TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

„Lidl“ klimpsta dėl pastato Vilniuje: paveldosaugininkai nusprendė laukti naujo konkurso

Apleistas ir niokojamas kultūros paveldo pastatas Giraitės gatvėje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Apleistas ir niokojamas kultūros paveldo pastatas Giraitės gatvėje
Šaltinis: 15min
1
A A

Apleistas Kelių policijos pastatas Vilniuje – vertybė ar ne? Šį klausimą pirmadienio rytą turėjo nagrinėti Kultūros paveldo departamento (KPD) nekilnojamojo kultūros paveldo taryba, tačiau galiausiai atsisakė nagrinėti ir išbraukė iš savo dienotvarkės. Tarp „Lidl Lietuva“, Vilniaus miesto savivaldybės ir Architektų sąjungos pasirašyta trišalė sutartis dėl architektūrinio konkurso, todėl pastato ateitis priklausys nuo architektų, pareiškė paveldosaugininkai.

Galutinis sprendimas turėjo būti paskelbtas pirmadienio rytą surengtame II-sios Nekilnojamojo kultūros paveldo tarybos posėdyje, tačiau KPD direktorė Diana Varnaitė susirinkimo pradžioje paprašė atidėti jo svarstymą. Anot jos, Kultūros ministras Šarūnas Birutis pateikė KPD raštą, kuriame prašoma atidėti klausimo dėl pastato Giraitės gatvėje svarstymą. D.Varnaitės manymu, patys investuotojai ir architektų bendruomenė turi susitarti dėl pastato saugotinų savybių.

„Išaiškėjo, kad buvo pasirašyta trišalė sutartis dėl architektūrinio konkurso. Kultūros ministras kreipėsi su prašymu, kad klausimo svarstymas būtų atidėtas. Tikiuosi, kad per architektūrinį konkursą bus sutarta dėl visų pozicijų“, – posėdyje sakė KPD direktorė Diana Varnaitė.

Nusprendėme klausimo nesvarstyti, nes netinkamai paruošta medžiaga, abejojame dėl akto teisėtumo

Jos manymu, per architektūrinį konkursą turėtų visos šalys susitarti dėl pagrindinių principų, kurios pastato dalys bus saugomos ir kurios ne.

„Kad mes galime susitarti – akivaizdu. Ketinu inicijuoti visų pusių susitikimą, kad tie principai būtų įtvirtinti architektūriniame konkurse“, – 15min teigė D.Varnaitė.

Nors KPD direktorė patarė klausimo svarstymą atidėti, tačiau II-oji Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė šį klausimą visiškai išbraukti iš savo dienotvarkės ir jo nesvarstyti.

„Nusprendėme klausimo nesvarstyti, nes netinkamai paruošta medžiaga, abejojame dėl akto teisėtumo. Kai medžiaga bus paruošta tinkamai, klausimas galės bus sugrąžintas svarstymui“, - sakė II-sios Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos pirmininkė Dalia Dijokienė.

Architektai pasipiktinę

Tačiau architektai posėdyje buvo pasipiktinę, kad klausimą dėl Giraitės gatvėje esančio pastato KPD tarybai pasiūlė nesvarstyti ir saugotinos jo savybės būtų sprendžiamos architektūrinio konkurso būdu.

„Architektas nežinos, ką saugoti, o komisijos darbas būtent tai nuspręsti“, – teigė architektė Aida Štelbienė.

„Žadame rengti konkursą, kuriame bus atsakyta į svarbų klausimą, tačiau konkursai vyksta pagal tam tikra taisykles, o vertinimas vyksta pagal visiems žinomus kriterijus. Kyla klausimas, kokie apsaugos kriterijai bus nustatyti konkurse. Ir kas nuspręs, vienas ar kitas darbas yra geras?“, – svarstė architektas Rolandas Palekas.

„Lidl Lietuva“ advokatė Aušra Mudėnaitė teigė, kad jie nėra suinteresuoti pastato griovimu, tačiau jo išsaugoti tokio, kaip jis atrodo dabar, nemato prasmės. A.Mudėnaitė taip pat kaltina Lietuvos architektų sąjungą sukūrus šią situaciją.

„Architektūriniame konkurse dalyvaus architektų bendruomenė, su savo nuostatomis, kūrėjo samprata, kas yra saugoma, o kas gali būti keičiama. Manome, kad vidinis profesionalų kompasas parodys kryptį. Šią situaciją sukūrė ne architektų bendruomenė, o Sąjunga ir Architektų rūmai, kurie gina ne viešąjį interesą, o savo narių interesus. Manome, kad iš jėgos niekur neisi, pralaimės verslas ir valstybė, negalima šio klausimo reguliuoti. Matydami, ką mums pasiūlys kūrybininkai, galėsime spręsti, kad atitinka savininko ir visuomenės interesus“, – teigė A.Mudėnaitė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aušra Mudėnaitė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aušra Mudėnaitė

Išaiškėjo naujų aplinkybių

Be to, paaiškėjo, kad kad rugsėjo 23 d. pati Lietuvos architektų sąjunga savo iniciatyva ir lėšomis parengė pastato įvertinimą, tačiau pagal įstatymą, tai turėtų daryti miesto savivaldybė arba KPD.

„Organizacija, kuri parengė aktą, jį užsakė, ne ta, kuri turėtų tai daryti: KPD ar Vilniaus savivaldybė, o ta, kuri gina savo narių interesus. Vien tai, kad tai padarė subjektas, kuriam nesuteikta tokia teisė, šis dokumentas negali būti svarstomas“, – sakė advokatė.

Vilniaus savivaldybė praėjusį ketvirtadienį išplatino pranešimą, kuriame teigė neprieštaraujanti „Lidl“ investicijoms ir siūlė palaukti paveldo specialistų vertinimo. Anot savivaldybės, miesto Vertinimo taryba nusprendė, kad pastatas turėtų būti saugomas didesniu nei vietiniu lygmeniu, todėl prašė KPD svarstyti buvusio policijos pastato klausimą Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryboje.

„Dar balandžio mėnesį savivaldybė gavo Kultūros paveldo departamento prašymą neišduoti pastatui Giraitės g. 3 statybą leidžiančių dokumentų, kol departamentas apsispręs, ar pastatas Giraitės gatvėje yra kultūros vertybė. Taip pat buvo gautas ir Lietuvos architektų sąjungos kreipimasis dėl šio pastato išsaugojimo. Savivaldybės paveldo komisija apsvarstė Lietuvos architektų sąjungos vertingųjų pastato savybių nustatymo aktą ir pasiūlė galutinį sprendimą priimti Kultūros paveldo departamentui“, – teigiama pranešime.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Buvęs Kelių policijos pastatas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Buvęs Kelių policijos pastatas

Tačiau po posėdžio išaiškėjo, kad leidimo griauti pastatą išdavimą pristabdė dėl Lietuvos architektų sąjungos užsakyto vertinimo, kuriame teigiama, kad kad pastatas yra vertingas. LAS užsakytame vertinime skelbiama, kad pastatas yra vertingas, tačiau savivaldybė sprendimą perkėlė ant KPD pečių.

Anksčiau 15min paklausus Vilniaus miesto vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio, ar pastatą verta saugoti, jis teigė, jog Giraitės gatvėje stovinčio komisariato išsaugoti neįmanoma, tačiau statant naują pastatą reikėtų laikytis tų pačių principų, kuriais projektuotas dabar jau griūvantis statinys. Taip pat jis tikino, kad LAS veiksmai yra pavėluoti ir šaliai šiuo metu net daro gėdą.

„Blogai, kad pastato išsaugojimo procesas nebuvo pradėtas, kol jo dar neardė. Kai jis dar priklausė Kelių policijai, tie patys mano gerbiami kolegos architektai galėjo kreiptis dėl jo saugojimo. Tuomet plėtotojai būtų žinoję, ką perka. Dėl dabartinių veiksmų, kurie vykdomi tik įvykus pastato privatizacijai ir žiūrint į tai, kad pastatą įsigijo užsienio investuotojas, skambame blogai“, – mano M.Pakalnis.

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr./Mindaugas Pakalnis
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr./Mindaugas Pakalnis

Be to, „Lidl Lietuva“ valdybos narys Marius Kybartas atsakė į architektų kritiką, kad pastatas šiuo metu yra niokojamas. Anot jo, bendrovė, kol negali pastatu disponuoti, jo saugoti nesiruošia, o langai buvo išimti dėl saugumo.

„Patys pastato neniokojome. Pastatas, kaip jis dabar paliktas, ir toliau irs. Dabar pastatas yra avarinės būklės, o langai išimti tam, kad nekristų ant galvų. Mes privalėjome pašalinti langus, nes jie pradėjo kristi. Tai vienintelis įmonės indėlis į suniokojimą. Šiandien pastatas neturi didelės vertės, nes jis buvo statytas iš prastų medžiagų. „Lidl Lietuva“ dabar sprendžia, kaip išsaugoti jo architektūrą, tačiau atsisako jį išsaugoti“, – tikino M.Kybartas.

Nusipirko bėdą

Bėdos bendrovei „Lidl Lietuva“ prasidėjo po to, kai praėjusių metų rudenį Turto bankas aukcione pardavė buvusį Kelių policijos pastatą. Tuomet Vokietijos pigių prekių tinklas nusipirko 5,8 tūkst. kv. metrų ploto pastatą su jam priskirtu 2,2 hektaro ploto sklypu už 2,46 mln. eurų. Pradinė turto pardavimo kaina buvo kiek didesnė kaip 1,9 mln. eurų.

Bendrovė „Lidl Lietuva“ čia turėjo statyti savo administracinį pastatą, tačiau planai sustojo po to, kai Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas M.Šaliamoras išplatino raštą, kuriame ragino išsaugoti buvusį Kelių policijos pastatą Giraitės gatvėje.

Balandžio 1 dieną prie pastato architektai surengė akciją ir po to paaiškėjo, kad Vilniaus savivaldybė neišduoda leidimo griauti. Taip atsitiko, nes KPD tikino, kad pastatas turi vertingųjų savybių ir savivaldybei išsiuntė raštą su siūlymu klausimą nagrinėti Vilniaus miesto vertinimo tarybai.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Apleistas ir niokojamas kultūros paveldo pastatas Giraitės gatvėje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Apleistas ir niokojamas kultūros paveldo pastatas Giraitės gatvėje

Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas gegužės pradžioje tvirtino, kad šis pastatas išties turi vertingųjų savybių. Raštą dėl to su siūlymu klausimą nagrinėti Vilniaus miesto vertinimo tarybai KPD yra nusiuntęs Vilniaus miesto savivaldybei.

„Man patinka ta architektūra, tačiau aš negaliu nematyti medžiagiškumo, kurio būklė labai bloga, todėl kaip tą padaryti, aš nežinau. Kol kas nesigilinau į detales. Architektūra labai gera, bet darbų kokybė ir medžiagos labai blogos. Tai yra pagrindinė problema. Todėl aš kol kas neturiu nuomonės, nors man ir norėtųsi jį išsaugoti“, – teigė V.Karčiauskas.

Keturaukštis postmodernizmo stiliaus statinys gavo pirmą vietą 1986 metais TSRS architektų sąjungos geriausių projektų įvertinime. Tai, anot dabartinio architektų sąjungos vadovo, „rodo jo aukštą architektūrinę ir meninę vertę, reikšmingumą Lietuvos architektūros raidai“.

LAS pirmininkas pavasarį rašė, kad jis rekomenduotų pritaikyti esamą pastatą naujai funkcijai, išsaugant jo architektūrą ir įjungiant jį į prekybos tinklo „Lidl“ projektuojamą kompleksą.

Kelių policijos pastatą Giraitės gatvėje 9 dešimtmetyje suprojektavo architektai Kęstutis Pempė ir Gytis Ramunis. K.Pempė be šio statinio projektavo dabar jau griūnantį raudonų plytų visuomeninį prekybinį centrą Vilniaus Šeškinės rajone, Alytaus Švč. M.Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčią bei verslo centrą ir viešbutį „Centrum“ Vilniuje. G.Ramunis taip pat dirbo prie visų šių projektų.

„Buvęs Vilniaus miesto Kelių policijos pastatas priskiriamas prie geriausių architektų, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premijos laureatų Gyčio Ramunio ir Kęstučio Pempės darbų“, – rašė Lietuvos architektų sąjungos (LAS) pirmininkas Marius Šaliamoras.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką