Dabar populiaru
15min be reklamos

Medžių ir krūmų sodinimas – ne arčiau kaip metras iki kaimyno sklypo

Atėjus pavasariui atkeliauja ir naujasis sklypų tvarkymo bei puoselėjimo sezonas. Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento vedėjas Dangyras Žukauskas tikino, kad vos prasidėjus sodininkystės sezonui pats metas priminti – kokių reikalavimų žemės sklypų savininkai turi laikytis, kad puoselėdami savo teritoriją neužgožtų kaimyno. Pasak D.Žukausko, labiausiai tai aktualu kalbant apie medžių ir krūmų sodinimą netoli sklypo ribos – turi būti laikomasi ne tik atstumo, bet ir aukščio reikalavimų ir atsižvelgti į kur – šiaurėje, pietuose, rytuose ar vakaruose bus sodinamas augalas.
Aplinkosaugininkai pradėjo griauti neleistinas tvoras prie vandens telkinių
Tvora / Idos Davidavičiūtės nuotr.

Ne arčiau kaip metras

Gyventojų medžių ir krūmų sodinimo tvarką žemės sklypuose numato statybos techninis reglamentas (STR) „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“, mėgėjų sodo teritorijoje – Sodininkų bendrijų įstatymas.

Už medžių, krūmų ir kitų augalų sodinimą ant ir šalia gretimų sklypų ribos atsako jų savininkai, todėl, siekiant išvengti konfliktų su kaimynais ir priežiūros institucijų nemalonės, būtina vadovautis reglamentu.

Norint sklype sodinti krūmus ar gyvatvores, tai reikėtų daryti ne arčiau 1 m iki sklypo ribos. Žemaūgiams iki 3 m aukščio užaugantiems medžiams numatytas didesnis atstumas nuo sklypo ribos – 2 m. Dar toliau nuo ribos su kaimyno sklypu turėtų būti sodinami aukštaūgiai medžiai, kurie gali būti aukštesni nei 3 m, jie turi augti ne mažesniu nei 3 m atstumu nuo sklypo ribos.

Teisės aktai numato ir gyvatvorės sodinimo tvarką. Visų pirma, sodinti privalu ne arčiau kaip 1 m nuo sklypo ribos, antra – formuojamos gyvatvorės aukštis sklypo šiaurės, šiaurės rytų ar šiaurės vakarų pusėse neturi viršyti 1,3 m.

Šie reikalavimai priimti visai suprantamu pagrindu. Jų nesilaikant, labai tikėtina, kad medžių šakos kerosis į kaimyno teritoriją, arba į ją kris medžių vaisiai, o kaimynui tai ne visada gali patikti.

D.Žukauskas pridūrė, kad Sodininkų bendrijų įstatymas numato ir galimą rašytinį susitarimą dėl sodinimo ant ribos ar arčiau ribos nei reglamentuota įstatyme: „Atskirti sodo sklypą nuo kaimyninio sodo sklypo gyvatvore per šių sklypų ribą galima turint rašytinį kaimyninio sodo sklypo savininko sutikimą, o kai sodo sklypas ribojasi su bendrojo naudojimo teritorija, – rašytinį sodininkų bendrijos valdybos ar pirmininko sutikimą.“

„Šie reikalavimai priimti visai suprantamu pagrindu. Jų nesilaikant, labai tikėtina, kad medžių šakos kerosis į kaimyno teritoriją, arba į ją kris medžių vaisiai, o kaimynui tai ne visada gali patikti. Todėl visais atvejais siūlyčiau pasikalbėti ir susitarti su kaimynais“, – kaimynus bendrauti ragino D. Žukauskas.

Architektai ir dekoratyvinės sodininkystės specialistai priminė, kad, laikantis numatytų augalų sodinimo savo sklype reikalavimų, nereikėtų pamiršti estetikos, darnos ir priežiūros. Sklypų želdinimo patirties neturintiems gyventojams patartina pasikonsultuoti ir su specialistais. Tai padės ne tik išvengti nusižengimo minėtoms nuostatoms, bet ir nekenkti kaimynų interesams bei nedarkyti kraštovaizdžio darnos.

Specialistai primena, kad ne visos želdinių rūšys puikiai „sugyvena“ tarpusavyje, taigi būtina augalui parinkti tinkamą „kaimyną“. Privalu atsižvelgti į tai, ar tinkama augalui dirva, ar palankiu metu jį ketinama sodinti. Galiausiai, jau pasodinus, būtina nepamiršti, kad augalus reikia ir prižiūrėti. Peržydėję krūmai turi būti nupjauti. Gyvatvores vasarą ir pavasarį būtina apkarpyti po kelis kartus, bei atlikti kitus būtinus darbus, siekiant išlaikyti sklypo estetiką ir nepažeisti kaimyninio sklypo savininko interesų.

Aplinkos ministerija primena, kad prižiūrėdami ir puoselėdami savo teritoriją gyventojai privalo laikytis teisės aktų reikalavimų ir užtikrinti, kad jų veikla nepakenktų nei aplinkinėms teritorijoms, nei gyventojams, nei gamtai, kraštovaizdžiui ar kultūros paveldui ir saugomoms teritorijoms.

p>Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

 

AM-logo-bendras

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką