Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 30d. 09:24

Kokias klaidas darome remontuodamiesi būstą ir rinkdamiesi apdailos meistrus?

Apdailos meistro Modesto Sunklodo komandos atlikti darbai
Leono Garbačiausko nuotr. / Apdailos meistro Modesto Sunklodo komandos atlikti darbai

Pavasaris – švaros ir ... remontų metas. Atšilus orams žmonės skuba susiremontuoti sutrūkinėjusias sienas, pasikeisti nublukusias grindis, o kai kurie – ir pagaliau įsirengti bei įsikraustyti į pirmąjį būstą. Tačiau remontą daromės gal kelis kartus gyvenime, todėl neretai per anksti apsidžiaugiame pigiu meistru. Pamenate patarlę „skūpus moka du kartus“? Patyrę apdailos meistrai sako, kad statybų srityje jos teisingumas pasitvirtina ypač dažnai. Tad į ką atkreipti dėmesį planuojant remonto ar įrengimo darbus ir kokias garantijas išgauti iš statybininkų dar prieš jiems prasidedant?

„Statybininkų priežiūra“ ištęsia darbus

Bendrovės „ETD Group“ brigados vadovas Modestas Sunklodas sako, kad gyventojai dažniausiai kreipiasi su prašymais atskirai suremontuoti vonią ir tualetą. Kitus kambarius, kuriems tereikia apdailos, dažniausiai remontuoja visus iškart. Pirmasis klausimas, kurį jis užduoda potencialiems klientams – ar gyvensite būste jo remonto metu?

Pamatę sienas senuose butuose kartais juokaujame, kad, na, jos tikrai ne blaivaus asmens mūrytos...

„Gyvenimas statybose yra ... ne kas. Kiek įmanoma įkalbinėju žmones kažkur išsikelti remonto metu, jei tai vasara, tikrai atrandama kokių nors variantų – į sodą, į kaimą, pas gimines į sodybą ar panašiai. Žmonės, turintys galimybę, remonto metu suplanuoja atostogas, kelionę į šiltus kraštus. Jei gyventojai būna šalia ir tuo metu, kai dirba statybininkai – galiu pasakyti drąsiai – darbai išsitęsia pusantro karto. Manau, kad viskas turėtų vykti taip: darbai padaromi, tuomet žiūrima, kas gerai, kas blogai. Jei blogai – statybininkai taiso“, – sako M. Sunklodas.

Pašnekovo teigimu, net paprasti sienų perdažymo darbai reikalauja pasiruošimo, kurio užsakovai neįvertina.

„Žinau, galvojate – kas čia tokio, nudažyti sienas? Tačiau mes turime nuimti visus jungtukus, kištukinius lizdus, šviestuvus, tada išlyginti įvairiausius mikroįtrūkimus, įdaužimus sienose. Pasiruošimas dažymui, visų dalykų, baldų uždengimas gal netgi užtrunka ilgiau, nei pagrindinis darbas“, – sako M. Sunklodas.

Senas vs naujas būstas

Pastaruoju metu bent jau Vilniuje nauji daugiabučiai dygsta it ant mielių, daugybė butų parduodama su daline apdaila. Būstai naujuose namuose, žinoma, kainuoja brangiau, tačiau M. Sunklodas pabrėžia, kad juos įrengti kainuos gerokai pigiau, nei remontuoti seną butą. Nors ne visi statytojai rūpinasi sienų lygumu, bet kokiu atveju naujos statybos būstuose jų lyginimui reikia įdėti mažiau energijos ir lėšų.

„Pamatę sienas senuose butuose kartais juokaujame, kad, na, jos tikrai ne blaivaus asmens mūrytos... Sienos apačia ir viršus skiriasi 4-5 centimetrais! Tada tinkuoji tinkuoji, su tomis „liniuotėmis“ braukai braukai – tai užtrunka gerokai ilgiau. Ir atsispindi darbų kainoje. Kita vertus, naujos statybos butai turi kitą problemą – prastą garso izoliaciją. Tai dažniau pastebime miegamuosiuose rajonuose. Galima dėti papildomą garso izoliaciją, bet, žinoma, tai mažina kvadratinius metrus, už kuriuos jūs ką tik brangiai sumokėjote“, – perspėja pašnekovas. Jo teigimu, gera garso izoliacija „suvalgys“ 10 ir daugiau centimetrų kambario ploto.

„Statybininkų marketingas“, arba kodėl galiausiai viskas vis tiek kainuoja brangiai?

Ko reikia norint pradėti remontą? Bendrovės „ETD Group“ atstovas rekomenduoja nepradėti darbų, be detalaus, aiškaus projekto. Toli gražu ne visi gyventojai išgali samdyti interjero dizainerį, tačiau tokie objektai dažniausiai įrengiami greičiau ir sklandžiau būtent dėl turimo aiškaus projekto.

„Jei neturite projekto, mano patarimas: samdykite komandą, kurioje yra kelių sričų specialistai: dažytojas, santechnikas, elektrikas, grindų klojėjas. Jei vienas susirgs ar išeis atostogų – kitas galės jį laikinai pavaduoti, darbai nesustos. Pavieniai meistrai – duok Dieve, kad jie papultų geri. Dar vienas įmonės ar brigados pliusas – jie turi suteikti 5-10-ies metų garantiją savo darbams, kaip numatyta įstatymuose“, – sako pašnekovas.

Jo teigimu, lietuviai vis dar dažnai meistrą vertina pagal kainą. Tačiau už mažesnį atlygį dirbantis meistras, tikėtina, dar turi mažai darbo patirties, apsiima pernelyg daug darbų arba gudrauja.

Apdailos komandos vadovas sako, jog, remiantis patirtimi, įmanoma numatyti įvairias remonto aplinkybes, parengti sąmatą su „atsarga“ nenumatytiems darbams ir įsipareigoti užsakovui, kad kaina neišaugs.

„Žmonės mano, kad samdydami atskirus meistrus jie sutaupys. Tačiau geri pavieniai meistrai paprašys lygiai tiek pat, kiek ir bendrovės“, – sako M. Sunklodas.

Dar vienas dalykas, kurį mėgsta kai kurie meistrai, yra, pašnekovo teigimu, „statybininkų marketingas“. Tai reiškia, jog paklaustas grindų klojimo kainos meistras jums įvardys sumą, mažesnę už vidutinę rinkos kainą. Tačiau kaip tyčia pamirš paminėti, jog bet kokie papildomi darbai – net sudėtingesnis medžiagų atpjovimas, kad lygiai sugultų į kambario kampus – kainuos papildomai.

Asmeninio archyvo nuotr./Apdailos meistro Andriaus Stankevičiaus komandos įrengtos svetainės
Asmeninio archyvo nuotr./Apdailos meistro Andriaus Stankevičiaus komandos įrengtos svetainės

Apdailos komandos vadovas sako, jog, remiantis patirtimi, įmanoma numatyti įvairias remonto aplinkybes, parengti sąmatą su „atsarga“ nenumatytiems darbams ir įsipareigoti užsakovui, kad kaina neišaugs.

„Disciplinos išmoko įvairūs valstybiniai projektai – juk ten suskaičiuotos sąmatos negali viršyti. Vadinasi – įmanoma, ar ne?“, – klausia M. Sunklodas.

Problemos dėl pirmadienio – vis dar savaitgalis, ar jau nebe?

Kaune apdailos meistru dirbantis Andrius Stankevičius pritarai kolegos minčiai, jog meistrai varijuoja kainomis ir darbų kokybę išgauti daug paprasčiau, kai objekte darbuojasi viena komanda.

„Vienas dirbantis ko nors nepabaigia, ateina kiti sako – čia gi reikėtų dar užbaigti, o jis sako: „Nieko nežinau, aš čia jau viską padariau“. Kitaip tariant, žmogus nesistengia, kad kitiems, po jo atėjusiems, būtų lengviau“, – sako A. Stankevičius.

Jo teigimu, labai svarbu prieš remontą galutinai apsispręsti dėl apdailos sprendimų ir pradėjus darbus nekeisti nuomonės. Apdailos meistro teigimu, remonto kokybei kenkia skubėjimas: kai į vieną būstą vienu metu susigrūda ir apdailos meistrai, ir elektrikai, visi vieni kitiems trukdo.

Kaip išsirinkti meistrus? Pašnekovas pataria, jog reikėtų susitikti akis į akį ir pasikalbėti.

„Mėginkite perprasti žmogų, įvertinti jo kalbą, elgesį. Kai kurie meistrai turi tokių problemų... jiems pirmadienis vis dar įsiskaičiuoja į savaitgalį“, – atsidūsta pašnekovas.

Kalbant apie kainą, geriausia ieškoti viduriuko tarp mažiausios ir aukščiausios kainos. Pavyzdžiui, verslų portalo paslaugos.lt duomenimis, sienų glaistymo, dažymo, tapetavimo kainos prasideda nuo 3 iki 8 eurų už kvadratinį metrą. Grindis sudėti meistrai gali maždaug nuo 5-8 eurų už kvadratinį metrą (parketlenčių dėjimas kainuoja brangiau nei laminato).

„Būtinai susitarkite darbų sumą iki prasidedant darbams, o ne tada, kai jie jau atlikti pradėti derybas. Meistrai turėtų perspėti žmogų: mes tą ir tą dabar darysime papildomai, tai kainuos tiek ir tiek“, – sakė A. Stankevičius, paminėjęs tą pačią „meistrų marketingo“ strategiją, kurią minėjo ir Vilniaus apdailos brigados atstovas.

Jo teigimu, meistrų reikėtų pradėti ieškoti likus maždaug mėnesiui iki darbų pradžios. Vasarą juos susirasti – sudėtingiau.

Remontui ir jo užbaigimui skolinasi nemažai lietuvių

A. Stankevičius atskleidžia dar vieną gudrybę, kuri sudėtingiau įgyvendinama meistrams, tačiau naudinga būsto šeimininkams.

„Po pirmojo sienų dažymo paprašykite sudėti grindis, susineškite visus stambiuosius baldus – o tada pakvieskite dažytojus antrąkart nudažyti sienas. Žinoma, jiems bus sudėtingiau, reikės viską uždangstyti.

Kalbant apie kainą, geriausia ieškoti viduriuko tarp mažiausios ir aukščiausios kainos. Pavyzdžiui, verslų portalo paslaugos.lt duomenimis, sienų glaistymo, dažymo, tapetavimo kainos prasideda nuo 3 iki 8 eurų už kvadratinį metrą.

Tačiau tradiciškai meistrai, montuodami grindis, tai kur nors atsiremia, tai brūkšteli, taip pat jūs, nešdami didelius baldus, arba įbrauksite, arba įdaušite sieną. Visus tuos nedidelius įbrėžimus reikėtų pabaigoje uždažyti“, – patarė A. Stankevičius.

Kasmetinė specializuoto paskolų banko „Bigbank“ apklausa atskleidė, kad praėjusiais metais beveik trečdalis (30 proc.) lietuvių paskolą ėmė namų remontui, 12 proc. – baldams.

Namų aplinkos gerinimas išliks aktualia tema ir artimiausiu metu – remiantis banko „Bigbank“ atliktos apklausos duomenimis, tik daugiau nei ketvirtadalis (27 proc.) namų remontui planuoja skirti nuosavas lėšas.

Reaguodamas į aktyvų remonto sezoną paskolų bankas „Bigbank“ suteikia galimybę gauti reikiamų lėšų būsto remontui, įrengimui ir baldams nemokant pradinio įnašo, be turto įkeitimo ir turto vertinimo. Taip pat paskolai galioja 60 dienų nemokamo grąžinimo garantija, leidžianti paskolą per šį terminą grąžinti be jokio pabrangimo.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką