Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 14d. 19:03

Lenkijos patirtis: kol žmonės gaus kompensacijas už šilumą, tol daugiabučių renovacija nevyks

Augustave po renovacijos namai dažomi įvairiomis spalvomis
15min.lt/Violetos Grigaliūnaitės nuotr. / Augustave po renovacijos namai dažomi įvairiomis spalvomis

Važiuojant per Lenkiją miestuose ir miesteliuose daugiabučiai namai akį traukia savo spalvomis. Nudažyti ryškiomis geltona, žalia, rusva spalvomis jie buvo po renovacijos. Visiškai netoli Lietuvos esantis Augustavas taip pat gali pasigirti jau renovavęs nemažą dalį savo daugiabučių. Ir kas keisčiausia – čia gyventojams net nekyla klausimų, ar vertėjo tai daryti.

Apie 30 tūkst. gyventojų turinčio Augustavo burmistras (meras) Kazimierzas Kozuchowskis pasakodamas apie tai, kaip Augustave prasidėjo daugiabučių renovacija, su šypsena konstatavo – geriausia žmones ką nors daryti motyvuoja piniginė. Kadangi Lenkijoje nuo 1998 metų sausio 1 dienos, pakeitus teisės aktus, iš valstybės biudžeto neskiriamos dotacijos daugiabučiams pastatams teikiamai šilumos energijai kompensuoti, gyventojams teko mokėti už visą sunaudotą šilumą.

Kooperatyve – 120 namų

Tai privertė juos susimąstyti – sumos buvo didelės, o taupyti nepavyko, kadangi namai seni, šilumos sistemos juose taip pat.

Augustave veikiantis namų administravimo kooperatyvas vienija 120 daugiabučių namų. Per pastaruosius 15 metų visiškai modernizuotas 51 namas, likusiuose 69 pastatuose sutvarkyta šildymo sistema, apšiltintos galinės sienos. Visa tai gyventojai padarė savo lėšomis – šis kooperatyvas nėra paėmęs nė vienos banko paskolos.

Tiesa, bankai daugiabučių namų bendrijoms ar panašiems kooperatyvams teikia kreditus, juos Augustave taip pat gyventojai ima, tačiau tai jau namai, nepriklausantys šiam kooperatyvui.

Namų administravimo kooperatyvo pirmininkas Zdzislawas Szorcas pasakojo, kad nors galimybių yra, jie sąmoningai apsisprendė nesiskolinti. Visi gyventojai kiekvieną mėnesį moka kaupiamąjį mokestį, kuris šiuo metu siekia 0,81 (apie 0,7 Lt) zloto už kv.m. Paklaustas, ar gyventojai tokiam mokesčiui nesipriešina, kooperatyvo vadovas kiek nustebo. Esą tokia mintis niekam net nebuvo kilusi, juk niekas nenori mokėti už šilumą, kurią išleistų per kiaurus langus ir sienas.

Šilumos suvartojimas sumažėja trečdaliu

Burmistras tikras: jeigu Lietuvos Vyriausybė neatšauks kompensavimo, renovacija vyks vangiai arba iš viso nevyks.

Per metus kooperatyvas gali renovuoti 5-10 namų, nes surenka apie 2 mln. zlotų (1,66 mln. Lt).

Tarkim, 2385,7 kv.m gyvenamasis namas prieš renovaciją šilumos kasmet suvartodavo per 441 tūkst. kWh ir tai kainuodavo daugiau nei 70,4 tūkst. zlotų (apie 58 tūkst. Lt). Dabar šilumos suvartojimas sumažėjo 100 tūkst. kWh – iki 347 tūkst. kWh, o mokestis per metus – iki beveik 53 tūkst. zlotų (43,9 tūkst. Lt). Sąskaitos už šilumą gyventojams sumažėjo beveik trečdaliu. Šio namo apšiltinimas kainavo 230 tūkst. zlotų (190,4 tūkst. Lt). Jeigu namas būtų ėmęs kreditą iš banko, darbai atsipirktų per 13 metų.

Renovacija pakeitė ir žmonių mąstymą – turėdami šilumos daviklius ant savo radiatorių, kiekvienas reguliuoja temperatūrą savo namuose. Tad ir taupo, nepalieka atidarytų langų. Juk teks sumokėti tiek, kiek šilumos buvo suvartota būtent jo bute.

Ragina naikinti kompensacijas

Augustavo burmistras K.Kozuchowskis įsitikinęs, kad jeigu valstybė ir toliau kompensuotų daug mokantiems asmenims šildymo išlaidas, renovacija Lenkijoje taip pat nebūtų įsibėgėjusi. Jis prisiminė apie 2006 metus dalyvavęs renovacijai skirtoje konferencijoje Lietuvoje ir nusistebėjęs, kad vien Augustave tuo metu buvo modernizuojama daugiau namų, negu visoje Lietuvoje.

15min.lt/Violetos Grigaliūnaitės nuotr./Augustavo burmistras Kazimierzas Kozuchowskis
15min.lt/Violetos Grigaliūnaitės nuotr./Augustavo burmistras Kazimierzas Kozuchowskis

Burmistras tikras: jeigu Lietuvos Vyriausybė nepriims nepopuliaraus sprendimo ir neatšauks kompensavimo, renovacija vyks vangiai arba iš viso nevyks. Esą socialiai remtinoms, mažas pajamas gaunančioms šeimoms padėti galima mokant socialines išmokas, tačiau ne kompensuojant išlaidas šildymui.

Renovuotame name gyvenanti Maria Gedo pasakojo, kad kiekvieną mėnesį ištisus metus už savo 61 kv.m buto šildymą, karšto vandens cirkuliaciją moka 335 zlotus (apie 277 Lt). Į šią sumą yra įskaičiuotas ir kaupiamasis mokestis. Tačiau moteris šilumą taupo, nes namuose ir taip yra pakankamai šilta, todėl metų pabaigoje perskaičiavus sumokėtos sumos ir sunaudotos šilumos santykį ji dar gauna per 600 zlotų kompensaciją. Vadinasi, mokesčius už du mėnesius ji sutaupo.

Kaupti lėšas turi kiekvienas namas

Deja, mūsų įstatymai numato tai, kad kiekvienas namas turi rinkti pinigus tik savo reikmėms, – kalbėjo J.Antanaitis.

Lietuvoje toks modelis, kai didelė grupė daugiabučių namų grupė susivienija į kooperatyvą ir bendrai taupo bei renovuoja gyvenamuosius namus, negali būti taikomas. Anot Lietuvos būsto rūmų prezidento Juozo Antanaičio, Lietuvoje iš kooperatyvų dar 1995 metais buvo padarytos bendrijos.

„Mes negalime rinkti pinigų, kaip jie renka, į bendrą kasą, sudaryti namų modernizavimo eilę ir pradėti modernizuoti tuos namus, kurie daugiausia suvartoja šilumos, yra blogiausi. Deja, mūsų įstatymai numato tai, kad kiekvienas namas turi rinkti pinigus tik savo reikmėms. Dar griežčiau yra su tuo, kad be mano leidimo mano namo įneštų pinigų niekas negali panaudoti“, – kalbėjo J.Antanaitis.

Esą Lietuva turėtų pasimokyti, kad negalima remti neūkiškumo. „O neūkiškumas yra tai, kad langai užkalti fanera, daug sunaudojama šilumos energijos, o mes visi bėgame ir mokame kompensacijas, skatiname neūkiškumą“, – teigė J.Antanaitis.

Kaupiamasis mokestis – 50 centų už kv.m

Nacionalinės pastatų administratorių asociacijos (NPAA) tarybos pirmininkas Vytautas Turonis mano, kad vis dėlto Lenkijos patirtis galėtų būti naudinga Lietuvai. „Mes sakome, kad būtinas privalomasis lėšų kaupimas. Valstybė turi skatinti renovaciją. Ir privalo būti sankcijos“, – tris dalykus, kurie būtini, kad renovacija įsibėgėtų ir Lietuvoje, išdėstė V.Turonis.

15min.lt/Violetos Grigaliūnaitės nuotr./Maria Gedo savo bute pati reguliuoja šilumą.
15min.lt/Violetos Grigaliūnaitės nuotr./Maria Gedo savo bute pati reguliuoja šilumą.

Anot NPAA tarybos pirmininko, visi gyventojai turi pradėti mokėti kaupiamąjį mokestį, kuris iš pradžių siektų bent 0,5 Lt už kv.m. Lenkijoje iš pradžių kaupta mažiau, vėliau tas mokestis palaipsniui augo.

Kaimyninėje šalyje valstybės parama skiriama ne visose vaivadijose. Tarkim, Augustave kooperatyvas ja pasinaudoti neturi galimybių, kitur išlaidų dalis kompensuojama. Lietuvos pastatų administratorių asociacijos atstovai įsitikinę, kad jeigu valstybė deklaruoja, jog tai valstybinė programa, ji turėtų skirti ir parama.

„Parama turi būti aiški ir skaidri. Skaidriau nei skirti kažkokią sumą už kvadratinio metro modernizavimą nieko nėra. Parama turi būti skiriama pasiekus kažkokį energetinio efektyvumo lygį. Yra nustatytos efektyvumo klasės ir pasiekus kuo aukštesnę klasę, būtų skiriama didesnė išmoka. Tokiu būdu žmonės galėtų po truputį rinktis, kaip renovuoti ir modernizuoti savo namus. Kaip ir Augustave – iš pradžių dalimis darbai buvo vykdomi, dabar jau modernizuojami ištisi pastatai“, – kalbėjo V.Turonis.

Tokia tvarka leistų žmonėms neskubėti renkantis, ką jie nori renovuoti. Be to, į kompensacijas turėtų galimybę pretenduoti ir tie, kurie renovaciją pradėjo savo ar banko lėšomis vykdyti anksčiau ir dalį darbų jau yra atlikę.

Be kompensacijų – 2017 metais

Mes ne Kalėdų Seneliai, kaip sakė Augustavo burmistras, tad reikėtų paskelbti, kad nuo kažkurių metų kompensacijų nebus, – įsitikinęs V.Turonis.

Kalbėdamas apie galimas sankcijas, NPAA siūlo nuo 2017 metų naikinti PVM lengvatas šildymui ir kompensacijas už šildymą, jeigu gyventojai nenori renovuoti savo namo. Taip pat siūloma socialinių būstų ar gaunančiųjų kompensacijas gyventojų net neklausti, ar jie sutinka, o automatiškai įtraukti į pritariančiųjų renovacijai sąrašus.

„Mes ne Kalėdų Seneliai, kaip sakė Augustavo burmistras, tad reikėtų paskelbti, kad nuo kažkurių metų kompensacijų nebus. Tai būtų gera paskata“, – įsitikinęs V.Turonis.

Tiesa, drastiškų veiksmų – tiesiog atimti kompensacijas dabar pat, administratoriai nesiūlo. Esą tokiam nepopuliariam žingsniui politikai nepritartų, o ir visuomenė kol kas tam nepasiruošusi.

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 40 tūkst. daugiabučių gyvenamųjų namų, kuriuose gyvena net apie 70 proc. visų gyventojų. Didžiąją daugumą šių namų (88 proc.) būtina renovuoti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Reklamos kaina: kiek pinigų partijos jau surinko savivaldos rinkimų kampanijoms?

Aktualu

Globėjus stulbina LVŽS pastangos įpareigoti globoti vaiką su vienu iš tėvų

24sek

„Pacers“ penkmečio rekordas: pakeliui į pergalę – solidus Domantas Sabonis

Aktualu

Afganistano dilema: ką daryti su vaikais savižudžiais sprogdintojais?

15min tyrimas: slaptąjį premjero patarėją lydi milijoninė sėkmė

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Aktualu

Ketvirtadienio vandentiekio avarijos Vilniuje padariniai pašalinti: atnaujinamas eismas

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 12. Ar galima priaugti svorio valgant bivake

Gyvenimas

Vika apie asmenines patirtis: „Mes visi labai orientuoti į save. Gal dėl to ir sergame depresijomis“

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

Vardai

Nesklandumai „X Faktoriuje“: vienai balsingiausių šou dalyvių pasirodymo metu sugedo mikrofonas

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Nepalo tradicija, žudanti moteris

24sek

Š.Jasikevičius: „Kai kurie žalgiriečiai šiandien nebūtų verti net už dublerius žaisti“

Neišsiųsti CV Kultūra

Gytis Ambrazevičius: apie dainų pavadinimus, kūrybą ir amoniaką

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Mokslas.IT

Dangaus stebėtojai laukia „kruvinojo mėnulio“ pasirodymo

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Aktualu

Izraelis sako smogęs Irano taikiniams Sirijoje

Verslas

Sekmadienį Lietuvoje sutriko „Revolut“ veikla

Aktualu

S.Skvernelis sutinka – paskelbimas apie konservatorių sąsajas su Kremliumi galėjo būti klaida

Naujienos

Aktualu

Reklamos kaina: kiek pinigų partijos jau surinko savivaldos rinkimų kampanijoms?

Aktualu

Globėjus stulbina LVŽS pastangos įpareigoti globoti vaiką su vienu iš tėvų

15min iš Dakaro Gazas

Gera žinia: Balys Bardauskas po operacijos išrašomas iš Limos ligoninės

24sek

„Pacers“ penkmečio rekordas: pakeliui į pergalę – solidus Domantas Sabonis

Aktualu

Afganistano dilema: ką daryti su vaikais savižudžiais sprogdintojais?

15min tyrimas: slaptąjį premjero patarėją lydi milijoninė sėkmė

Aktualu

Orai.lt: pragiedrėjus šals smarkiau

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Aktualu

Ketvirtadienio vandentiekio avarijos Vilniuje padariniai pašalinti: atnaujinamas eismas

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 12. Ar galima priaugti svorio valgant bivake

Gyvenimas

Vika apie asmenines patirtis: „Mes visi labai orientuoti į save. Gal dėl to ir sergame depresijomis“

Vardai

Nesklandumai „X Faktoriuje“: vienai balsingiausių šou dalyvių pasirodymo metu sugedo mikrofonas

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Nepalo tradicija, žudanti moteris

24sek

Š.Jasikevičius: „Kai kurie žalgiriečiai šiandien nebūtų verti net už dublerius žaisti“

Neišsiųsti CV Kultūra

Gytis Ambrazevičius: apie dainų pavadinimus, kūrybą ir amoniaką

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Mokslas.IT

Dangaus stebėtojai laukia „kruvinojo mėnulio“ pasirodymo

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

Aktualu

Klaipėdos universitetas baigia priimti kandidatų į rektoriaus pareigas paraiškas

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

10:56
04:13
03:15

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką