas iš savo kioskelio sako: „Pst, matei, stogo danga kainuoja po 10 eurų už kvadratinį metrą. Mokėsi tiek? Ar tu durnas?! Ateik, aš turiu po 6 eurus!” Ir štai, po kelerių metų mes važiuojame keliu ir matome visiškai nublukusius namų stogus“, – pavyzdį pateikė A.Grikietis.

Stogų meistras pasidžiaugė, jog platusis internetas suteikia žinių praktiškai bet kokia statybų tema ir statantys namą šiuo metu vis daugiau nusimano šioje srityje.

„Jeigu turite laiko ir noro – pasidomėkite stogo dangomis. Jei neturite laiko – per rekomendacijas ieškokite žmonių, meistrų, kurie jūsų „neišdurs“. Internete yra įvairių meistrų grupių, kur prisijungę tikrai rimti vyrai“, – baigdamas pokalbį linki stogų meistras.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką