Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 11d. 19:02

Kaunietis pranešė apie laužus kotedžų statybvietėje: aplinkosaugininkai nustatė pažeidimų

Deginamos atliekos Kauno Mikėnų akligatvyje
Skaitytojo nuotr. / Deginamos atliekos Kauno Mikėnų akligatvyje

Kaunietis Marius (vardas pakeistas) – vienas iš Lietuvoje žymios „Darom“ akcijos sumanytojų. Tad nuostabos nekelia tai, kad, pastebėjęs galimai teršiamą aplinką, jis informavo visas tarnybas. Pasak Mariaus, Mikėnų akligatvyje Kaune esančioje statybvietėje verčiamos atliekos, kūrenami laužai. Ir nors statybas vykdančios įmonės vadovas šias kalbas neigia, aplinkosaugininkai užfiksavo pažeidimų.

Mikėnų akligatvyje Šilainiuose UAB „Statybos investicija“ vykdo gyvenamųjų namų kvartalo statybas. 12 arų sklype turėtų iškilti 22 pastatai. Darbai vyksta ir spaudžiant šaltukui. Tačiau kaimynystėje įsikūręs Marius nepatenkintas tuo, kur dedamos statybinės atliekos. Pasak jo, jos verčiamos po statomų namų pamatais ar sudeginamos vietoje. Dūmai pasiekia gyventojų kiemus, namuose trūksta oro.

Skaitytojo nuotr./Deginamos atliekos Kauno Mikėnų akligatvyje
Skaitytojo nuotr./Deginamos atliekos Kauno Mikėnų akligatvyje

„Laužus jie kuria tuomet, kai aplinkiniai gyventojai būna darbuose. Tai tęsiasi jau nuo ankstyvo rudens. Kaimynai yra kreipęsi dėl to į savivaldybę, tačiau rezultato jokio. Degina ne tik vietoje susiformavusias atliekas, bet ir atvežtas iš kitur. Tiek vakar, tiek šiandien buvo iškviesta gaisrinė. Policija važiuoti atsisako“, – 15min sausio 10-ąją teigė Marius.

Pasak jo, šioje vietoje – didelė teritorija, nuošali vieta, tad galima daryti, ką nori.

„Šiukšlės po namais. Nesinori gyventi ant sąvartyno. Dabar jau porą savaičių degina laužus. Namuose nėra kuo kvėpuoti – visur dūmai. Gatvės juose paskendusios. Juk gyvenam 100 metrų nuo statybvietės. Darbininkai krauna šiukšles ir degina – tai užfiksuota. Kas ten deginama? Visokie kibirai nuo tinko ir pan. Statybinis šlamštas. Ir alaus skardinių pastebėjau. Neturi reikalingų konteinerių rūšiavimui“, – tikino kaunietis.

Praėjusią savaitę apie tai jis pranešė policijai. Sausio 9 d. paskambino į Bendrąjį pagalbos centrą.

„Įmonės vadovas prie gaisrininkų man net pagrasino. Sausio 10 d. vėl skambinom 112, nes toliau laužai pleška“, – teigė viešai prisistatyti nepanoręs vienas iš „Darom“ akcijos sumanytojų.

Teigia, kad degina tik popierių

15min žurnalistė susisiekė ir su „Statybos investicijos“ atstove. Internete nurodytu telefonu atsiliepusi moteris patikino, kad žmonės pyksta, jog statybos prasidėjo, nes norėjo plynų laukų, kad turėtų kur šunis vedžioti.

„Mes jiems net kelią nutiesėme, o skundžia. Vis nepatenkinti. Vadovauja įmonei garbaus amžiaus žmonės, kurie tikrai nesisvaidytų jokiais grasinimais. Juk ne kokie dvidešimtmečiai“, – tikino ji.

Pasak bendrovės atstovės, laužai galėjo būti užkurti tik didelėse statinėse, kad darbininkai pasišildytų rankas spaudžiant šaltukui.

Įmonės savininkas Jonas Jegerskas panoro pasikalbėti statybvietėje. „Aprodysiu viską, bus aiškiau. Dešimt metų šioje srityje dirbame. Žinome, kaip statyti, kur atliekas priduoti. Jei tą, ką sako tas žmogus, kuriam jau norisi psichiatrus iškviesti, būtų tiesa, iš laikraščių neišliptume. Norėčiau laidoti šiukšles žemėje, tikrai ne prie žmonių akių tą daryčiau. Nesąmonės viskas“, – telefonu tikino jis.

Pasak „Statybos investicijos“ vadovo, šiame objekte atliekos, atkeliavusios iš kito objekto, yra išrūšiuojamos, nes tam daryti yra pakankamai vietos. Vietoje deginamas tik popierius.

„Aš žinau, kas būna, kai pakuri plastmasę. Kokia smarvė! Kategoriškai to nedarome. Nauja statyba – iš kur tos atliekos? Tik medžiagų įpakavimai visokie. Jas rūšiuojame ir išvežame. Jeigu nuvežus į atliekų aikštelę atranda, kad kas neišrūšiuota, atšaukia visą partiją, nepriima. Vežame atgal ir rūšiuojame. Toje vietoje, kuri užfiksuota nuotraukoje, ir vyksta rūšiavimas. Kodėl toje vietoje? Nes putplastis – statybinė medžiaga. Atskiriame jį ir dedame į pamatus – papildomai apšildome.

O popierių, taip, deginome vietoje. Atvyko gaisrininkai, nustatė, kad atstumai iki gyvenamųjų namų išlaikyti. Bausti nėra už ką, bet patarė geriau to nedaryti. Ir nedarome. Išvešime ir popierių“, – sausio 10-osios popietę, vežiodamas po statybvietę, 15min žurnalistei aiškino J.Jegerskas.

Konteinerio išties nėra. Įmonės vadovas paaiškino, kad turi jį kitame objekte. Šioje vietoje išrūšiuotas atliekas kaupia maišuose. Absurdiški jam ir kaltinimai dėl grasinimų.

„Tam žmogui aš pasakiau, kad jei tu mane skundi, pamatysi, kas bus, kai ateisi ir norėsi lietaus kanalizaciją pas mus pasijungti. Dabar jų leidžiamos fekalijos tvindo viską, nepajėgi siurblinė“, – pasiaiškino įmonės vadovas, nuvežęs į kitą objektą ir parodęs, kur stovi didysis konteineris.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Statybvietė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Statybvietė

Aplinkosaugininkai nustatė pažeidimų

15min susisiekė su aplinkosaugininkais. Peržvelgusi Mariaus siųstas nuotraukas, Kauno aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Jurgita Sadauskaitė informavo, kad pažeidimai, iš pirmo žvilgsnio, – akivaizdūs, tačiau reikia atlikti tyrimą. Pasak jos, patikrinimui į vietą buvo išsiųsti pareigūnai.

„Statybinės atliekos turi būti rūšiuojamos, tai turi būti fiksuojama dokumentuose“, – patikino ji.

Apžiūros metu nustatyti tokie pažeidimai: atliekų nerūšiavimas, pavojingų atliekų netinkamas laikymas, ženklinimas ir atliekų, būtent plastikinių, deginimas.

Ieva Krikštopaitytė, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Viešųjų ryšių specialistė, informavo, kad sausio 10 d. apie 10 val. iš Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo poskyrio buvo gautas pranešimas, kad Mikėnų akligatvyje statybininkai kūrena atliekas.

„Reaguodami į šį pranešimą, Kauno aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai išvyko patikrinti pranešime nurodytos vietos. Apžiūrėjus ją surašytas vietos apžiūros aktas. Atsakingos įmonės atstovas vėliausiai iki pirmadienio (sausio 14 d. – aut. past.) turi pateikti reikiamus tyrimui atlikti dokumentus bei nurodyti atsakingus asmenis“, – patikino I.Krikštopaitytė.

Pasak jos, apžiūros metu nustatyti tokie pažeidimai: atliekų nerūšiavimas, pavojingų atliekų netinkamas laikymas, ženklinimas ir atliekų, būtent plastikinių, deginimas.

„Šiuo metu protokolas dar nesurašytas, nuobaudos nepaskirtos. Taip pat bus paskaičiuota žala aplinkos orui už atliekų (plastiko) deginimą“, – penktadienio popietę teigė ji.

Per 2018 m. už atliekų deginimą šis juridinis asmuo baustas nebuvo.

Įvykį tiria ir policija

Kauno apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba patvirtino, nuo praėjusių metų rugpjūčio į Mikėnų akligatvį vykusi dukart – būtent šių metų sausio 9 ir 10 d. Vykta dėl kūrenamų laužų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Statybvietė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Statybvietė

Štai sausio 10 d. 08.57 val. gautas pranešimas, kad Mikėnų akligatvyje dega plastikinės atliekos. Paaiškėjo, kad statybos darbus atliekantys darbuotojai 1 kv. m plote degino laužą. Saugūs atstumai iki pastatų buvo išlaikyti, laužas kontroliuojamas, tačiau nurodyta ugnį užgesinti. Pasak ugniagesių, laužai atvirose teritorijose – aplinkosaugos prerogatyva.

Pranešimas dėl šiukšlių deginimo registruotas ir Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate (VPK). Policijos pareigūnai sulaukė duomenų ir apie galimus grasinimus gyventojui.

„Pagal gautą informaciją Kauno apskrities VPK Kauno miesto Santakos policijos komisariate atliekami tyrimai, pareigūnai aiškinasi įvykio aplinkybes“, – teigė Kauno policijos atstovė.

Už šių taisyklių pažeidimą numatyta nuo 20 iki 140 eurų bauda, pakartotinai padarius pažeidimą – iki 600 eurų.

Kauno miesto tvarkymo ir švaros taisyklėse yra numatyta, jog asmenims yra draudžiama laikyti statybines ir kitas medžiagas, teršiančias aplinką ar kitaip trukdančias aplinkiniams, užkasti statybinį laužą ir šiukšles statybos aikštelėje arba už jos ribų ir teršti statybinėmis atliekomis aplinkines teritorijas, laikyti atliekas, kitus nešvarumus, statybinį laužą, dėl ko yra teršiamas žemės paviršius, vandens telkiniai, deginti atliekas tam tikslui nepritaikytose vietose.

Už šių taisyklių pažeidimą numatyta nuo 20 iki 140 eurų bauda, pakartotinai padarius pažeidimą – iki 600 eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką