Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 6d. 10:07

Perkantiems namą dovanų siūlo automobilį

Parduodamas automobilis
123FR nuotr. / Parduodamas automobilis

2013-ųjų metų pabaigą nekilnojamo turto (NT) rinka baigė rekordais. Nors tikslūs metų ir paskutiniojo mėnesio skaičiai bus įvertinti tik po kelių savaičių, panašu, kad rinka po sudėtingo laikotarpio grįžta prie „ikikrizinių“ skaičių. Ką šie ženklai žada 2014 metams ir kaip į juos reaguoja pati NT rinka bei vartotojai?

Negalutiniais „Registrų centro“ duomenimis, rekordas buvo pasiektas spalio mėnesį, kai rinkoje buvo užfiksuota daugiau nei 11,9 tūkst. sandorių (palyginimui, 22 proc. daugiau nei 2012 metų spalį) ir, nors lapkritį buvo užfiksuotas kritimas – 10,5 tūkst. sandorių – jis siejamas išimtinai tik su šiam mėnesiui būdingu sezoniškumu. Nepaisant nežymaus kritimo, 2013-ųjų lapkritis buvo aktyvesnis nei kelerius ankstesnius metus.

Augimas daugelyje sektorių

Įvertinus statistinius duomenis, akivaizdu, kad bendroje statistikoje 2013 metais augimas fiksuojamas įvairiuose rinkos segmentuose. Pirkėjai pastaruoju metu vis aktyviau ne tik dairėsi tačiau ir registravo sandorius tiek butų daugiabučiuose, tiek individualių namų, tiek žemės sklypų.

Rekordinį spalio mėnesį buvo užregistruoti 2793 butų sandoriai (antras geriausias rezultatas metuose), o labiausiai išsiskyrė prekyba žemės sklypais bei individualiais namais. Šiuose segmentuose užfiksuoti geriausi metų rezultatai aplenkiant netgi tradiciškai geriausius pavasario ir vasaros mėnesius. Spalio mėnesi buvo perleisti 932 individualūs gyvenamieji namai ir 6771 žemės sklypai (atitinkamai 7 ir 6 proc. daugiau nei kitą aktyviausią šių metų mėnesį).

Vilniaus mieste parduodamas 2003 metų statybos namas, prie kurio pridedama dovana – naujas automobilis.

Nors spalis kasmet išsiskiria aktyvumu lyginant su kitais mėnesiais metų pabaigoje, šių metų rezultatai viršijo lūkesčius ir atitiko optimistiškiausias prognozes, taip aplenkiant net pavasario ir vasaros rezultatus, kai NT rinka paprastai pasiekia savo piką.

Augančią paklausą vejasi pasiūla

Didėjantis sudarytų NT sandorių skaičius yra, pirmiausia, augančios paklausos rezultatas. Ekonomistų vertinimu, auga žmonių lūkesčiai, gerėja jų ilgalaikės ekonominės perspektyvos, todėl investicijos į nekilnojamąjį turtą atrodo patrauklesnės. Paskutiniųjų metų mėnesių duomenimis, NT rinkoje fiksuoti pirmieji kainų augimo ženklai po krizės. Tai pakiliai nuteikia statytojus, vystytojus ir pardavėjus ir dar labiau augina paklausą.

Prie to svariai prisideda ir į rekordines žemumas nukritusios būsto paskolų palūkanos. Nors metų pabaigoje pasirodė pokyčių ženklų, specialistų vertinimu, dar yra anksti spėti, kokį poveikį tai sukels trumpuoju laikotarpiu.

Prie rinkos atsigavimo nemažiau svariai prisideda ir NT objektų statytojai bei pardavėjai. Stebint situaciją rinkoje, šio rudens pradžioje matomas ženklus suaktyvėjimas. Vertinant pagal miestus, labiausiai metų pabaigoje išsiskyrė Vilnius, Palanga ir Panevėžys. Nors pardavėjai dažniausiai reaguoja į pirkėjų elgesį, po sąstingio ir merdėjimo metų jie gali siekti rinkai suteikti naujų impulsų.

Gilaus „žiemos miego“ nebus?

Jau ne vienerius metus rinkos analitikai pastebi, kad atėjus žiemai NT rinkai būdinga vangesnė prekyba. To priežastis yra tai, kad pirkėjai neretai būsto įsigijimo planus atideda pavasariui, o to priežastis aiškina įvairiai: lankstesnės atostogų galimybės, paprastesnė logistika, noras išvengti dvigubo mokėjimo už komunalines paslaugas brangiausiais mėnesiais ar tiesiog noras prisiderinti prie gamtos pabudimo ciklo ir atsinaujinti tada.

Nepaisant to galima numatyti, kad 2014 metų pradžios rezultatai turėtų viršyti atitinkamą laikotarpį 2013 metais. Kadangi pasiūla dažniausiai vejasi paklausą, tai yra, pagrindiniai rinkos veikėjai reaguoja į pirkėjų elgesį, galima tikėtis, kad norintys būti aktyviausi imsis netradicinių sprendimų.

Perki namą – gauni automobilį

Analizuojant metų pabaigos pasiūlą galima rasti ir dar nematytų pasiūlymų. Pavyzdžiui, Vilniaus mieste parduodamas 2003 metų statybos namas, prie kurio pridedama dovana – naujas automobilis. Pardavėjas kaip dovaną siūlo klasikinį MINI Austin automobilį. Akcentuojama, kad šis pasiūlymas išskirtinis – vieta, žemės valda, įrengimas, geoterminis šildymas, todėl buvo nutarta pirkėjui padovanoti retą, išskirtinį automobilį.

Tai atskleidžia, kad dar iki galo neišsijudinusioje rinkoje yra išskirtinių pasiūlymų ir jų gali būti ne vienas. Kadangi vis daugiau pirkėjų investuoja savo laiką į paieškas ir ieško juos dominančių –ekonomiškų arba išskirtinių – pasiūlymų, į jų elgesį reaguoja ir kiti dalyviai. Konkurencija lemia, kad ateityje pardavėjai ir vystytojai į savo darbą investuos dar daugiau: pateikimą, dovanas, ar kitokius specialius pasiūlymus.

Toks elgesys primena prieš keletą metų matytus atvejus, kai pardavėjai rengdavo akcijas, organizuodavo grupinius NT pirkimus arba pirkėjams siūlydavo dovanas – įrengtą virtuvės komplektą, būsto draudimą ir kt. Galima numanyti, kad tokių pasiūlymų ateityje tik daugės. Po sąstingio NT rinkoje, vystytojai ir pardavėjai vis dar turi neišparduotų ankstesnių projektų, kuriuos realizavus bus siekiama investuoti į naujus.

Ne mažesnio aktyvumo galima tikėtis ir iš NT brokerių, kurie sieks lanksčiai reaguodami į pokyčius galės pateikti įvairių pasiūlymų.

2013 metų pabaiga rodo, kad sąlygas rinkoje diktuoja pirkėjai. Jų aktyvumas didžia dalimi lemia rezultatus ir kitų dalyvių elgesį. Vis dėlto didėjantis pirkėjų aktyvumas sąlygoja rinkos išsijudinimą ir reakciją į pokyčius. Atsižvelgiant į socioekonominius rodiklius, ekonomines prognozes, užfiksuotą kainų augimą ir ne vienerius metus užsitęsusi pokrizinį „snaudulį“, galima tikėtis, kad visi NT rinkos dalyviai tikėdamiesi ekonominės naudos bus aktyvūs visus metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

04:21:41
03:54
07:18

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką