Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Galutinis sprendimas dėl „Lidl“ pirkinio Giraitės gatvėje: „Pastato elementai nebūtinai turės išlikti“

Apleistas ir niokojamas kultūros paveldo pastatas Giraitės gatvėje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Apleistas ir niokojamas kultūros paveldo pastatas Giraitės gatvėje
Šaltinis: 15min
7
A A

Architektai jau gali pradėti rengti naujojo „Lidl“ pastato projektus. Trečiadienį architektai, paveldosaugininkai ir Vokietijos kapitalo prekybos tinklo atstovai priėjo kompromisą – kitą savaitę bus skelbiamas konkursas. O pats pastatas gali būti nugriautas.

Trečiadienį Kultūros paveldo departamente (KPD) įvyko „Lidl Lietuva“, Architektų sąjungos, KPD ir kitų specialistų susitikimas, kuriame aptartas buvusio Kelių policijos pastato architektūros konkursas.

„Posėdyje pasiektas susitarimas. Buvo pakoreguotos konkurso sąlygos ir planuojame pirmadienį ar antradienį paskelbti konkursą. Šiandien buvo pasiektas susitarimas visais klausimais. Nuotaikos posėdyje buvo labai draugiškos. Visi daugmaž supranta problemas, su kuriomis tenka susidurti. Sakyčiau, kad jokios konfrontacijos ir priešpriešos nebuvo“, – 15min patvirtino M.P.Šaliamoras.

Planuojame pirmadienį ar antradienį paskelbti konkursą.

Anot jo, architektai turės išlaikyti pastato elementus ir kompozicinius principus. Be to, architektams suteikiama laisvė teikti savo pasiūlymus dėl to, kurie pastato elementai galėtų būti išsaugoti.

„Architektams suteikiama ir po to bus renkamas geriausias darbas, kuris ir bus realizuotas“, – teigė M.P.Šaliamoras.

Savo pasiūlymus architektai galės pateikti iki gruodžio 12 dienos, o rezultatai paaiškės gruodžio 19 dieną.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Marius Šaliamoras
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Marius Šaliamoras

Architektų sąjungos pirmininkas teigė, kad komisijoje, kuri vertins projektus, bus „Lidl Lietuva“, Architektų sąjungos ir kitų suinteresuotų pusių atstovai.

KPD vadovė Dalia Varnaitė 15min patikino, kad pastato elementai nebūtinai turės būti išlikti, o architektams palikta galimybė interpretuoti.

„Daugiausiai diskusijų (per susirinkimą – red. past.) kėlė tai, kad pirminėse sąlygose buvo numatyta sąlyga įtraukti Architektų sąjungos parengtą vertingųjų savybių nustatymo aktą, tačiau jis nebuvo patvirtintas. Nutarėme, kad griežtai reglamentuojančio tūrį, tankį ar visas kitas pastato detales akto negalime palikti. Todėl sugrįžta prie formuluočių, kurios labiausiai atitinka trijų šalių pasirašytą ketinimų protokolą, kuriame daroma prielaida, kad architektams paliekama galimybė į tuos dalykus atsižvelgti, tačiau nebūtinai pastatas turi būti išsaugotas. Kiek architektai pasiūlys, priklauso nuo jų kūrybinio sugebėjimo ir talento“, – patikslino D.Varnaitė

Ji taip pat pridėjo, kad konkurse dalyvaujantiems architektams bus pristatyta pastato istorija, kad šie galėtų geriau susipažinti su kontekstu, idėjomis, kurios vyravo projektuojant pastatą ir į tai atsižvelgtų kuriant naują biurų kompleksą.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Diana Varnaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Diana Varnaitė

Bendrovė „Lidl Lietuva“ praėjusių metų rugsėjį iš Turto banko aukcione nusipirko buvusį Kelių policijos pastatą už 2,46 mln. eurų. Ji planavo investuoti papildomus 40 mln. eurų ir Giraitės gatvėje įrengti savo biurą. Tačiau planai sustojo po to, kai Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas M.Šaliamoras išplatino raštą, kuriame ragino išsaugoti buvusį Kelių policijos pastatą Giraitės gatvėje.

Balandžio 1 dieną prie pastato architektai surengė akciją prie buvusio Kelių policijos pastato išsaugojimo. Dar prieš tai KPD gavo Architektų sąjungos prašymą ir pradėjo procedūrą, kuri turėjo nustatyti, ar pastatas turi vertingųjų savybių. Dėl šios priežasties KPD Vilniaus miesto savivaldybei neleido išduoti leidimo pastato griovimui ir pasiūlė klausimą nagrinėti Vilniaus miesto nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai.

Pirmadienį KPD II-oji Nekilnojamojo kultūros paveldo taryba turėjo svarstyti, ar buvusiam Kelių policijos pastatui Vilniuje verta suteikti nacionalinį arba regioninį apsaugos lygmenį, tačiau nusprendė klausimo dabar nesvarstyti.

Keturaukštis postmodernizmo stiliaus statinys gavo pirmą vietą 1986 metais TSRS architektų sąjungos geriausių projektų įvertinime. Tai, anot dabartinio architektų sąjungos vadovo, „rodo jo aukštą architektūrinę ir meninę vertę, reikšmingumą Lietuvos architektūros raidai“.

Kelių policijos pastatą Giraitės gatvėje 9 dešimtmetyje suprojektavo architektai Kęstutis Pempė ir Gytis Ramunis. K.Pempė, be šio statinio, projektavo dabar jau griūnantį raudonų plytų visuomeninį prekybinį centrą Vilniaus Šeškinės rajone, Alytaus Švč. M.Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčią bei verslo centrą ir viešbutį „Centrum“ Vilniuje. G.Ramunis taip pat dirbo prie visų šių projektų.

informacija
LIDL LIETUVA, UAB biuras
Darbuotojų sk.: 1602
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką