Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 13d. 16:52 , Atnaujinta: 2019 vasario 13d. 17:17

Vilties nacionaliniam stadionui Vilniuje – šiek tiek daugiau: pirmas pritarimas koncesijai

Vienas iš nacionalinio stadiono projektų ir esamo griaučiai
15min ir Vilniaus savivaldybės nuotr. / Vienas iš nacionalinio stadiono projektų ir esamo griaučiai

Į Vilniaus tarybą vėl grįžo klausimas apie daugiafunkcio komplekso statybas ant Šeškinės kalno. Ten be kitų objektų turėtų būti pastatytas ir nacionalinis stadionas. Politikai pirmą teigiamą sprendimą dėl koncesijos sutarties priėmė, tačiau iš konkurso išmesta antroji jo dalyvė – UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ – tikisi, kad procesas vis dėlto sustos.

Nevieningai, bet priėmė

Tarp tarybos narių vienybės sprendžiant šį klausimą tikrai nebuvo. Vis dėlto pateikimui pritarta. Už balsavo 31 tarybos narių, prieš buvo 8, susilaikė 5. Toliau klausimą svarstys komitetai ir galutinis tvirtinimas vėl vyks miesto taryboje.

Patvirtinus sprendimą Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis vis dėlto negalėjo pasakyti, kada tiksliai sutartis su konkurso laimėtoju „Axis Industries“ gali būti pasirašyta. Esą nors taryba vėl klausimą svarstys po savaitės, tačiau į teismą gali kreiptis UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ ir, jeigu teismas pritaikys laikinąsias apsaugos priemones, procesas sustos.

Jau turime dėti tašką šitoje situacijoje, turime atsiklausti vilniečių atstovų, ar jie nori šito projekto, ar yra valia projektą vykdyti, – sakė P.Poderskis.

„Taryba pritarė pateikimui, visi komitetai yra svarstę šitą klausimą, reikšmingų pastabų nebuvo, galbūt labiau idėjiniai dalykai – kas iš to ar kodėl taip. Bet jau turime dėti vienokį ar kitokį tašką šitoje situacijoje, turime atsiklausti vilniečių atstovų, ar jie nori šito projekto, ar yra valia projektą vykdyti, ar nėra. Tai ir paaiškės kitame tarybos posėdyje po savaitės“, – teigė P.Poderskis.

Tam, kad gautų europinius pinigus daugiafunkcio komplekso statyboms, sprendimas turi būti priimtas vasarį, kitaip gali būti vėlu – pinigai bus paskirstyti objektams ne Vilniaus mieste.

P.Poderskis atmetė ir konservatorių kandidato į Vilniaus merus Dainiaus Kreivio siūlymą geriau statyti daugiau nei 50 mažesnių objektų. Šioms statyboms tiesiog nebus laiko pasiruošti, nes reikia rasti ir suformuoti sklypus, parengti projektus, įvykdyti viešuosius pirkimus. Tai esą užtruktų bent dvejus metus.

Gali prarasti pinigus

Prieš posėdį kaltinti skubėjimu, Vilniaus valdantieji tvirtino skubėti privalantys – jeigu sutarties projektui nebus pritarta artimiausiu metu, Vidaus reikalų ministerija kitiems projektams perskirstytų beveik 30 mln. eurų, šiuo metu numatytų stadionui, rašo BNS.

Ilgai trukęs konkursas baigėsi tuo, kad apie metus savivaldybė derėjosi tik su vienu dalyviu – koncerno „Icor“ valdoma įmone „Axis Industries“, su partneriais pasiūliusia pastatyti objektą už 79,9 mln. eurų (be PVM). Antrąjį dalyvį – bendrovę „Vilniaus nacionalinis stadionas“ savivaldybės ir Vyriausybės komisija iš derybų šį sausį pašalino antrąkart, dėl nepakankamos kvalifikacijos ir galbūt melagingai teiktų duomenų.

Siūlė atidėti

Tačiau dar nepradėjus svarstyti šio klausimo, Vilniaus taryboje pasigirdo siūlymų jį atidėti. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovai tikino, kad vertėtų klausimą atidėti, nes jį svarstyti ketina Seimo Antikorupcijos komisija, į kurią kreipėsi TS-LKD atstovai po viešoje erdvėje paskelbtos informacijos apie Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio padėjėjo Kipro Krasausko, kuris prieš penkerius metus dirbo „Icor“ grupėje. Be to, ten dirba ir jo brolis.

Antikorupcijos komisija trečiadienį nusprendė kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą ir Vilniaus miesto savivaldybę prašydama papildomų dokumentų. Bet siūlymui atidėti klausimo svarstymą nepritarė.

R.Načajus piktinasi

Savo komentarą vos priėmus tarybos sprendimą pateikė ir UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ direktorius Renatas Načajus:

„Norime atkreipti dėmesį, kad atsakymą į mūsų pretenziją, kurią pateikėme dėl savivaldybės sprendimo UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“ antrą kartą išmesti iš koncesijos konkurso, gavome antradienį (vasario 12 d.) 17:03 val., likus vos 10 valandų iki Vilniaus miesto tarybos posėdžio, kuriame buvo sprendžiama dėl sutarties su „Axis Industries“ pasirašymo.

Nepaisant to, kad sutartis jau patvirtinta tarybos, mes, UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“, kreipsimės į teismą, siekdami įrodyti, kad šis konkursas buvo vykdomas neteisėtai, – sakė R.Načajus.

Akivaizdu, kad miesto administracija, piktnaudžiaudama savo galiomis, taip pasielgė tam, kad mes negalėtume teisinėmis priemonėmis sulaikyti neteisėtai vykdomo jų proceso. Tokiu būdu bandoma pasiekti, kad mūsų ginčas teisme būtų savitikslis ir negalėtume grįžti į konkursą bei užtikrinti sąžiningą dalyvių konkurenciją. Neabejotinai yra tikimasi, kad jei koncesijos sutartį pavyks pasirašyti, ji nebus naikinama nepaisant visų pažeidimų. Tai patvirtina ir faktas, kad po to, kai Lietuvos Aukščiausiasis teismas mus spalio mėnesį grąžino į konkursą po pirmojo pašalinimo, visi su „Axis Industries“ pasiekti susitarimai taip ir nebuvo panaikinti – tiesiog buvo ieškoma progos mus vėl patraukti iš proceso ir užbaigti derybas su vieninteliu likusiu dalyviu, kas nepavyko iki mus sugrąžinant.

„Nepaisant šiandieninio tarybos sprendimo, mes, UAB „Vilniaus nacionalinis stadionas“, pasinaudodami savo kaip demokratinės valstybės piliečių teisėmis, kreipsimės į teismą, siekdami įrodyti, kad šis konkursas buvo vykdomas neteisėtai, proteguojant vieną konkrečią bendrovę bei darant daugybę pažeidimų“, – teigė R.Načajus.

P.Poderskis nepaneigė, kad į pretenziją buvo atsakyta antradienį vėlai popiet. Pirmadienį savivaldybė taip pat kreipėsi į prokurorus dėl bendrovės „Vilniaus nacionalinis stadionas“ galimai nusikalstamos veikos. Bendrovė, dalyvaudama daugiafunkcio komplekso konkurse, dar prieš pateikdama preliminarųjį pasiūlymą ir jo paaiškinimus, galimai žinojo, kad Lenkijos kompanija „Budimex“ ir investicijų bendrovės „BaltCap“ fondai nebus projekto partneriai, teigta savivaldybės pranešime spaudai.

Sąlygas vadina geresnėmis

Kalbėdamas tarybos posėdyje meras Remigijus Šimašius tvirtino, kad nors derybos vyko su vienu dalyviu, tačiau savivaldybė sugebėjo išsiderėti geresnes sąlygas, nei buvo numatytos pirminiame pasiūlyme. Tą patį tvirtino ir P.Poderskis.

„Tai koncesijos konkursas, tad mokėjimai bus pradėti mokėti tik po statybų pabaigos (3 metai). Iki to koncesininkas negauna nė euro. Neformalaus ugdymo infrastruktūrą išlaikys koncesininkas, darželį prižiūrės savivaldybė, Sporto muziejų – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija“, – kalbėjo P.Poderskis.

Jis minėjo tokius savivaldybės įsipareigojimus, kaip laiku išduoti statybos leidimą, prisiimti atsakomybę dėl leidimo nugriauti dabar stovinčius griaučius iki sutarties įsigaliojimo. Savivaldybė turės prioritetą naudotis infrastruktūra, mokėdama pagal faktą rinkos kainą.

Artūras Zuokas klausė, ar projektavimo metu galima didinti stadioną – statyti didesnį nei 15 tūkst. vietų. Anot P.Poderskio, iki 17 tūkst. vietų tikrai padidinti galima, galbūt net iki 20 tūkst.

Per visą koncesijos sutarties laikotarpį koncesininkas gaus per 200 mln. eurų. Tai bus suma su pirminėmis investicijomis ir išlaikymu visus metus.

Kokia bus nauda vilniečiams? Tokį klausimą uždavė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narė Renata Cytacka. Į tai P.Poderskis atsakė, kad visų pirma vilniečiai galės naudotis neformaliajam ugdymui skirta infrastruktūra, kurios dabar labai trūksta. O kainos turės būti konkurencingos.

„Ar yra numatomos kokios nors lengvatos, akcijos vilniečiams, dar anksti svarstyti. Be to, daug renginių vyks Vyriausybės lėšomis statomame objekte, nors šiaip vyktų Kaune ar pan.“, – kalbėjo administracijos direktorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

49:40
01:06
01:03

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką