Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 18d. 16:28

Estetiškai atrodančio miesto vizija: vienodos spalvinės gamos daugiabučiai

Rotušės g. 1, Biržai
BETA nuotr. / Rotušės g. 1, Biržai

Sparčiai augant renovuojamų daugiabučių skaičiui pastebima vis gražėjanti ir atsinaujinanti aplinka ir aplink juos, tačiau modernizuoti būstai neretai būna skirtingų spalvų, kadangi dažniau atsižvelgiama į individualius gyventojų poreikius nei aplinkui esančių jau renovuotų daugiabučių spalvines gamas. Visgi specialistai pabrėžia, kad norint estetiško miesto vaizdo labai svarbu atsižvelgti į namų vienodumą, kurį lemia ne tik spalva, bet ir, pavyzdžiui, vienodai stiklinti balkonai.

Dėl fasado spalvos gyventojų žodis – lemiamas

Modernizuojamo daugiabučio spalvinė gama priklauso nuo bendro sutarimo tarp gyventojų, projektuotojų ir architektų.

„Projektuotojai pateikia savo variantus, aš pateikiu pastabas, jie atsižvelgia, padaro kitus variantus ir tada teikia gyventojams, kurie taip pat išreiškia savo nuomonę ir tada spalva dar koreguojama“, – apie renovuojamo daugiabučio išvaizdos derinimo proceso eigą pasakoja Kupiškio vyriausiasis architektas Tomas Furmonavičius.

Visgi, pašnekovas pabrėžia, kad gyventojų nuomonė turi daugiausiai svorio, kadangi jie yra paskutinė grandis, kuri nulemia, ar spalva jiems patinka ir yra tinkama daugiabučiui. „Yra buvę atvejų, kai projektuotojai pateikia pernelyg drąsius variantus, tarkim žydrą spalvą ir gyventojams nepatinka, tada jie siūlo savus variantus“, – teigia T. Furmonavičius.

Spalva gali turėti įtakos visos modernizacijos terminui

Renkantis renovuojamo daugiabučio fasado spalvą kreipiamas dėmesys ir į tai, kokią spalvų paletę siūlo pasirinktos šiltinimo sistemos medžiagų gamintojai

„Negalima rinktis kosminių atspalvių, nes tokie tiesiog negaminami. Gyventojai pasirenka šiltinimo sistemą namui ir gauna kokių 10-12 galimų atspalvių. Aišku, šiais laikais viskas įmanoma už pinigus. Tai jeigu būtų nestandartinės spalvos poreikis, už atitinkamą kainą tikriausiai būtų įmanoma padaryti“, – teigia pašnekovas.

Tačiau tai nėra labai realu atsižvelgiant į kaštus. „Medžiagų fabrikai gamina standartinių spalvų medžiagas ir gabena į sandėlius, tai jas galima gauti iš esmės bet kada panorėjus. O tam, kad pagamintų nestandartinį atspalvį turi būti stabdoma gamyba, maišomi kitokie dažai, kad būtų pagaminta speciali partija. Tai ir kaina būtų visai kitokia, ir medžiagų tiekimo terminai ilgi“, – hipotetinę situaciją svarstė T. Furmonavičius.

Pagalvoti ne tik apie savo būstą, bet ir apie kvartalą

Pašnekovas pabrėžia, kad atnaujinant daugiabučius ir augant modernizuojamų namų skaičiui, svarbu pagalvoti ir apie tai, kaip po modernizacijos atrodys visas kvartalas.

„Svarbiausia priiminėti panašius spalvinius sprendimus, kad nebūtų jog vienas namas yra žalias, o kitas mėlynas. Aišku, Kupiškyje nėra taip, kad namai visiškai skirtingi, bet yra tikrai neigiamų pavyzdžių iš anksčiau, kur buvo bandoma įtikti visiems ir gavosi neišraiškingas, murzinas variantas“, – įžvalgomis dalijasi pašnekovas bei rekomenduoja rinktis skaidrias, aiškias spalvas.

Vyriausiojo architekto nuomonei pritaria ir Utenos teritorijų planavimo ir statybos skyriaus specialistas Vytautas Nakas: „Vienodumas yra labai svarbus bendram patraukliam vaizdui. Todėl ypač vykdant kvartalinę renovaciją namai turi būti vienodos spalvinės gamos“.

Svarbi ir balkonų forma

Specialistas akcentuoja ne tik spalvos, bet ir balkonų vienodumo svarbą renovuojant namą.

„Visi namo balkonai turi būti vienodi, negalima kiekvienam butui individualiai nuspręsti, kokio balkono norėtų. Įsivaizduokite, jeigu yra 20 butų ir kiekvienas sugalvos savaip, tai kaip tas namas atrodys su 20 skirtingų balkonų? Šiaip pastebime, kad žmonės dabar dažniausiai nori viso stiklinto balkono su šiek tiek tamsinta apačia, kad nesimatytų, kas padėta ant žemės, bet kartu būtų daugiau šviesos negu stiklinant tik pusę balkono“, – bendras tendencijas įvardija V. Nakas.

Kiek kainuoja renovacijos grožis?

Kad ir kaip džiugintų estetiškas daugiabučio vaizdas, gyventojams pirmoje vietoje išlieka finansiniai klausimai, vienbalsiai sutinka specialistai bei priduria – norint dailiau įgyvendinti renovaciją reikia plačiau praverti piniginę.

„Renkantis medžiagas namo renovacijai galima atsižvelgti į kainą arba fizinius skirtumus, t. y. kaip atrodo medžiagos. Visgi, žmonės dažniausiai renkasi polistirolą vietoj putplasčio ir tinkuojamą fasadą vietoj vėdinamo, nes tos medžiagos yra pigesnės, nors ir atrodo prasčiau“, – apibendrina pašnekovas iš Utenos.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką