Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 8d. 21:06

Netikėtai į panevėžiečio namus pasibeldę Statybos inspekcijos pareigūnai primena: norėdami pagražinti namus, pirmiausia pasirūpinkite leidimu

Savavališkos statybos Panevėžyje
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos nuotr. / Savavališkos statybos Panevėžyje

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) gaunamų pranešimų apie savavališkas statybas ar kitus statybos pažeidimus pagrindu organizuoja neplaninius patikrinimus, taip užkirsdama kelią neleistinoms statyboms ir galbūt net skaudžioms nelaimėms, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gavusi gyventojų pranešimą apie galimai savavališkas statybas Panevėžio miesto savivaldybėje, Statybos inspekcija atliko neplaninį patikrinimą. Nustatyta, kad dalis daugiabučio gyvenamojo namo pietinės ir dalis rytinės sienos yra apšiltintos ir apkaltos šviesiomis plastikinėmis apdailos lentelėmis, o prie gyvenamojo namo rytinės namo sienos durų yra pristatytas nešildomas medinis priestatas (nauja statyba), kuris, vadovaujantis statybos techniniu reglamentu STR 1.01.03:2017 „Statinių kvalifikavimas“, priskiriamas I nesudėtingų statinių grupei. Patikrinimo metu statytojas nepateikė statybą leidžiančio dokumento (SLD) bei statinio paprastojo remonto aprašo.

Vadovaujantis Statybos įstatymo 24 straipsnio 1 dalies 9 punktu ir 27 straipsnio 1 dalies 5 punktu, statytojas daugiabučio gyvenamojo namo išvaizdos keitimui privalėjo parengti statinio paprastojo remonto aprašą ir gauti SLD.

Žinotina, kad statyba be galiojančio SLD, kai jis privalomas, – draudžiama.

Primename, kad Statybos inspekcija yra sukūrusi įrankį, kuriuo naudodamasis kiekvienas vos per kelias sekundes gali pasitikrinti, ar planuojamai naujo statinio statybai privalomas SLD (įrankį galite rasti čia).

Vadovaujantis statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 130 punkto nuostatomis, statytojui buvo surašytas savavališkos statybos aktas, privalomasis nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius, taip pat privalomasis nurodymas nevykdyti jokių statinio ar jo dalies statybos darbų.

Statybos įstatyme numatyta, kad statinio paprastojo remonto tikslas – atnaujinti esamą statinį, jo nerekonstruojant ir kapitališkai neremontuojant. Į šią statybos rūšį patenka visi statybos darbai, tarp jų:

 • statinio nelaikančiųjų konstrukcijų (taip pat ir laiptų aikštelių, laiptatakių, nepriskiriamų statinio laikančiosioms konstrukcijoms) įrengimas, perstatymas, pertvarkymas ar griovimas;
 • sąramų laikančiose sienose stiprinimas, keitimas jų nesilpninant; pavienių elementų (rąstų, gegnių, plytų ir pan.) laikančiosiose konstrukcijose pakeitimas, nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų;
 • fasadų ar stogo dangos ar apdailos keitimas;
 • angų, reikalingų statinio inžinerinių sistemų įrengimui iškirtimas skersai laikančiąsias atitvaras, kai bet kuris angos matmuo ne didesnis už atitvaros storį;
 • nišų laikančiose atitvarose iškirtimas, kai nišos gylis neviršija pusės atitvaros storio, o kiti nišos matmenys ne didesni kaip dvigubas atitvaros storis;
 • angų atitvarose užtaisymas, buvusių laikinai užtaisytų angų atvėrimas;
 • pastatų ar jų dalių apšiltinimas;
 • balkonų, lodžijų įstiklinimas, fasado elementų pakeitimas, nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų;
 • architektūros detalių pakeitimas;
 • statinio bendrųjų, atskirųjų, vartotojo inžinerinių sistemų įrengimas, keitimas, šalinimas;
 • kiti statybos darbai (taip pat ir apdailos darbai), atliekami nekeičiant, nešalinant, neįrengiant, nestiprinant ir nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų.

Statybos inspekcija, siekdama užtikrinti darnius statybos procesus ir užkardyti galimus piktnaudžiavimo atvejus teritorijų planavimo ir statybos srityse bei apsaugoti nuosavybę ir aplinką nuo pavojingų veiksnių ir žalos, skatina gyventojus būti sąmoningus ir aktyvius, prisidėti prie tvarių aplinkos formavimo procesų, o apie pastebėtas savavališkas statybas būtinai pranešti.

Apie galimai savavališkas neypatingųjų ar ypatingųjų statinių statybas ar rekonstravimą saugomose teritorijose, kultūros paveldo vietovėse, miško ar valstybinėje žemėje galima pranešti patogiausiu būdu ir anonimiškai: pasitikėjimo linijos telefonu (8 5) 272 1072 (įdiegtas automatinis atsakiklis), Statybos inspekcijos interneto svetainėje „Pasitikėjimo linija“ užpildžius nurodytą elektroninę formą.

Visais kitais atvejais apie galimai savavališkas statybas Statybos inspekcijai informacija suteikiama elektroniniu paštu info@vtpsi.lt arba paštu, adresu: A.Vienuolio g. 8, 01104 Vilnius.

Atkreipiame dėmesį, kad tokio pobūdžio skundai ar pranešimai turi būti pasirašyti, o jei informacija teikiama el. paštu, kreipimasis turi būti pasirašytas elektroniniu parašu.

Taip pat skundus galima teikti vieno langelio svetainėje „E. pilietis“, užpildžius elektroninę formą bei kitais būdais, nurodytais taisyklėse, kai asmenį galima autentifikuoti (per el. bankininkystę), jei asmuo neturi elektroninio parašo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką