Dabar populiaru
Publikuota: 2014 balandžio 23d. 11:49

Lietaus vandens panaudojimas: ekologiška ir taupu

Lietaus lašelis gyvena tik akimirką – bet už tai kokią gražią!
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Lietaus lašelis gyvena tik akimirką – bet už tai kokią gražią!

Ne vienerius metus lietaus vandens surinkimo įrenginiais prekiaujančios bendrovės „Maidina” komercijos direktorius Andrejus Klundukas teigė, kas šios paslaugos popiuliarumas Lietuvoje pastebimai auga. Anot vyro, žmonės vis dažniau galvoja – kodėl nepasinaudojus tuo, kas nukrenta tiesiogine ta žodžio prasme iš dangaus – lietaus vandeniu. A.Klundukas pabrėžė, kad taip gyventojai ne tik sutaupo ne vieną litą, bet ir prisijungia prie žaliosios idėjos.

Rezervuaras – pagal poreikius

A.Klundukas patarė, prieš pradedant įrenginėti lietaus surinkimo sistemą, gerai apsvarstyti, kam vanduo bus naudojamas ir kiek jo reikės. „Jei pirkėjas nori tik nusiplauti terasą, ar lietaus vandeniu palaisyti darželį, jam tikrai pakaks nedidelio antžeminio rezervuaro. Mūsų klimato sąlygomis, to būtų tikrai gana.“

Tačiau norintiems laistyti didelį vejos plotą, nemažą daržą ar sodą, Maidina“ direktorius siūlė galvoti apie didesnį požeminį lietaus vandens rezervuarą. A.Klundukas teigė, kad didesni rezervuarai ant žemės tiesiog užimto per didelį plotą.

Lietaus rezervuaro kainos svyruoja nuo talpos, teigė vyras. Antžeminį rezervuarą galimą įgyti ir už kelis šimtus litų, o didesnis – požeminis jau gali kainuoti ir tūkstančius.

Kylančios vandens kainos skatina naudotis lietumi

Gyventojus naudotis lietaus vandenius skatina ne tik ekologiškos idėjos ir noras tausoti gamtą. A.Klundukas pastebėjo, kad lietaus vandens įrenginių populiarumas auga kartu su kylančiomis vandens kainomis. „Kodėl nepasinaudojus tuo, kas nemokama? Tokiu būdu sutaupoma tikrai nemažai lėšų. Pasakyti tikslių skaičių negaliu, nes tai priklauso nuo kainos, kurią pirkėjas moka už vandenį ir nuo to, kiek jis jo sunaudoja. Bet pagalvokime, kiek reikia vandens vien daržų ir sodų laistymui.“

Lietaus vanduo netinka tik prausimuisi ir valgio gaminimui, tačiau skalbyklei ar tualetui tinka net labiau nei įprastai naudojamas vanduo.

Anot A.Klunduko, lietaus vandens panaudojimas yra labai platus, ir ne tik lauke. „Aišku, dažniausiai lietaus vanduo naudojamas laistymui, tačiau tai tikrai ne vienintelė jo paskirtis. Žmonės neretai minėtu vandeniu plauna automobilius, terasas. Be to, jis naudojamas jį namuose. Lietaus vanduo netinka tik prausimuisi ir valgio gaminimui, tačiau skalbyklei ar tualetui tinka net labiau nei įprastai naudojamas vanduo.“

Lietaus vanduo turi privalumų. Jis yra minkštas, taigi netgi labiau tinka skalbti, plauti, naudoti tualete. Jame nėra kalkių, todėl vanduo neužteršia prietaisų.

Vis dėlto, A.Klundukas pabrėžė, kad lietaus vandeniu gali naudotis ne kiekvienas. „Turime būti tikri, kad stogas pagamintas iš tinkamų medžiagų. Pavyzdžiui, jei stogas, nuo kurio renkamas lietaus vanduo, yra šiferinis ar jame yra kokių nors kenksmingų medžiagų, rinkti lietaus vandens negalima. Kenksingos medžiagos pateks į vandenį ir jis jau taps nebenaudojamas.“

„Maidina“ direktorius tikino, kad lietaus vanduo galėtų patenkinti kone pusę žmogaus poreikių, tik galbūt dar neišmokome kiek įmanoma tuo pasinaudoti. Tačiau vyras pasidžiaugė, kad besiryžtančių naudotis dangaus dovanomis – vis daugiau.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:30
01:16
01:39

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką