Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Pasimatysime teisme“: 5 atvejai, kai statybos pasibaigė ieškiniais

Šių pastatų statybas vainikavo teismai
123rf.com nuotr. / Šių pastatų statybas vainikavo teismai
Šaltinis: 15min
0
A A

Kartais patys įstabiausi projektai ima ir nevyksta, pradeda griūti arba dėl projektuotojų klaidų juos tenka uždaryti. Po to dažnai pasipila skundai ir teisminiai procesai. Įtakingas architektūros žurnalas „Archdaily“ pateikia atvejus, kai brangios statybos pasibaigė dar brangesniais ieškiniais teisme.

1. „Tūkstantmečio bokštas“, San Fransiskas, Kalifornija

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Tūkstantmečio bokštas“ San Fransiske
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Tūkstantmečio bokštas“ San Fransiske

Miesto centre – smingantis dangoraižis. Neįtikėtina, bet tai tiesa. Prieš septynerius metus pastatytas dangoraižis, pavadinimu „Tūkstantmečio bokštas“, į žemę jau įsmigo 40 cm, o šaligatvyje matomi įtrūkimai. Iš viso šio 58 aukštų pastato statybos plėtotojams atsiėjo 350 mln. JAV dolerių.

Šiuo metu dangoraižio ir terminalo vystytojai teismuose kovoja su pastate gyvenančiais žmonėmis, kurie siekia atgauti pinigus už turto nuvertėjimą. Dangoraižio plėtotojus į teismą padavė ir San Fransisko valdžia. Dabar aiškėja, kad 2009 metais miesto valdžia išreiškė susirūpinimą dėl pastato, tačiau po pusmečio gyventojams leista įsikelti. Manoma, kad tuometinė valdžia galėjo būti papirkta.

2. JAV banko bokšto čiuožykla, Los Andželas, Kalifornija

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV banko bokšto čiuožykla
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV banko bokšto čiuožykla

Pernai vasarą socialiniuose tinkluose internautai ūžė dėl naujausios pramogos Los Andžele. JAV banko bokšte duris atvėrė 13,7 metrų ilgio čiuožykla, kuri „pakabinta“ 305 metrų aukštyje. Visi skubėjo aplankyti ir išbandyti aukščiausiame mieste dangoraižyje įrengtą pramogą, tačiau ne visi bandymai buvo sėkmingi. Po atidarymo praėjus vos keliems mėnesiams viena moteris padavė pastato operatorius ir valdytojus, nes po nesėkmingo nusileidimo ji susilaužė kulkšnį. Šis įvykis smarkiai pakenkė pastato ir jo valdytojų įvaizdžiui.

3. „Palacio de Exposiciones y Congresos“, Ovjedas, Ispanija

123rf.com nuotr./Palacio de Exposiciones y Congresos
123rf.com nuotr./Palacio de Exposiciones y Congresos

Žymaus architekto Santiago Calatravos darbai dažnai būna nesuprasti ir dėl įvairių priežasčių užkliūva. Ne išimtis buvo ir šis ekstravagantiškas prekybos centras Ispanijoje Ovjedo mieste. Tačiau šį kartą kalti buvo projektuotojai, nes per statybas sugriuvo viena jo dalis. Šis incidentas smarkiai atidėjo pastato statybas, dėl ko plėtotojai skaičiavo milijoninius nuostolius.

4. „Ray and Maria Stata“ centras, Kembridžas, Masačusetsas

123rf.com nuotr./„Ray and Maria Stata“ centras
123rf.com nuotr./„Ray and Maria Stata“ centras

Šis 32 aukštų ir 67 tūkst. kv. m ploto pastatas paties architekto Franko Gehry'io pavadintas „dviejų girtų robotų vakarėliu“. Nors „Ray and Maria Stata“ centras buvo ambicingiausias akademinis statinys architekto karjeroje, po kurio laiko paaiškėjo, kad jame palikta daug broko – kampuose augo pelėsis, iki galo nebuvo sutvarkyta kanalizacija. Dėl to 2007 m. architekto bendrovė buvo paduota į teismą, o 2010 m. buvo sudaryta taikos sutartis, nes projektuotojai pastatą suremontavo.

5. Harmono bokštas, Las Vegasas, Nevada

123rf.com nuotr./Harmono bokštas
123rf.com nuotr./Harmono bokštas

Žymaus architekto Normano Fosterio bendrovės projektuotas pastatas Las Vegase turėjo būti įspūdingas stiklinis 49 aukštų dangoraižis, tačiau po inspektorių patikrinimo nustatyta, kad statytojai netinkamai sumontavo metalo armatūrą penkiolikoje aukštų. Dėl šios priežasties pastatas buvo sumažintas iki 28 aukštų. Tačiau ir tai nepadėjo – jame buvo tiek broko, kad ilgainiui jis tapo didžiule skelbimų lenta. Ilgainiui pastatas buvo nugriautas, o vėliau prasidėjo 400 mln. eurų ieškiniai tarp statytojų ir verslo „miestelio“ savininkų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką