Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Didelis žingsnis tvaresnės Lietuvos link – naujas kvietimas atsinaujinančių energijos išteklių diegimui

Pastaraisiais metais Lietuvoje vis daugiau daugiabučių gyventojų investuoja į atsinaujinančius energijos išteklius, tačiau Europos Sąjungos šalių kontekste dar yra kur pasitempti. Prie paskatų naudoti žaliąją energetiką prisideda ir Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA), kuri nuo 2020 m. gegužės 28 d. priima paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės energijos technologijų, šilumos siurblių bei šilumos saugyklų – įrengimui daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų arba yra gavę savivaldybės pritarimą, pagrindžiantį, jog atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas daugiabutyje neprieštarauja savivaldybės šilumos ūkio specialiajam planui.
Didelis žingsnis tvaresnės Lietuvos link – naujas kvietimas atsinaujinančių energijos išteklių diegimui
Didelis žingsnis tvaresnės Lietuvos link – naujas kvietimas atsinaujinančių energijos išteklių diegimui / BETA nuotr.

Remiantis kvietime numatytomis sąlygomis, kompensacinė išmoka teikiama tiems paramos gavėjams, kurie jau įgyvendino daugiabučio namo atnaujinimo projektą ir pasiekė ne mažesnį kaip 40 proc. skaičiuojamosios energijos sutaupymą bei ne žemesnę kaip C energinio naudingumo klasę. Taip pat į valstybės paramą gali pretenduoti ir šiuo metu įgyvendinami projektai, planuojantys pasiekti ne mažesnį kaip 40 proc. skaičiuojamosios energijos sutaupymą bei ne žemesnę kaip C energinio naudingumo klasę. Išimtis taikoma tik tiems pastatams, kuriems LR Statybų įstatymu nenustatomi minimalūs privalomi pastatų energinio naudingumo reikalavimai.

Gyventojų susidomėjimas auga

„Agentūros atliekamų visuomenės nuomonės tyrimų duomenimis, daugiabučių namų gyventojų susidomėjimas inovatyviomis energijos taupymo priemonėmis kasmet auga: remiantis naujausių tyrimų rezultatais, net 64 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų savo name norėtų įsidiegti tokio tipo priemones. Tad šis kvietimas – tai dar vienas svarbus žingsnis skatinant alternatyvios energijos šaltinių panaudojimą šalies daugiabučiuose“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.

Kasmet didėjantį gyventojų susidomėjimą skatina ilgalaikė tokių energinio efektyvumo priemonių nauda, kuri atperka pirmines investicijas. Didelę reikšmę turi ir valstybės indėlis: pagal šį kvietimą planuojantiems diegti atsinaujinančios energijos priemones, numatyta 30 proc. valstybės parama Klimato kaitos programos lėšomis.

Prisideda prie CO2 mažinimo

„Kalbant apie alternatyvios energijos priemonių plėtojimą daugiabučiuose, svarbu atkreipti dėmesį, jog vis didesnė gyventojų dalis suvokia, kad alternatyvių energijos šaltinių panaudojimas ne tik mažina sąskaitas už šilumą, bet yra svarus indėlis kovoje klimato kaita“, – pabrėžia V. Serbenta.

Europos Komisijos duomenimis, pastatų sektorius suvartoja apie 40 proc. šilumos energijos ir sudaro kažkur 36 proc. visų anglies dvideginio emisijų Europos Sąjungoje. Dėl to vienas efektyviausių būdų mažinti šių dujų išmetimą – didinti pastatų energinį efektyvumą ir panaudoti atsinaujinančius energijos šaltinius.

BETA duomenimis, Lietuvoje atnaujintų daugiabučių sutaupytos šiluminės energijos kiekis kasmet jau sudaro apie 656 GWh, tai yra daugiau nei 152 tūkstančiai tonų CO2. Vis dėlto svarbu nesustoti ir toliau į senų daugiabučių modernizaciją žiūrėti plačiau, naudojant tvarias medžiagas ir galvojant apie ilgalaikes pasekmes gamtai.

Energinio efektyvumo priemonių gausa

Remiantis šiuo kvietimu, valstybės parama numatoma šilumos ir karšto vandens, elektros gamybos įrenginių iš atsinaujinančių išteklių – saulės, vėjo, vandens, geotermijos, aerotermijos, vandenilio ar kt. – diegimui.

Taip pat paramą gali gauti daugiabučių gyventojai, kurie planuoja įsidiegti alternatyvios šiluminės ar elektros energijos apsirūpinimo priemones, pavyzdžiui, biokuro katilus ir pan.

Dėmesys mažajai renovacijai

Taip pat šiuo metu BETA priima paraiškas mažajai renovacijai – daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.

Gyventojai, siekiantys gauti valstybės paramą, gali keisti elevatorinius šilumos punktus į naujus automatizuotus šilumos punktus ar atnaujinti senus susidėvėjusius automatinius šilumos punktus, kurie automatiškai nepalaiko užduotos karšto vandens temperatūros pastato vidaus karšto vandens tiekimo sistemoje.

„Šildymo sistemos modernizavimas yra neišvengiamas žingsnis visuose senos statybos daugiabučiuose. Itin svarbu, jog vykdant mažąją renovaciją, daugiabučių gyventojai gali įsirengti ir individualias šilumos reguliavimo sistemas, kurios leidžia šilumą vartoti pagal savo poreikius ir taip pasiekti dar didesnius sutaupymus“, – sako BETA direktorius.

V. Serbentos teigimu, mažosios renovacijos projektas yra kur kas pigesnis nei viso namo atnaujinimas, todėl gali būti patrauklus didžiajai daliai daugiabučių gyventojų. Taip pat galima pastebėti, kad mažoji renovacija skatina ir didžiosios daugiabučių renovacijos mastus: sėkmingai įgyvendinus mažą projektą, neretai kyla noras atnaujinti ir visą namą.

Platus pareiškėjų spektras

Paraiškas gali teikti daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, asmenys, teikiantys daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administravimo paslaugas, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai, taip pat kiti asmenys, įgalioti daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų.

Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2020 m. gruodžio 31 d. arba iki tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta lėšų suma, o paraiškas mažajai renovacijai galima teikti iki š. m. liepos 1 d. visuose BETA regioniniuose padaliniuose. Daugiau informacijos apie šio kvietimo sąlygas – www.betalt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius