Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 7d. 10:56

Skurdžiausiai gyvenantieji šokiruoti: apgailėtino savivaldybės būsto nuomos kaina išaugo dešimteriopai

Gyvenimo sąlygos nuomojamame savivaldybės būste Domeikavoje
Skaitytojos Linos nuotr. / Gyvenimo sąlygos nuomojamame savivaldybės būste Domeikavoje

Kauno rajono savivaldybė nusitaikė į skurdžiausiųjų pinigines. Nuo sausio 1-osios daugiau nei 10 kartų išaugo savivaldybės būstų nuomos kaina. Tuo siekiama lygiuotis į rinką. Vargstantieji piktinasi, kad kainos pasiekė aukštumas, o niekas nemąsto ta pačia rinka sulyginti gyvenimo sąlygų – valdiškuose butuose nėra karšto vandens ir šildymo. Savivaldybė teisinasi, kad tai – Vyriausybės nurodymai.

Į 15min kreipėsi vieno daugiabučio Domeikavos kaime, Vandžiogalos plente, gyventojo giminaitė. Pasak jos, artimasis iš savivaldybės nuomojasi vos 20 kv. m dydžio bendrabučio tipo kambarį, kuris tiesiog apgailėtinos būklės – be centrinio šildymo ir karšto vandens tiekimo. Iki šiol už šitą „gėrį“ nuomininkui tekdavo mokėti 6,88 euro, bet nuo šių metų sausio 1-osios (sprendimą savivaldybės taryba priėmė praėjusių metų gruodį) nuomos kaina šoktelėjo į neregėtas aukštumas. Dabar pakloti teks net 84,26 euro per mėnesį.

„Šį kainos šuolį lėmė savivaldybės būsto nuomos mokesčio dydžio apskaičiavimo formulėje esančio rinkos pataisos koeficiento padidinimas nuo 1,2 iki 11. Argumentuojama, kad savivaldybė siekia sulyginti jos turimų būstų nuomos kainas su Kauno rajone esančių būstų rinkos nuomos kainomis. Tik čia yra vienas bet.

Kauno rajono savivaldybės tarybos nariai, priimant sprendimus, akivaizdžiai nesuprato arba apsimetė nesuprantą, kad norint prilyginti savivaldybės būsto nuomos kainas rinkos kainoms reikia sudaryti ir atitinkamas gyvenimo sąlygas juose. Ypač sąlygos turi būti gerinamos dešimtmečiais neremontuojamose bendrose patalpose: virtuvėje, prausyklose, tualetuose. Jose nėra karšto vandens, ventiliacijos, šildymo, o ką jau kalbėti apie įsisenėjusį, išvešėjusį pelėsį ar drėgmę. Valdžia pamiršo, kad privačiuose būstuose yra elementarius žmogaus poreikius tenkinantys patogumai.

Vargu ar tokie vargani rajono valdžios sprendimai, nusitaikant į skurdžiausius Lietuvos piliečius, užkaišys, besiruošiant 2020-ųjų ekonomikos lėtėjimui, spragas biudžete“, – stebėjosi į 15min besikreipusi Lina.

Savivaldybė siekia sulyginti jos turimų būstų nuomos kainas su Kauno rajone esančių būstų rinkos nuomos kainomis.

Tame pačiame daugiabutyje, anot jos, butų iš viso esama apie 36. Kaip vėliau informavo Kauno rajono savivaldybė, iš viso name yra 9 savivaldybės butai ir 1 socialinis būstas. Kambarėliuose, anot Linos, žmonės šildosi, prausiasi, kaip kas išmano. Vos keli, kurie turi išsipirkę savivaldybės būstus, yra pasidarę vandens prieigą butų viduje.

Skaitytojos Linos nuotr./Gyvenimo sąlygos nuomojamame savivaldybės būste Domeikavoje
Skaitytojos Linos nuotr./Gyvenimo sąlygos nuomojamame savivaldybės būste Domeikavoje

„Yra važiuojančių nusimaudyti pas giminaičius. Kiti yra priversti praustis prausyklose, pasišildę vandens arba šildytuvu, arba puoduose. Prausyklų būklė – pasityčiojimas. Beje, išėjus iš nuomojamo kambario patenki į 10 laipsnių šaltesnį koridorių. Už tai, kad žmonės sutinka gyventi tokiomis nežmoniškomis sąlygomis, jiems dar reikėtų primokėti ir padėkoti už pakantumą“, – nuomonę išreiškė skundo autorė.

Dėl šildymo už komunalines paslaugas papildomai žiemą gali tekti pakloti, anot jos, iki 80 eurų: šildymas gali siekti apie 50 eurų, šaltas vanduo – 7,48 euro, šiukšlių išvežimas – 4 eurai. Aptariamame daugiabutyje gyvenantis Linos giminaitis priverstas verstis iš minimalaus atlyginimo ir neįgalumo pensijos – dviejų žmonių šeimos pajamos siekia apie 600 eurų.

„Manau, kad taip didindama nuomos kainas savivaldybė nori priversti kuo daugiau žmonių išsipirkti nuomojamus būstus arba imti paskolas iš bankų jiems įsigyti. Tokiu būdu siekiama užlopyti arba papildyti biudžetą. Prisegu rastą skelbimo pavyzdį, kokios būklės ir su kokiais patogumais būtų galima rasti butą rajono apylinkėse“, – skundą užbaigė Lina.

Skaitytojos Linos nuotr./Privataus buto nuomos Domeikavoje skelbimo pavyzdys
Skaitytojos Linos nuotr./Privataus buto nuomos Domeikavoje skelbimo pavyzdys

15min kreipėsi į Kauno rajono savivaldybę. Ekonomikos skyriaus vedėjo pavaduotoja turto valdymui Giedrė Ivonytė informavo, kad Kauno rajone iš viso yra 330 savivaldybės būstų (bei 160 socialinių butų), kurių gyventojai laiku neprivatizavo. Persvarstyti nuomos mokesčio įkainius, kad jie atitiktų rinkos kainą, savivaldybė, anot jos, privalėjo, remdamasi Vyriausybės nutarimu.

„Tie, kurie mokėti didesnio nuomos mokesčio už savivaldybės būstą nenori, turi galimybę butą nusipirkti. Jo vertę apskaičiuos turto vertintojai. Nuo sausio 1 dienos nuomos kaina kilo apie 11 kartų. Pavyzdžiui, jei iki šiol gyventojas mokėjo 6 eurus nuompinigių, kitais metais per mėnesį už nuomą turės mokėti 66 eurus. Jei butai yra labai gerose vietose, arčiau miesto, nuomos mokestis bus ir dar kiek didesnis.

Yra ir lengvatų. Pensinio amžiaus žmonėms, turintiems vidutinį ar sunkų neįgalumą, neturintiems pajamų ir besilankantiems darbo biržoje, nuoma padidėjo ne 11, o 5,5 karto“, – teigė G.Ivonytė.

Ji pripažino, kad didesni nuomos mokesčiai yra būdas gyventojus paskatinti įsigyti nekilnojamąjį turtą, kurį nuomojasi.

Savivaldybės būsto nuomos 1 kv. m kaina svyruoja nuo 0,60 euro Vilkijos apylinkių seniūnijoje iki 7 eurų Garliavoje.

Komentarai: 44

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

04:04
02:49
00:10

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką