Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 spalio 8d. 10:33 , Atnaujinta: 2019 spalio 8d. 10:50

Paskutinė diena apžiūrėti Profsąjungų rūmus – pastatą griaus

Profsąjungų rūmai
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Profsąjungų rūmai

Trečiadienį bus pradėti griauti daugiau nei pusšimtį metų ant Tauro kalno stovėję apleisti Profsąjungų rūmai, praneša Vilniaus miesto savivaldybė. Planuojama, kad Profsąjungų rūmų nebeliks iki metų pabaigos. Griovimo darbus vykdys konkursą laimėjusios bendrovės „Vaidva“ ir „Statybų kodas“. Griovimo darbams Vyriausybė skyrė daugiau kaip 1,8 mln. eurų. 

„Nuo Tauro kalno į miestą žvelgs nauja ir moderni Nacionalinė koncertų salė. Tampame istorinių įvykių liudininkais – trečiadienį prasideda buvusių Profsąjungų rūmų griovimo darbai, prieš mėnesį išrinkome geriausią architektūrinę idėją Nacionalinei koncertų salei, o po to vilniečius ir miesto svečius pakviesime į naujojo traukos centro Vilniuje statybų pradžią“, – pranešime cituojamas Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas.

Ant Tauro kalno stovintys Profsąjungų rūmai bus nugriauti per ateinančius kelis mėnesius, o viduje esantys vertingi Algimanto Stoškaus vitražai bus išsaugoti ir perduoti Nacionaliniam dailės muziejui.

TAIP PAT SKAITYKITE: Multimedija apie Profsąjungų rūmus

Išliks nauja koncertų salė

Vietoje Profsąjungų rūmų Vilniaus miesto savivaldybė planuoja statyti naują koncertų salę kartu su Tautos namais. Statybas ketinama pradėti po dvejų metų, o baigti – 2023 metais.

Pagal konkurso sąlygas, naujajame pastate bus iki 1,7 tūkst. vietų didžioji ir 500 vietų mažoji salės, kavinės, vestibiulis ir patalpos įvairiai kitai kultūrinei veiklai.

Numatomas koncertų salės projektavimo paslaugų ir statybos darbų biudžetas siekia 52 mln. eurų. Į šią sumą įtrauktos visos su objekto projektavimu, statyba ir įrengimu bei sklypo tvarkymu susijusios išlaidos.

Organizatorių nuotr./Pirmoji vieta – ispanijos architektų „Arquivio architects“ projektas
Organizatorių nuotr./Pirmoji vieta – ispanijos architektų „Arquivio architects“ projektas

Savivaldybė žada sutvarkyti koncertų salės prieigas, taip pat greta esančią Liuteronų sodų teritoriją – Vilniaus evangelikų senųjų kapinių kompleksą.

Bendra aplinkos sutvarkymo projektų vertė kartu su Europos Sąjungos parama siekia apie 14 mln. eurų.

Konkursą laimėjo ispanai

Rugsėjį paaiškėjo, kas pakeis buvusius Profsąjungų rūmus – geriausia naujojo Vilniaus simbolio ant Tauro kalno architektūrinė idėja tapo komandos iš Ispanijos „Arquivio architects“ pasiūlyta idėja. Planuojama dar šiemet pasirašyti sutartį su konkurso nugalėtoju techniniam salės projektui parengti.

Iš viso tarptautiniame architektūriniame konkurse dalyvavo beveik 250 pasaulio architektų.

Laimėję architektai pasiūlė ant Tauro kalno statyti keletą atskirų statinio dalių, kurias apjungtų atviras cokolinis aukštas, sukurtas „žaliasis koridorius“, statinyje bus Didžioji ir Mažoji koncertų salės.

Architektams atiteko ir 60 tūkst. eurų premija.

1911 metais ant Tauro kalno buvo nupirktas žemės sklypas Tautos namams pastatyti. Projekto iniciatorius Jonas Basanavičius važiavo į JAV rinkti lėšų statyboms. Tačiau ir tuomet Tautos namai Vilniuje nebuvo pastatyti.

1963 metais pastatyti rūmai esantys V. Mykolaičio-Putino g. 5, ilgus dešimtmečius buvo apleisti ir nenaudojami. 2004 m. pastate kilo gaisras sunaikinęs dalį pastato, dešinysis rūmų sparnas beveik sudegė. Ši rūmų dalis taip ir nebuvo suremontuota, rūmai pamažu nyko.

Pernai metų rugpjūčio 1 d. statinio konstrukcijų ekspertizės metu nustatyta, kad statinys ne tik fiziškai pažeistas po gaisro, bet ir funkciškai nusidėvėjęs bei trukdo statyti naują statinį, todėl komisija pasiūlė pastatą nugriauti.

Bankrutuojanti bendrovė „VIPC Vilnius“ Profsąjungų rūmus iš bendrovės „Hermis Capital“ įsigijo 2004 metais. Rūmai nuo 2018 metų lapkričio priklauso valstybei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką