Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 15d. 13:33

Patogi terasa ir tvarkingas kiemas – kas kuria darnią jūsų namų aplinką?

„MDS Terasos“, landšafto dizainerių Beatos Klimavičienės (kairėje)  ir  Rolandos Adomavičienės („Pievų fėja“- dešinėje) įgyvendinti darbai
„MDS Terasos“ , Beatos Klimavičienės ir Rolandos Adomavičienės nuotr. / „MDS terasos“, landšafto dizainerių Beatos Klimavičienės (kairėje) ir Rolandos Adomavičienės („Pievų fėja“, dešinėje) įgyvendinti darbai

Netikėtai užklupęs itin šiltas pavasaris gena į lauką. O kas ten? Veja – prižėlusi neaiškių piktžolių, išsikeroję krūmai užgožia erdvę, o sugalvojus pasikaitinti saulės atokaitoje kėdės kojos sminga į žemę? Metas pagalvoti apie terasą ir kaip tvarkingai apželdinti savo kiemą. Patarimais su 15min skaitytojais dalijosi bendrovės „MDS terasos“ vadovas Tomas Sakalauskas ir kraštovaizdžio dizainerės Beata Klimavičienė bei Rolanda Adomavičienė.

Kodėl terasos darbus reikia pradėti nuo kuolų, apvyniotų virve?

T.Sakalauskas sako, jog apsisprendus, kad norite terasos, pirmiausia reikėtų ją susiprojektuoti, o tuomet, jau turint projektą, kuolais, apjuostais virve pasižymėti realią jos vietą, plotį ir ilgį. Tai padarius galima realiau įvertinti terasos dydį ir vietą sklype.

„Kažkada ir aš aklai pasitikėjau tuo projektu, kurį kažkas padarė. Tačiau projektas gali būti padarytas būtent toks dėl įvairių priežasčių: kad būtų lengviau parduoti, kad būtų sutaupyta medienos, kad būtų lengviau tokią terasą pastatyti. Tačiau tarp šių priežasčių gali nebūti „kad šeimininkams būtų patogu ir malonu terasa naudotis“, – perspėjo T.Sakalauskas.

Alyva negali būti bespalvė, nes apsaugą nuo saulės spindulių sukuria tik pigmentas. Taigi, bet kokia priemone nualyvuota terasa papilkėja.

Jis taip pat pastebi tendenciją, jog šiuo metu prie naujų kotedžų, pirmojo aukšto butų projektuojamos mažos terasos: 3 metrų ilgio ir 2 metrų pločio, 6 kvadratinių metrų.

„Žmonės sako: mes – dviese, mums tokios terasėlės užteks. Paprieštaraučiau. Pagalvokite apie praėjimą – tam reikia bent 1,25 metro, pastatai stalą – jau terasoje vietos nėra. Man atrodo, kad terasa turėtų būti bent 5 metrų ilgio ir 3 pločio, bent 15 kvadratų“, – patarė bendrovės „MDS terasos“ vadovas.

„MDS Terasos“ nuotr. /„MDS Terasos“ įgyvendinti darbai
„MDS Terasos“ nuotr. /„MDS Terasos“ įgyvendinti darbai

Jis pridūrė, jog rekomenduotų netgi 3,5 metro pločio terasą, nes kai platforma yra 3 metrų pločio, o jos viduryje pastatomas stalas ir keturios kėdės, pusė šeimos narių ar svečių sėdi ant krašto.

„Žinoma, tas žmogus jau jausis nemaloniai. Nuolat galvos: „Ar nuslinks kėdės koja nuo krašto, ar nenuslinks?“ Kodėl labai retai matome 3,5 metro pločio terasas? Nes visa mediena parduodama po 6 metrus. Ji labai gražiai susipjauna į 2 dalis po 3 metrus. Galvojama apie medienos taupymą“, – paaiškina T.Sakalauskas.

Magiškojo maumedžio mitas

Terasų statytojas šypsosi prisiminęs mitus, sklandančius apie magiškas maumedžio savybes. Žmonės kalba, jog ši mediena atlaiko ir 100 metų, jai nereikia jokios priežiūros. Deja, sako T.Sakalauskas, nors maumedžio mediena iš tiesų patvari, neprižiūrima ji skilinėja ir lupasi.

„Bet kurį medį reikia alyvuoti, nes alyva drėkina medį ir suriša medžio paviršių.

Žinote, dauguma žmonių, kaip ir jūs, pirmiausia teiraujasi: „Tai iš kokių lentų darom?“ Bet jie pamiršta tai, kad terasos lentos yra kaip tapetas ant sienos. Nesusikoncentruokite į lentas – arba tiksliau, jei renkatės ilgaamžes lentas, tai ir terasos pagrindas turi būti labai ilgaamžis.

Dar vienas mitas, dėl ko ir mus pačius anksčiau „maustė“ tiekėjai – tai bespalvė alyva. Sakydavo: „Prašom, čia bespalvė alyva...“ Alyva negali būti bespalvė, nes apsaugą nuo saulės spindulių sukuria tik pigmentas. Taigi, bet kokia priemone nualyvuota terasa papilkėja“, – sako pašnekovas.

Tačiau čia pat priduria, jog jo kaimynas priėmė kitokį sprendimą: visiškai nealyvuoti terasos ir tuomet, po 7-erių metų, pakeisti visas jos lentas. Finansiškai tai kainuos tiek pat.

„Todėl sakau, kad terasos medienos pasirinkimas ir jos priežiūra labai priklauso nuo individualaus požiūrio. Pavyzdžiui, impregnuota pušis – man tai nėra bloga mediena. Ji laikys trumpiausiai iš visų, bet, kita vertus, gal po 10-ies metų mes neturėsime terasų? Gal turėsime levituojančius persiškus kilimus? Juk nieks nežino“, – juokiasi T.Sakalauskas.

Dar vienas pasirinkimo variantas – medžio kompozitas – darinys iš medžio drožlių ir plastiko. Jis – ilgiausiai tarnaujantis, tačiau dažniausiai ir brangiausias.

„MDS Terasos“ nuotr. /„MDS Terasos“ įgyvendinti darbai
„MDS Terasos“ nuotr. /„MDS Terasos“ įgyvendinti darbai

Svarbu – ne tik pasirinkti medieną, bet ir apsispręsti, ar turėsite ūpo ją prižiūrėti

Natūralios medienos terasas visuomet reikėtų alyvuoti. Geriausia tai daryti kartą per metus – po žiemos, ruošiantis vasaros sezonui. Todėl terasų meistras klientų visuomet paklausia, ar žmogui patinka mediena? Nes reikės atrasti bent vieną savaitgalį per metus terasos alyvavimui. Jei šeimininkui tai atrodo kaip laiko švaistymas – verčiau rinktis medžio kompozitą.

„Žinote, dauguma žmonių, kaip ir jūs, pirmiausia teiraujasi: „Tai iš kokių lentų darom?“ Bet jie pamiršta tai, kad terasos lentos yra kaip tapetas ant sienos. Nesusikoncentruokite į lentas – arba tiksliau, jei renkatės ilgaamžes lentas, tai ir terasos pagrindas turi būti labai ilgaamžis. Jei pasirinksite brangiausias medžio kompozito lentas ir pušinę konstrukciją, pastaroji supus ir terasa tiesiog nugrius“, – perspėjo T.Sakalauskas. Jis klientams pataria terasos konstrukciją įrengti iš cinkuoto aliuminio arba maumedžio medienos.

Pirmiausia šeimininkai turėtų apsispręsti, kam bus skirtas sodas: šeimos laisvalaikio praleidimui, augalų kolekcionavimui, o gal iš sodo norima įvairių gėrybių – uogų, salotų.

Lentos terasos įrengimui gali kainuoti nuo 30 iki 100 eurų už kvadratinį metrą, įrengimas – nuo 20 iki 40 eurų už kvadratinį metrą. Jei esate nagingas ir kyla noras terasą įsirengti pačiam, „MDS Terasos“ dalijasi vaizdo įrašu, kaip reikėtų įrengti standartinę terasą.

Dažniausia klaida – „prišaudyti“ sklypą augalais

Kalbant apie sklypo sutvarkymą, želdinių išdėstymą, kraštovaizdžio dizainerė, įmonės „Sodo guru“ vadovė Beata Klimavičienė sako, jog pirmiausia šeimininkai turėtų apsispręsti, kam bus skirtas sodas: šeimos laisvalaikio praleidimui, augalų kolekcionavimui, o gal iš sodo norima įvairių gėrybių – uogų, salotų.

„Kitas svarbus momentas – kiek laiko žmogus galės ir norės skirti sodo priežiūrai. Taip pat šeimininkas turėtų pagalvoti kokio stiliaus turėtų būti sodas – modernaus, natūralistinio, klasikinio, japoniško ir pan. Jis turi harmoningai derėti prie pastato bei interjero“, – pataria B.Klimavičienė.

Beatos Klimavičienės nuotr. /Landšafto dizainerės Beatos Klimavičienės įgyvendinti darbai
Beatos Klimavičienės nuotr. /Landšafto dizainerės Beatos Klimavičienės įgyvendinti darbai

Nuvykus į medelyną galva apsisuka ir akys raibsta nuo dekoratyvinių augalų grožio, įsivaizduojamo būsimo sodinukų derliaus. Tačiau landšafto dizainerė pataria prieš savo akis visuomet turėti augalų išdėstymo planą. Kur augs kokie augalai, apželdinimo specialistai nusprendžia ir pagal dirvos sąlygas, konkrečios vietos saulėtumą ar vėjuotumą.

„Jei augalų vejoje „prišaudyta“ chaotiškai, tuomet nėra vientiso, efektingo vaizdo“, – sako pašnekovė. Būtent chaosas sode yra dažniausiai pasitaikanti šeimininkų klaida – landšafto dizaineriai kviečiami tam, kad ją išspręstų.

Kaina priklauso nuo sklypo dydžio ir augalų rūšių

Lietuvoje natūraliai augantis žydintis krūmas kainuos kelis eurus, o japoniškas bonsai medelis gali kainuoti ir kelis šimtus eurų.

B.Klimavičienė neretai parenka tam tikras zonas ir į jas susodina keletą skirtingų augalų, juos nuo vejos atskiria akmenėliais ar kitu būdu. Kraštovaizdžio dizainerės teigimu, šeimininkams toks sprendimas palengvina sklypo priežiūrą, vejos pjovimą.

Egzistuoja posakis „roges ruošk vasarą, ratus – žiemą“. O kaip su sklypo apželdinimo darbais?

„Šaunu, jei yra galimybė apie augalų planavimą pagalvoti jau žiemą. Tačiau paprastai užtenka į specialistus kreiptis prieš 2–4 savaites, priklausomai nuo projekto sudėtingumo“, – sako pašnekovė.

Galiausiai ją prakalbiname apie kainas – Beatos įmonėje „Sodo guru“ apželdinimo projektavimo kaina prasideda nuo 150 eurų. Ji daugiausia priklauso nuo sklypo dydžio.

„Augalų kaina taip pat priklauso nuo augalo dydžio ir nuo to, kiek jie egzotiški. Tarkim Lietuvoje natūraliai augantis žydintis krūmas kainuos kelis eurus, o japoniškas bonsai medelis gali kainuoti ir kelis šimtus eurų“, – pokalbį užbaigė B. Klimavičienė.

Namų interjero stilius „išsilieja“ ir į kiemą

Kita apželdinimo dizainerė, „Pievų fėja“ prisistatanti Rolanda Adomavičienė sako, jog visose gyvenimo srityse reikia jaustis patogiai, harmoningai ir užtikrintai, o ypač – savo namų aplinkoje.

„Žmogus geriausiai jaučiasi tokioje erdvėje, kurioje vyrauja detalių visumos darna. Harmonija ir jaukumas yra labai individualus jausmas – kas vienam yra harmonija, kitam gali atrodyti chaosas. Todėl svarbu žinoti, kaip sukurti sau mielą aplinką: atsigręžkite į save, įsiklausykite į savo vidų, į savo gyvenimo būdą ir norus. Ir beliks sudėlioti visus elementus į savas vietas, išlaikant proporcijas, suderinant spalvas“, – pataria kraštovaizdžio dizainerė.

Reikia suvokti, kad kaip bute būtina nuvalyti dulkes ar išplauti grindis, taip ir puoselėjant žemės lopinėlį – reguliariai nupjauti žolę.

Ji yra pastebėjusi, jog namų interjere vyraujantis stilius neretai pereina ir į aplinkos stilių, augalus, jų sodinimo linijas.

„Jei namuose žmogus pasirenka klasiką, tai jo kieme matysime išlenktas ramias linijas, o jei interjeras yra modernus – kieme vyraus tiesios linijos. Tačiau nepagalvojama, kad kartais pakanka ir vieno išskirtinio, aplinkoje derančio augalo, kad būtų sukurtas akį traukiantis grožis“, – sako ji.

Bloga naujiena: žolę pjauti vis tiek reikės

Kokias klaidas dizainerė dažniausiai pastebi sklypuose, kiemuose ir soduose?
„Dauguma žmonių prašo padėti sukurti jiems harmoningą aplinką, kad ji reikalautų kuo mažiau priežiūros, bet tuo pačiu išliktų estetiška ne vienerius metus. Esant tokiems poreikiams, atsižvelgdami į augalų priežiūros ypatybes, mūsuose labiausiai mėgstami lėtai augantys visžaliai augalai arba žydintys krūmai.

Kitus žmones gąsdina elementarus vejos pjovimas – šis darbas, atrodo, reikalauja per daug laiko ir pastangų. Tačiau reikia suvokti, kad kaip bute būtina nuvalyti dulkes ar išplauti grindis, taip ir puoselėjant žemės lopinėlį – reguliariai nupjauti žolę. Žinoma, yra ir tokių, kuriems labai patinka „įleisti“ rankas į žemę. Šio tipo žmonės eksperimentuoja su savo aplinka, bando kurti gėlynus, apželdinti kiemą. Tačiau dėl žinių stygiaus padaro klaidų“, – sako R.Adomavičienė.

R.Adomavičienės („Pievų fėja“) nuotr./Kraštovaizdžio dizainerės Rolandos Adomavičienės („Pievų fėja“) darbai
R.Adomavičienės („Pievų fėja“) nuotr./Kraštovaizdžio dizainerės Rolandos Adomavičienės („Pievų fėja“) darbai

Dažiausiai jos pastebimos problemos: įvairiausi skirtingi vienas su kitu nederantys augalai, jų prisodinta per daug ar per tankiai.

„Dar kiti žmonės susivilioja įvairiomis kiemo dekoracijomis, kurios dažniausiai nepuošia aplinkos, o sukuria kičo įspūdį“, – tikina „Pievų fėja“ įkūrėja. Jos patarimas: pirmiausia susikurti kiemo viziją, pagalvoti, ką norėtumėte matyti pro savo langus, ir tik tuomet vykti į medelyną.

„Prieš perkant augalus būtina pasidomėti jų savybėmis – ar trokštamas augalas galės augti jūsų aplinkoje, ar jam tiks dirva, gaunami saulės spinduliai ir šviesą, drėgmės kiekis, ar galėsite sėkmingai juo rūpintis. Ypač daug rūpesčių kyla su egzotiškais, mūsų kraštui nebūdingais augalais, kurie žmogų pakeri savo išvaizda, tačiau ar tikrai šis augalas galės ištverti atšiaurią žiemą atviroje sodyboje, kur nuolatos švilpauja vėjai?“, – tokius klausimus kelti ragina kraštovaizdžio dizainerė.

Akmuo – paprastas, bet vis naujų spalvų suteikiantis kraštovaizdžio elementas

Pati „Pievų fėja“ mėgsta gamtos sukurtus, natūralius dekoro elementus. Viena mylimiausių šios dizainerės detalių kuriant kraštovaizdį yra akmuo.

R. Adomavičienės („Pievų fėja“) nuotr./Kraštovaizdžio dizainerės Rolandos Adomavičienės („Pievų fėja“) darbai
R. Adomavičienės („Pievų fėja“) nuotr./Kraštovaizdžio dizainerės Rolandos Adomavičienės („Pievų fėja“) darbai

„Natūralus akmuo kraštovaizdžiui suteikia skirtingas nuotaikas. Sode, po atviru dangumi, akmens derinys su augalų žaluma, medžiais įgauna naujas spalvas. Tik įsivaizduokite, kaip keičiasi akmenų išvaizda šviečiant saulės spinduliams, o kaip – sutemus. Tai jie glotnūs ir blizgantys, tai sausi ir su dulkėtu paviršiumi. Nuostabus tarpusavio ryšys tarp natūralaus akmens ir jį supančios aplinkos“, – žavisi pašnekovė.

Kalbant apie apželdinimo darbų kainas „Pievų fėja“ sako, jog tai priklauso nuo užsakovo užmojų ir galimybių.

Rūpesčių kyla su egzotiškais, mūsų kraštui nebūdingais augalais, kurie žmogų pakeri savo išvaizda, tačiau ar tikrai šis augalas galės ištverti atšiaurią žiemą atviroje sodyboje, kur nuolatos švilpauja vėjai?

„Jei sklypui reikalingas tik viena detalė, vienas augalas, pavyzdžiui, ąžuolas, pats projektas gali ir nieko nekainuoti: man tai bus malonus bendravimas su užsakovu, o jam teks įsigyti išsirinktą medelį ir pasisodinti jį. O jei norime daug įvairių augalu, takų, vandens telkinių, tiltelių ir panašiai, projektas ir jo įgyvendinimas gali prilygti ir namo vertei. Konkrečios kainos negaliu įvardinti, nes kiekvienas atvejis yra skirtingas ir stengiuosi apželdinimo projektus atlikti atsižvelgdama į kliento poreikius ir galimybes“, – sako R.Adomavičienė.

Jei aplinkos sutvarkymui neturite reikiamos pinigų sumos, tačiau norisi mėgautis vasaros malonumais, jums gali padėti specializuotas paskolų bankas „Bigbank“. Šiuo metu bankas suteikia galimybę gauti reikiamų lėšų ne tik Jūsų namų aplinkos sutvarkymui, bet ir remontui, įrengimui, baldams nemokant pradinio įnašo, be turto įkeitimo ir turto vertinimo. Be to, paskolai galioja 60 dienų nemokamo grąžinimo garantija, leidžianti paskolą per šį terminą grąžinti be jokio pabrangimo.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką