Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 26d. 10:11

Namų rinka Vilniuje: statybų apimtys sparčiai auga, tačiau plotai mažėja

Sklypas užmiestyje / „Kubinio metro“ vizualizacija
Sklypas užmiestyje / „Kubinio metro“ vizualizacija

Naujo būsto pasiūlos pokyčiai stebimi ne tik daugiabučių, tačiau ir individualių bei sublokuotų namų rinkoje – didėjančios gyventojų pajamos ir augantis didesnio gyvenamojo ploto poreikis, pastaruoju metu plėtotojus paskatino nukreipti dalį investicijų į namų gyvenviečių plėtrą. Tačiau šiuo metu statomi namai – mažiausi per pastaruosius 15 metų, rašoma „Ober-Haus“ pranešime žiniasklaidai.

Nekilnojamojo turto bendrovės duomenimis, 2016 metais plėtotojai Vilniaus mieste ir jo apylinkėse planuoja iš viso pastatyti apie 360 naujų namų – 67 proc. daugiau nei pernai.

Anot ekspertų, tai yra didžiausias pasiūlos rodiklis nuo 2007-ųjų, kai rinkai buvo pasiūlyta arti 490 namų. Tačiau, lyginant 2007-iuosius ir 2016-uosius, šiuo metu plėtotojai stato gerokai mažesnius namus ir parduoda juos už mažesnę kainą.

Šiais metais plėtotojai pardavimui siūlo 111 kv. m vidutinio ploto namus. Tai yra žemiausias rodiklis per pastaruosius 15 metų ir vargu, ar artimiausiu metu šios tendencijos keisis, – sakė S.Vagonis.

„2007 metais Vilniaus regione plėtotojų pastatytuose kvartaluose namų vidutinis bendras plotas sudarė 186 kv. m. Šiais metais plėtotojai pardavimui siūlo 111 kv. m vidutinio ploto namus. Tai yra žemiausias rodiklis per pastaruosius 15 metų ir vargu, ar artimiausiu metu šios tendencijos keisis“, – teigia „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis.

Anksčiau plėtotojai siūlydavo atskirus individualius ar per garažus sujungtus dvibučius namus, o šiuo metu – nedidelio ploto sublokuotų namų eiles – kotedžus. Tokiuose projektuose nėra suprojektuotas garažas, o vietos automobiliams įrengiamos aikštelėje arba stoginėse.

„Nidos namai“ vizualizacija
„Nidos namai“ vizualizacija

Tačiau, analitiko teigimu, bendras namo plotas sumažėjo ne tik garažų sąskaita: plėtotojai pirkėjams siūlo projektus su vis mažesniu gyvenamuoju plotu: populiaru projektuoti 80-110 kv. m ploto namus, o atskirais atvejais – 60 kv. m ploto. Tokio būsto pirkėjai kartu turi ir mažesnį žemės sklypą.

„Analizuojant projektus, matyti, kad dažniausiai namai statomi ant 2-4 arų ploto žemės sklypų, tačiau tankiai apstatytuose projektuose, kuriuose dominuoja kotedžai, sklypo plotas gali siekti 1,5-1,8 aro, todėl nesunku įsivaizduoti, kad nuosavo žemės sklypo nuosavybė ir naudojimas yra įgyvendinama tik formaliai, jei tokiuose kvartaluose nesukuriamos bendro naudojimo erdvės – bendros vaikų žaidimų zonos, sporto aikštelės ir panašiai“, – teigia S.Vagonis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nekilnojamojo turto bendrovės „Ober–Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Nekilnojamojo turto bendrovės „Ober–Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis

„Ober-Haus“ skaičiavimais, individualių ar sublokuotų namų, kuriems priklauso daugiau nei 6 arų žemės sklypo plotas, pasirinkimas yra negausus: iš 19 projektų ar jų etapų, keturiuose siūlomi namai su virš 6 arų ploto žemės sklypais.

Analitiko teigimu, mažesni namų plotai reiškia ir mažesnę jų kainą. Šiuo metu Vilniaus mieste ir jo apylinkėse iki 100-120 kv. m ploto namai su daline apdaila parduodami už 80 tūkst.-120 tūkst. eurų. Didesnio ploto ir patrauklesnėse vietose esančius namus su daline apdaila dažniausiai siūloma įsigyti už 140 tūkst.-170 tūkst. eurų.

Iš viso šiais metais pastatytų ir iki metų pabaigos planuojamų baigti statyti namų parduota ir rezervuota yra du trečdaliai

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką