Dabar populiaru
15min be reklamos

Savo būstą lietuviams turėti ypač svarbu: septynios priežastys, kodėl

Vakariečiai leidžia sau gyventi nuomojamuose būstuose visą gyvenimą, o lietuviai išsiskiria noru turėti nuosavą būstą. Kodėl tautiečiai perka nuosavus namus ir butus? 15min sudarė 7 priežasčių sąrašą.
Būstas Tik prenumeratoriams
Būstas / Vida Press nuotr.

Virsmo laikas

„Citus“ investicijų ir analizės vadovo Šarūno Taručio teigimu, lietuviams turėti „savo“ būstą visuomet buvo labai svarbu.

„Tai, tarsi, įaugę mums į genus. Todėl Lietuvoje santykinai ilgai kelią skynėsi ir lizingo paslauga – lėčiau nei paskolos“, – 15min teigė jis.

Tiesa, pastebi analitikas, keičiantis kartoms, keičiasi ir jaunų žmonių prioritetai: dalis jų nusprendžia būstą nuomotis, taupymą atidėti vėlesniam laikotarpiui, o pinigus išleisti kelionėms, pramogoms ar panašiai.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Šarūnas Tarutis
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Šarūnas Tarutis

Kalbinti NT ekspertai pastebi, kad žengiame į vakarietišką situaciją, kai gyventojų skaičiui augant tiek Vilniuje, tiek Kaune seno būsto nepakanka. Norint paklausą patenkinti, reikia statyti naujus būstus, kurie dėl plėtros išlaidų didėjimo, terminų ilgėjimo tampa vis brangesni ir sunkiau įperkami.

„Esami turto savininkai pasinaudoti situacija gali ribotai, nes pardavus turtą brangiai, jį teks pirkti, galbūt, net dar brangiau. Augant kainoms didėja ir pradinis įnašas. Palanki aplinka vilioja institucinius investuotojus ir kuria papildomą konkurenciją (tebūnie ir netiesioginę) tarp pirkėjų, todėl nuoma tampa ne patrauklesniu, bet tiesiog lengviau prieinamu pasirinkimu“, – 15min sako „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas.

INREAL nuotr./Tomas Sovijus Kvainickas
INREAL nuotr./Tomas Sovijus Kvainickas

Tačiau Lietuvoje tie procesai, kuriuos matome Vakaruose, formavosi tik pastaruosius 30 metų, todėl neturėtų stebinti, kad lietuviai vis dar, jei tik gali, siekia gyventi nuosavame būste.

Štai Eurostato duomenimis, 2019 m. Lietuvoje net 90,3 proc. visų gyventojų gyveno nuosavame būste.

Pagal šį rodiklį Lietuvą lenkė tik trys šalys – Rumunija (95,8 proc.), Vengrija (91,7 proc.) ir Slovakija (91,3 proc.).

Vidutiniškai ES nuosavame būste gyvena tik 69,3 proc. gyventojų.

15min sudarė septynių priežasčių, kurios lemia tokią situaciją, sąrašą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką