Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 8d. 20:00

Būsto ABC. Ar galiu įteisinti neteisėtą statybą?

Griovimo akimirka BŪSTO ABC
Arno Strumilos / 15min nuotr. / Statinio griovimo darbai

Dažnai pasitaiko atvejų, kai žmonės pasidaro remontą, rekonstrukciją be leidimo ir tik vėliau ieško būdų, kaip darbus galima būtų įteisinti. Ar tai galima padaryti? Kokiu atveju tai leidžiama? Ir kada nepavyks išsisukti? 15min „Būsto ABC“ to klausė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (Statybos inspekcijos).

Atsakymo nerandate interneto platybėse? Klauskite specialisto! Siųskite savo klausimus el. paštu bustoabc@15min.lt. Atsakymo ieškokite „Verslo“ rubrikoje „Būsto ABC“.

Statybos inspekcijos atstovė ryšiams su visuomene Rasa Kėkštienė 15min „Būsto ABC“ aiškino, kad Statybos įstatymo 2 straipsnio 46 dalyje nustatyta, kad savavališka statyba – statinio ar jo dalies statyba neturint galiojančio statybą leidžiančio dokumento arba jį turint, bet pažeidžiant esminius statinio projekto sprendinius.

Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo 14 straipsnio 2 dalyje nustatyti tokie savavališkos statybos padarinių pašalimo būdai:

1) nugriauti statinį ir sutvarkyti statybvietę;

2) išardyti savavališkai pastatytas (įrengtas, sumontuotas ir pan.) ar perstatytas statinio dalis, taip pat, jeigu būtina, sutvarkyti statybvietę;

3) atstatyti (atkurti) nugriautą kultūros paveldo statinį (išardytas jo dalis), taip pat, jeigu būtina, sutvarkyti statybvietę;

4) atstatyti nugriautą statinį ar išardytas statinio dalis, jeigu dėl statinio nugriovimo ar jo dalių išardymo buvo pažeistas viešasis interesas, taip pat, jeigu būtina, sutvarkyti statybvietę.

Anot R.Kėkštienės, šio straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad asmenys turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka parengti statinio projektą ir, sumokėję Statybos įstatymo 1 priede nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD) tais atvejais, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame (kurioje) yra savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.

Vadovaudamiesi pirmiau nurodytų teisės aktų nuostatomis, manome, kad žemės sklype (teritorijoje) savavališką statybą, t. y. statinio ar jo dalies, neturint galiojančio SLD, kai jis buvo privalomas pagal statinio statybos metu galiojusius teisės aktų reikalavimus, galima įteisinti tik tais atvejais, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame (kurioje) yra savavališka statyba tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams.

Kitais atvejais savavališkos statybos padariniai turėtų būti pašalinami Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo 14 straipsnio 2 dalyje nurodytais būdais.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai
Temos: 1 „Būsto ABC“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu
Ypatingos

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką