Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 14d. 09:13

Daugiabučio renovacija baigiama tik pritarus gyventojams

Aušros g. 2, UTENA
Projekto partnerio nuotr. / Aušros g. 2, UTENA

Renovacijos užbaigimas ir atliktų darbų patikrinimas yra ne mažiau svarbus etapas nei paties projekto parengimas. Jei fiksuojama gyventojų skundų – renovacijos procesas negali būti baigiamas, dokumentai pasirašomi tik tada, kai visos problemos yra išsprendžiamos. Apie tai kaip vyksta daugiabučio modernizacijos pabaiga ir ką turėtų žinoti renovuojamo daugiabučio gyventojai, pasakoja Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistės.

Trūkumai – retenybė

Svarbiausi renovacijos pabaigos etapai – pasirašytas statybos darbų aktas ir pateikti reikalingi dokumentai paramai gauti. BETA specialistės Giedrės Škėmienės teigimu, statybų užbaigimo aktą, kuris patvirtina projekto pabaigą, pasirašo Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) sudaryta komisija. BETA rūpinasi, ar visi darbai atlikti pagal kokybę ir investicijų planą – tuomet skiriama parama.

„Mūsų kokybės vertinimas daugiausiai susijęs su tuo, kokius trūkumus pastebime vizualiai. Nors jų pasitaiko labai retai, pastebėję informuojame administratorių, o jis komunikuoja su rangovais ir siekia skubiai pašalinti“, – teigia pašnekovė.

Pasak specialistės, techninis prižiūrėtojas tiesiogiai atsakingas už atliekamų darbų kokybę ir kiekius iki projekto užbaigimo. Administratoriui dar tenka pateikti reikalingus dokumentus dėl paramos ir, jeigu numato sutartis, administruoti gyventojų kredito įmokas.

Įsitraukia aktyvūs gyventojai

„Konkretaus laikotarpio, per kiek laiko turi būti pateikiama paraiška paramai gauti, nėra. Teoriškai prašymą nuo statybos užbaigimo akto galima pateikti ir po metų ar dvejų. Projekto įgyvendinimo terminas – 24 mėnesiai nuo tada, kai gyventojai patvirtina investicinį planą. Tačiau praėjus ir šitam laikotarpiui, terminas statybų užbaigimui gali būti pratęstas iki 36 mėnesių – kol pasirašomas statybos užbaigimo aktas. Vis dėlto dažniausiai skubama pateikti prašymą“, – teigia G. Škėmienė.

Pasak pašnekovės, renovacijos pabaigoje gyventojams tenka pakankamai svarbi užduotis – paraginti administratorių neužtrukti ir pateikti reikalingus dokumentus. „Kai gyventojai aktyvūs, jie mums skambina, klausia, ar pateikti dokumentai. Jie viską išsiaiškina ir tada jau reikalauja veiksmų iš administratoriaus“, – pasakoja G. Škėmienė.

Gyventojams taip pat neturėtų tekti rūpintis renovuoto namo aplinkos sutvarkymu – rangovai sutartyje įsipareigoja palikti viską taip, kaip rado. „Buvo atvejų, kad namo modernizacija baigta žiemos metu, o gyventojai skubėjo projektą priduoti iki Naujųjų metų. Todėl buvo susitarta, kad želdiniai bus atsodinti pavasarį“, – aiškina pašnekovė.

Projektas tik tada priduodamas, kai gyventojai neturi priekaištų dėl kokybės

Aukštaitijoje dirbanti BETA specialistė Regina Šilinskienė pabrėžia, kad atliekami daugiabučių namų atnaujinimo darbai ir jų kokybė prižiūrimi viso renovacijos proceso metu, o ne tik jam pasibaigus. „Važiuojame į objektą ir vizualiai vertiname, kaip atliekami darbai, patikriname, ar įgyvendinama viskas, kas buvo numatyta investicijų plane ir pirkimo dokumentuose, susitinkame su administratoriais, techniniais prižiūrėtojais ir, esant reikalui, su rangovais, aiškinamės kylančias problemas. Bendrai tariant, esame aktyvūs proceso dalyviai“, – pasakoja pašnekovė.

Pašnekovė pastebi, kad kartais butų savininkai turi nusiskundimų dėl atliktų rangos darbų kokybės ir prieš pat priduodant statybos užbaigimo komisjai atnaujintą daugiabutį namą. „Tokiu atveju mes susisiekiame su administratoriumi ir prašome, kad išspręstų problemą. Svarbu akcentuoti, kad projektas priduodamas tik tuomet, kai gyventojai neturi priekaištų dėl atliktų darbų kokybės“ – teigia R. Šilinskienė.

Vertinama ne tik statybų kokybė

Specialistės teigimu, toks atvejis, kad valstybės parama energinį efektyvumą didinančioms priemonėms po projekto įgyvendinimo nebūtų suteikta – sunkiai įsivaizduojamas. „Mūsų užduotis, kad daugiabučio namo atnaujinimo projektas būtų įgyvendinamas taip, kaip numatyta investicijų plane, ir kad gyventojai gautų valstybės paramą. Projektą pridavus statybos užbaigimo komisijai, projekto administratorius Agentūrai pateikia mokėjimo prašymus ir kitus dokumentus valstybės paramai gauti. Patikrinę juos, priimame sprendimą dėl valstybės paramos energinį efektyvumą didinančioms priemonėms skyrimo“, – pasakoja pašnekovė.

Tikrinant dokumentus, dėmesys kreipiamas ne tik į investiciniame plane numatytų rangos darbų įgyvendinimą, bet ir į pastato energinio naudingumo klasę po atnaujinimo. „Užbaigus daugiabučio namo atnaujinimo darbus, atliekamas pastato energinio naudingumo vertinimas ir išduodamas atnaujinto pastato energinio naudingumo sertifikatas. Remiantis juo, vertiname ar pasiekti numatyti šiluminės energijos sutaupymai“, – teigia R. Šilinskienė.

Didelė pagalba gyventojams

Paprastai įgyvendinus projektą pasiekiama ne mažesnė kaip C pastato energinio naudingumo klasė ir skaičiuojamosios šiluminės energijos sąnaudos sumažinamos daugiau kaip 40 procentų lyginant su skaičiuojamosiomis šiluminės energijos sąnaudomis iki atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo.

Specialistės teigimu, daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa yra puiki galimybė butų ir kitų patalpų savininkams atsinaujinti senos statybos ir daug šiluminės energijos suvartojančius namus, kurių priežiūra ir išlaikymas laikui bėgant iš butų ir kitų patalpų savininkų pareikalaus vis didesnių investicijų.

„Reikia turėti mintyje ne tik tiesioginę valstybės finansinę paramą, tačiau ir visą sukurtą mechanizmą projekto sėkmingam įgyvendinimui: lengvatinis kreditas, nepriklausantis nuo pajamų dydžio ir nesusietas su buto savininku, statybos techninė priežūra, projekto administravimas, projekto įgyvendinimo kontrolė, galimybė gauti konsultacijas ir atsakymus į su namo atnaujinimu susijusius klausimus“, – apibendrina R. Šilinskienė.

Mano daugiabutis
Mano daugiabutis

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką