Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Būsto ABC. Kodėl Statybos inspekcija prašo grunto tyrimo prieš priduodant namą?

Gaunant statybos leidimą nereikėjo grunto tyrimo, o dabar, priduodant namą jo reikalauja Statybos inspekcija. Kodėl? 15min „Būsto ABC“ paklausė pačios Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI).
Statybos aikštelėje
Statybos aikštelėje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 1 „Būsto ABC“

„Priduodant namą 100 proc. baigtumui Statybos inspekcija reikalauja grunto tyrimo, kurio aš neturiu. Paklausus statytojo ir architektės, ar buvo daromi grunto tyrimai prieš statant pamatus, jie atsakė, kad tokio įstatymo ir reikalavimo gaunant statybos leidimą tada nereikėjo ir nebuvo. Norėčiau sužinoti, ar pagrįstai statybos inspekcija prašo grunto tyrimo? Namas 125 kv. m statybos leidimas išduotas 2019 m. gegužės mėnesį, statybų pabaiga 2020 m.“, – klausė 15min „Būsto ABC“ skaitytojas Marius.

Atsakymo nerandate interneto platybėse? Klauskite specialisto! Siųskite savo klausimus el. paštu bustoabc@15min.lt. Atsakymo ieškokite „Verslo“ rubrikoje „Būsto ABC“.

VTPSI atstovė ryšiams su visuomene Rasa Kėkštienė atsakė skaitytojojui:

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (Statybos inspekcija) informuoja, kad nuo 2021-01-01 įsigaliojo STR 1.05.01:2017 pakeitimai – nuo šių metų pradžios pagal šio reglamento 93.20 papunktį, neypatingojo statinio statybos sklypo projektinių inžinerinių geologinių ir geotechninių tyrimų ataskaitą su tyrimų registravimo numeriu Žemės gelmių registre statytojas privalo pateikti kartu su prašymu patvirtinti deklaraciją.

Pažymėtina, kad IGG tyrimų privalomumą nustato STR 1.04.02:2011 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai“, o ne statybos užbaigimą reglamentuojantis statybos techninis reglamentas STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“. Būtent STR 1.04.02:2011 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai“ 8 punkte nustatyta, kad IGG tyrimai sudaro statybinių tyrimų dalį, o IGG tyrimų ataskaita yra privalomasis statinio projekto rengimo dokumentas. Šio reglamento 46 punkte nurodyta, kad rengiant ypatingųjų, neypatingųjų statinių statybos, rekonstravimo ir tvarkybos darbų projektus, taip pat kapitalinio remonto projektus, kai keičiamos pamatų konstrukcijos IGG tyrimai privalomi. STR 1.04.02:2011 46 punkte išimčių nenumatyta.

Paminėtos STR 1.04.02:2011 nuostatos galioja nuo 2011 m. gruodžio 29 d. ir niekada nesikeitė. Iki STR 1.04.02:2011 įsigaliojimo, t. y. laikotarpiu nuo 2003-12-24 iki 2011-12-28 galiojo STR 1.04.02:2004 nuostatos, pagal kurias IGG tyrimai taip pat buvo privalomasis statinio projekto rengimo dokumentas (11 punktas) ir projektiniai IGG tyrimai buvo privalomi naujo, atkuriamo ar rekonstruojamo statinio techniniam projektui rengti, taip pat projektuoti nekilnojamųjų kultūros paveldo vertybių tvarkymo statybos darbus (65 punktas).

Taigi, nuo 2021-01-01 įsigaliojus reikalavimui pateikti IGG tyrimų ataskaitą neypatingųjų statinių užbaigimo metu, iš esmės reikalaujama prie prašymo patvirtinti deklaraciją apie statybos užbaigimą pridėti dokumentą, kuris privalo būti neypatingojo statinio projekte.

Statybos inspekcija primena, kad statinio projektuotojas privalo pasirašyti statinio projektą, tuo prisiimdamas atsakomybę, kad statinio projektas atitinka Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, privalomųjų statinio projekto rengimo dokumentų, normatyvinių statybos techninių dokumentų ir normatyvinių statinio saugos ir paskirties dokumentų nuostatas. Taigi, projektuotojas atsako už tai, ar projekto sudėtis atitinka teisės aktų reikalavimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius