Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 birželio 29d. 09:23

Nauja tendencija: statybininkai dar niekada neturėjo tokių darbo sąlygų

Verslo centro „Quadrum“ statybininkų patalpos
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Verslo centro „Quadrum“ statybininkų patalpos

Dušą ar kavos aparatą išvysti statybvietėje galima nedažnai, tačiau įmonės jau priverstos gerinti darbininkų sąlygas, nes statomam pastatui reikia tarptautinio sertifikato.

Šiuo metu ne vienas nekilnojamojo turto plėtotojas, statantis naują biurų pastatą, siekia tarptautinių sertifikatų. Pavyzdžiui, bendrovė „MG valda“ BREEAM sertifikato siekia verslo centrui „Park Town“, įmonė „M.M.M. projektai“ – biurų pastatui Saltoniškių gatvėje, o įmonė „Schage“ – jau baigiamam statyti verslo kompleksui „Quadrum“. Bet jei nori tokio sertifikato pastatui – tenka investuoti į geresnes darbo sąlygas statybininkams.

Dušas ir dėžutė skundams

„Schage“ bendrovės projektų vadovas Evaldas Prižginas 15min pasakojo, kad pagal BREEAM reikalavimus statytojams teko ne tik užtikrinti saugumą ar švarą statybų aikštelėje, bet ir patogią statybininkų buitį.

„Pavyzdžiui, rangovai darbuotojams įrengė dušus, įvairiomis užsienio kalbomis buvo pažymėta, kur yra pirmosios medicinos pagalbos priemonės. Buvo pakabintas planas, kuriame parodyta, kur artimiausios sveikatos įstaigos, ligoninės, policijos poskyris. Be to, statybų aikštelėje buvo įrengti atliekų rūšiavimo konteineriai. Į statybas darbuotojai patekdavo tik su specialia kortele“, – sakė „Schage“ projektų vadovas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Verslo centro „Quadrum“ darbuotojų patalpos
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Verslo centro „Quadrum“ statybininkų patalpos

Anot jo, įprastai Lietuvoje tokie reikalavimai statybvietėms nėra keliami.

„Nors kai kurie reikalavimai atrodo elementarūs, tačiau jie vis dar nėra suprantami kai kuriems rangovams, ir daugumoje statybos aikštelių nerasite tokių, regis, paprastų dalykų kaip dušas, ar rūšiavimo konteineriai“, – teigė E.Prižginas.

Jis teigė negalintis atskleisti, kiek bendrovei kainavo įgyvendinti šiuos reikalavimus, mat visos išlaidos įtrauktos į bendrą sąmatą.

„Šios priemonės nebuvo išskirtos ar įvertintos atskira eilute. Reikalavimai buvo įrašyti į sutartį su rangovais, tad jie tai ir turėjo įsivertinti bendrai apskaičiuodami aikštelės išlaidas“, – pasakojo jis.

Be minėtų patogumų statybininkams, prie įėjimo į aikštelę privalėjo būti dėžutė skundams, kuriuos galėjo pateikti bet kuris aplinkinių namų gyventojas ar biurų darbuotojas.

Verslo centro statytojai taip pat turėjo užtikrinti švarą: pavyzdžiui, visos į aikštelę įvažiuojančios ir išvažiuojančios technikos ratai buvo specialiai plaunami, kad purvas iš aikštelės nebūtų išnešamas į gatves. O aikštelės apšvietimas privalėjo būti sureguliuotas taip, kad netrukdytų aplinkiniams gyventojams.

Stebina statybininkus

Kitos biurų pastatą statančios bendrovės „M.M.M. projektai“ direktorė Natalija Monkevičienė pasakojo, kad įmonė taip pat pradėjo įrenginėti patogumus darbininkams.

„Pagal BREEAM reikalavimus, statybvietėje žmonėms turi būti sukurtos patogios sąlygos: dušas, valgykla, kavos aparatas, kriauklės, servetėlės ir

Patogi aplinka darbuotojams vienas iš būdų pritraukti gerų statybininkų į objektą.

panašūs mums įprasti dalykai. Statybininkai džiaugiasi ir naudojasi. Jie nėra nei emocingi, nei kalbūs, tačiau pradžioje nustebo“, – sakė ji.

Šių patogumų įrengimas verslo centrą statančiai įmonei „Mitnija“ kainuoja apie 1,3 tūkst. eurų per mėnesį. Dar 5 tūkst. eurų kainuos įrengti apšvietimą bei patekimą į statybvietę neįgaliesiems.

Anot BREEAM auditoriaus Evaldas Savickio, pagal sertifikato reikalavimus, plėtotojai statybų aikštelėse turi sukurti tokią infrastruktūrą, kad nebūtų poreikio niekur išeiti.

„Valgyklos, dušai, persirengimo kambariai, atskiri vagonėliai neįgaliesiems. Kalbant apie saugų patekimą, turi būti įvairiausi ženklai, kurie perspėja apie gresiančius pavojus. Taip pat galimybė neįgaliesiems patekti į administraciją statybų aikštelėje, o tai Lietuvos statybų praktikoje pasitaiko labai retai“, – pasakojo statybvietes audituojantis specialistas.

Padeda pritraukti gerų statybininkų

Anot jo, patogi aplinka darbuotojams vienas iš būdų pritraukti gerų statybininkų į objektą.

„Statybos trunka mažiausiai 18 mėnesių ir darbuotojai gali pasirinkti, kur geresnės sąlygos“, – sakė E. Savickis.

Jo teigimu, priklausomai nuo projekto dydžio ir vietos, reikalinga statybos

aikštelėje įrengti infrastruktūra gali kainuoti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių eurų. Be to, ir patys BREEAM sertifikatai yra skirtingų lygių.

Taip pat labai akcentuojamas energijos, vandens suvartojimas. Rangovai turi apskaičiuoti ir stebėti, kad niekas nebūtų švaistoma. Itin stebimas apšvietimas ir triukšmas.

„Statybų aikštelėje būti tinkamas apšvietimas, kad būtų sumažintos rizikos įvairiems pavojams. Be to, apšvietimas turi būti taip sureguliuotas, kad nekenktų aplinkiniams, nešviestų į aplinkinius namus. Tas pats su triukšmu. Auditoriai tikrina, ar neviršijamas triukšmo lygis, ar laiku atliekami darbai ir ar poilsio metu nėra vykdomi triukšmingi darbai“, – sakė E. Savickis.

BREEAM (angl. Building Research Establishment Environmental Assessment Method) yra Jungtinėje Karalystėje sukurtas tarptautinis tvarių pastatų vertinimo standartas bei sertifikavimo sistema. Šiuo sertifikatu ženklinami pastatai, darantys mažiausią poveikį aplinkai per visą savo gyvavimo laikotarpį. BREEAM gali būti naudojamas vertinant tiek naujus, tiek ir jau egzistuojančius pastatus. Lietuvoje pastatai taip pat sertifikuojami pagal tarptautinę LEED sistemą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

04:10
15:03
13:00

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką