Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 8d. 11:21 , atnaujinta: 2017 kovo 8d. 13:41

Sprendimo dėl „Žalgirio“ žemės nuomos tikimasi penktadienį

Statybos „Žalgirio“ stadiono vietoje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Statybos „Žalgirio“ stadiono vietoje

Vyriausybės, prokurorų ir įmonės „Hanner“ atstovamas trečiadienį nepavykus susitarti dėl valstybinės žemės nuomos buvusio „Žalgirio“ stadiono teritorijoje Vilniuje, šalių derybos bus pratęstos penktadienį. Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas sako, kad tuomet tikimasi rasti sprendimą.

„Reikia vertinti ir bandysime klausti Teisingumo ministerijos, kaip elgsis prokuratūra. NŽT būtų pasiruošusi rasti kompromisą su tuo projektu, kur numatytas stadionas, nes „Hanner“ siūlo tokį variantą, kur stadionas lieka, ir NŽT sutiktų, bet nežinome, kaip elgsis prokuratūra. Jei prokurorai atiduos į teismą, tai reikia galvoti, kam „Hanner“ perkels ieškinį, o greičiausiai perkeltų valstybei“, – trečiadienį po pasitarimo Žemės ūkio ministerijoje žurnalistams sakė B.Markauskas.

Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius po susitikimo teigė tikintis, kad kompromisas bus rastas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius

„Šiandien NŽT pasiūlė vieną išeitį, investuotojai pasiūlė savo išeitį. Deja, konsensusas nerastas, sutarta porą dienų apsvarstyti pasiūlymus ir susitikti penktadienį galutiniam sprendimui. Noriu tikėti, kad bus rastas kelias ir situacija bus baigta“, – trečiadienį žurnalistams sakė M.Sinkevičius.

Žemės ūkio ministras vėliau BNS teigė, kad susitikime prokurorai siūlė stabdyti statybas, kol savivaldybė pakeis bendrąjį planą.

„Prokurorai susitikime siūlė stabdyti statybas, kol savivaldybė nesutvarkys bendrojo plano ir neišims iš ten stadiono. Tam Arvydas Avulis kategoriškai prieštarauja. Aiškesnis situacijos sprendimo būdas bus penktadienį“, – BNS sakė B.Markauskas.

Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorė Eidivalda Meškienė BNS neigė, kad prokurorai siūlė stabdyti statyba, tačiau ji nenorėjo atskleisti tikrosios pozicijos.

„Kadangi tai yra derybinis susitikimas ir nebuvo priimtas galutinis sprendimas, tai derybų detalių tikrai nekomentuosiu. (...) Tikrai neturiu ką komentuoti, nes tikrai taip nepasakiau, apie statybas – ne“, – BNS sakė E.Meškienė.

Vyriausiasis Vilniaus architektas Mindaugas Pakalnis po susitikimo žurnalistams teigė, kad jau yra pradėtas teritorijos bendrojo plano keitimas, dėl to, pasak jo, miesto taryba turėtų nuspręsti iki šių metų pabaigos.

Anot B.Markausko, pusė Vilniaus stovi ant valstybės nuomojamos žemės, ir dėl to kyla daug konfliktų. Ministro nuomone, teritorijos vystytojai turėjo žemę išnuomoti aukcione arba įsigyti ją nuosavybėn.

„Sakome, kad turi būti dedamas brūkšnys, turime rasti teisinį reguliavimą, kad neatsidurtume tokioje situacijoje. Dabar per toli yra nueita, tikrai mums nereikia tų konfliktų. Reikia pripažinti, kad ir savivaldybė, ir Vyriausybė, ir NŽT neužtikrino valstybės interesų“, – kalbėjo B.Markauskas.

NŽT vadovas: taikos sutartis – vienas iš sprendimo būdų

Pasak NŽT direktoriaus Danieliaus Kuprio, „Žalgirio“ stadiono klausimas visuomenėje ir verslo aplinkoje sukėlė per daug ažiotažo. 15min jis teigė, kad trečiadienį vykusiame susitikime buvo diskutuojama apie tai, kaip galima būtų išspręsti problemą, tačiau konkrečių sprendimų nepriimta.

„Šis klausimas sukėlė per daug ažiotažo. Šiandien buvo analizuojama situacija ir šnekama apie tai, kur link galima būtų eiti toliau. Diskusija buvo nukelta ir sprendimai bus priimti galbūt po kelių dienų. Visos šalys išsakė savo poziciją, dabar tos galimybės bus įvertintos ir toliau diskutuojama bei priimami sprendimai“, – 15min komentavo NŽT vadovas.

NŽT nuotr./NŽT direktorius Danielius Kuprys
NŽT nuotr./NŽT direktorius Danielius Kuprys

D.Kuprio teigimu, NŽT mato kelis būdus, kaip galima išspręsti šį klausimą, vienas jų – taikos sutartis. Tačiau, ar ji bus palanki „Hanner“, prognozuoti per anksti.

„Mes matome galimus sprendimo būdus ir juos esame išsakę suinteresuotoms šalims, bet kol nepriimtas sprendimas, apie juos būtų anksti kalbėti. Taikos sutartis – tik vienas iš sprendimo būdų. Šios galimybės neatmesčiau, visais atvejais galima ieškoti sprendimo būdų. Tačiau ar tie sprendimo būdai bus palankūs vienai ar kitai šaliai, šiuo metu nebūtų tikslinga komentuoti“, – sakė jis.

A.Avulis: statybų kol kas nestabdome, kreiptis į teismus negalvojame

200 mln. eurų investicijas buvusio „Žalgirio“ stadiono teritorijoje ir šalia jo planuojantis „Hanner“ savininkas Arvydas Avulis sako kol kas negalvojantis stabdyti statybų. Verslininkas taip pat šiuo metu nesvarsto galimybės kreiptis į teismą dėl galbūt patirtos žalos ir tikisi, kad su valstybės institucijomis pavyks rasti taikų sprendimą.

„Kol kas nestabdysime, (...) nėra pagrindo“, – trečiadienį po susitikimo žurnalistams kalbėjo A.Avulis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Statybos „Žalgirio“ stadiono vietoje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Statybos „Žalgirio“ stadiono vietoje

Jis pripažino, kad įmonė patiria nuostolių, tačiau nenorėjo jų įvardinti, nes neaišku, kiek gali būti vilkinami projektai.

„Kol kas projektas nėra sustabdytas. (...) Šiandien praktiškai visos šalys, sėdėjusios prie stalo, išreiškė norą susitarti. Tačiau jeigu bus laikomasi Prokuratūros siūlomos taktikos, tai bus esminis lūžis valstybės politikoje“, – sakė verslininkas.

Prokurorų nurodymu NŽT praėjusią savaitę pranešė ketinanti nutraukti dvi valstybinės žemės sklypo nuomos sutartis su „Hanner“, kuri 8 ha teritorijoje stato 20 mln. eurų vertės „Marriott“ viešbutį, dar šiemet planuoja pradėti statyti verslo centrą, o vėliau – ir daugiabučius. Be to, 20 mln. eurų vertės daugiabučių projektas „Pilies apartamentai“ jau baigiamas įgyvendinti.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Arvydas Avulis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Arvydas Avulis

Anot prokurorų, valstybinė žemė „Hanner“ antrinei bendrovei „Promola“ ne aukcione galėjo būti išnuomota tik tuomet, jei nebūtų nugriauti ten esantys pastatai – „Žalgirio“ stadionas ir buvusi Ledo arena. Priešingu atveju, anot prokurorų, sklypai turi būti išnuomojami aukcione.

A.Avulio teigimu, tokia prokurorų pozicija reiškia reikšmingą valstybės politikos pasikeitimą.

„Prokuratūra nori peržiūrėti nuomos sutartį, kuri buvo sudaryta prieš 17 metų. Jeigu prokuratūra laikysis nuoseklios pozicijos ir jei tai bus taikoma visoms įmonėms, visiems sklypams, tai bus ženklus poslinkis valstybės politikoje. Matyt, tokią valstybės kryptį turėtų patvirtinti ir valstybės vadovai, norėtume tai išgirsti iš prezidentės ir iš premjero, ir Seimo pirmininko, ar Lietuvoje bus peržiūrimos sutartys, kurios buvo pasirašytos prieš 15, 20, o gal ir 25 metus“, – kalbėjo „Hanner“ valdybos pirmininkas.

A.Avulis atsisakė atsakyti į klausimą, kaip šią situaciją vertina „Marriott“ viešbučių tinklo valdytojai. Jis taip pat neatsakė, ar šią situaciją aptarė su viešbučio valdytojais: „Nenoriu kalbėti šituo klausimu“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Statybos „Žalgirio“ stadiono vietoje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Statybos „Žalgirio“ stadiono vietoje

Į prokurorus dėl viešojo intereso gynimo dėl „Žalgirio“ stadiono teritorijos kreipęsis Almas Rupšlaukis praėjusią savaitę BNS teigė, kad Vilniaus sporto bendruomenės nori, jog šioje teritorijoje atsirastų erdvė jų veiklai. A.Avulis teigė, kad teritorijoje yra numatyta įrengti tokią visuomeninę erdvę.

„Mūsų vizijoje yra numatyta pakankamai didelė viešoji erdvė. Kaip ji bus panaudojama – ar sportui, ar platesniam tikslui – apie tai dar diskutuosime, skelbsime tarptautinį konkursą, kad būtų teikiamos idėjos. Tos viešosios erdvės dydis bus maždaug panašus į stadiono dydį“, – trečiadienį kalbėjo verslininkas.

NŽT praėjusią savaitę pranešė ketinanti nutraukti dvi valstybinės žemės sklypo nuomos sutartis su „Hanner“, kuri 8 ha teritorijoje stato 20 mln. eurų vertės „Marriott“ viešbutį, dar šiemet planuoja pradėti statyti verslo centrą, o vėliau – ir daugiabučius. Be to, 20 mln. eurų vertės daugiabučių projektas „Pilies apartamentai“ jau baigiamas įgyvendinti. Bendros investicijos šioje teritorijoje siektų apie 200 mln. eurų.

Vilniaus apygardos prokuratūra nurodė tarnybai svarstyti dėl nuomos sutarčių nutraukimo, nes sklypai buvo išnuomoti ne aukcione, todėl ši žemė gali būti naudojama tik pagal įteisintą jos paskirtį – stadiono veiklai.

Statybos darbai šioje teritorijoje vyksta toliau.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką