Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 29d. 16:04

Nors būstą įpirkti gali tik kas trečias lietuvis, NT kainos kyla

Namukai Nidoje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Namukai Nidoje

Nuosavą būstą įsigyti finansiškai pajėgus kas trečias dirbantis Lietuvos gyventojas, teigia analitikai. Tačiau gerai apmokamų darbo vietų kūrimas bei dėl to augantis daugiau nei vidutinį atlyginimą uždirbančių gyventojų skaičius sukelia grandininę reakciją – didėja nekilnojamojo turto sandorių skaičius bei būsto kainos, rašoma pranešime spaudai.

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Citus“ atliktoje Lietuvos gyventojų perkamosios galios analizėje teigiama, kad šių metų antrąjį ketvirtį vidutinis atlyginimas (bruto) Lietuvoje siekė 817,6 eurų – 9,3 proc. daugiau nei 2016 pirmąjį metų ketvirtį. Tačiau vidutinis nekilnojamojo turto kainų augimas per šį laikotarpį buvo lėtesnis – 5–6 proc. per metus.

Beveik du trečdaliai gyventojų negalėtų iš banko pretenduoti gauti būsto paskolą bei įsigyti nuosavo būsto, – teigė A.Antanavičius.

Pasak bedrovės Investicijų ir analizės skyriaus vadovo Arnoldo Antanavičiaus, atlyginimams augant sparčiau nei nekilnojamojo turto kainoms, būstas tampa įperkamesnis. Tačiau įpirkti būstą gali apie 30 proc. gyventojų, kurie gauna didesnį nei vidutinį atlyginimą – būtent teigiamas tokių asmenų pokytis kaitina nekilnojamojo turto rinką. „Sodros“ duomenimis, 2016 metais didesnį nei vidutinį atlyginimą uždirbančių gyventojų Lietuvoje padaugėjo apie 52,5 tūkst., o per pirmus keturis šių metų mėnesius – 21,2 tūkst.

„Galinčių įpirkti būstą gyventojų dalis auga sparčiai – ypač trijuose didžiausiuose Lietuvos miestuose ir aplinkiniuose rajonuose. Būtent ši gyventojų dalis yra pagrindinis NT rinkos variklis. Vis dėlto nerimą kelia tai, kad šalyje pajamų nelygybė yra ypač didelė ir beveik du trečdaliai gyventojų negalėtų iš banko pretenduoti gauti būsto paskolą bei įsigyti nuosavo būsto“, – teigė A.Antanavičius.

„Citus“ nuotr./Arnoldas Antanavičius
„Citus“ nuotr./Arnoldas Antanavičius

Sostinėje – gerai apmokamų darbo vietų bumas

Vilniaus mieste didesnį nei vidutinį atlyginimą gauna apie 40 proc. visų dirbančių vilniečių, o pernai dėl kuriamų gerai apmokamų darbo vietų tokių gyventojų skaičius išaugo apie 12,5 tūkst. „Citus“ skaičiavimais, vidutinį atlyginimą Vilniuje uždirbantis asmuo, neturintis vaikų ir kitų įsipareigojimų kreditoriams, gali pasiskolinti apie 47,3 tūkst. eurų ir įpirkti senos statybos 1 kambario butą miesto centre arba naujos statybos 1 kambario butą miegamuosiuose mikrorajonuose.

„Nepaisant to, kad daugumai vilniečių atrodo, jog nekilnojamojo turto kainos yra neracionaliai didelės, jos vis tiek nuosekliai didėja, o rinka išlieka aktyvi, nes sparčiai daugėja daugiau nei vidutinį atlyginimą uždirbančių žmonių, kurie turi realią perkamąją galią, nes gali tiek sukaupti santaupų, tiek ir gauti būsto paskolą. Tikėtina, kad šios tendencijos darbo rinkoje tęsis ir būsto paklausa rinkoje išliks stipri“ , – pažymėjo bendrovės Investicijų ir analizės skyriaus vadovas.

Kaune ir Klaipėdoje NT kainos didės nuosaikiai

Kauno NT rinka taip pat atsigauna dėl augančio didesnį nei vidutinį atlyginimą uždirbančių gyventojų skaičiaus. Antrame pagal dydį Lietuvos mieste apie 37 proc. gyventojų uždirba daugiau nei vidutinį atlyginimą, o per 2016 metus tokių gyventojų padaugėjo apie 6,5 tūkst. Vidutines pajamas laikinojoje sostinėje uždirbantis, vaikų ir finansinių įsipareigojimų neturintis asmuo gali pasiskolinti apie 42 tūkst. eurų. Už šią sumą Kaune galima įsigyti senos statybos 1 kambario butą miesto centre arba naujos statybos 1–1,5 kambario butą miegamuosiuose mikrorajonuose. Anot A.Antanavičiaus, Kaune NT rinkos aktyvumas augs, o kartu ir nuosekliai, 4–5 proc. per metus, turėtų didėti NT kainos.

Uostamiestyje taip pat stebimas daugiau nei vidutinį Klaipėdos atlyginimą uždirbančių gyventojų skaičiaus augimas. Dėl šios priežasties būsto paklausa uostamiestyje turėtų išlikti stipri, o metinis būsto kainų prieaugis turėtų siekti apie keletą procentų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką