Dabar populiaru
15min be reklamos

Viešųjų pirkimų tarnyba vertins Reformatų parko rangos darbų pirkimą

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) nusprendė ištirti Vilniaus Reformatų parko rangos darbų konkursą ir sudarytą sutartį. Tai 15min patvirtino VPT viešųjų ryšių patarėja Sigita Zumerytė-Arlauskienė. Parko atnaujinimo techninį projektą finansavo, o vėliau rangos konkursą laimėjo garsaus verslininko Roberto Dargio įmonė.
Vilniaus savivaldybės parengto Reformatų skvero plano aptarimas su jo kūrėjais Tema
Reformatų skvero atnaujinimo planas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Anot S.Zumerytės-Arlauskienės, VPT nusprendė atlikti tyrimą gavusi suinteresuotų asmenų pranešimus ir susipažinusi su viešai prieinama informacija.

15min anksčiau skelbė, kad Reformatų skvero iniciatyvinė grupė kreipėsi į VPT ir Centrinę projektų valdymo agentūrą su prašymu ištirti, ar teisėtai ir skaidriai buvo vykdomas Vilniaus miesto savivaldybės organizuotas Reformatų skvero atnaujinimo darbų konkursas bei skirtos lėšos atnaujinimo projektui.

„Visuomenės aktyvumas yra labai sveikintinas ir skatintinas dalykas siekiant skaidrumo viešuosiuose pirkimuose. Į klausimus dėl „Eikos statybos“ sėkmės ir jos teisėtumo atsakys vertinimo metu surinkti duomenys“, – 15min komentavo S.Zumerytė-Arlauskienė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniaus savivaldybės parengto Reformatų skvero plano aptarimas su jo kūrėjais
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniaus savivaldybės parengto Reformatų skvero plano aptarimas su jo kūrėjais

Projektą finansavo Dargių įmonė

Reformatų sodo sutvarkymo projektą inicijavo ir projektinius pasiūlymus parengė Vilniaus miesto savivaldybė. O sutvarkymo techninį projekto parengimą 2014 metais finansavo Roberto ir Violetos Dargių įmonė „City property investment“. Ta pati įmonė įgyvendino greta sodo 2016 metais pastatytą daugiabučių projektą „Basanavičiaus 9A“.

„Kaip paramą miesto viešajai infrastruktūrai vystyti, Reformatų sodo sutvarkymo techninį projekto parengimą finansavo UAB „City property investment“ pagal 2014 m. lapkričio 27 d. UAB „City property investment“ ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pasirašytą Paramos socialinės infrastruktūros plėtrai sutartį. Techninį projektą parengė UAB „Miesto vizija“, – 15min komentavo Vilniaus miesto savivaldybė.

„Eikos“ nuotr./Daugiabučių projektas „Basanavičiaus 9A“
„Eikos“ nuotr./Daugiabučių projektas „Basanavičiaus 9A“

Miesto valdžios teigimu, iki šiol Lietuvoje nėra viešosios infrastruktūros plėtros įstatymo, nors akivaizdžiai auga didžiųjų miestų plėtra. Dėl to 2010 metais sostinės Taryba priėmė sprendimą dėl Paramos socialinės ir inžinerinės infrastruktūros plėtrai teikimo tvarkos aprašo tvirtinimo.

„Pagal jį, prieš išduodama leidimus statybai, savivaldybės administracija siūlo teritorijų vystytojams savanoriškai paremti miesto darnios plėtros ir viešųjų poreikių užtikrinimą. Parama teikiama savanoriškumo principu, neatlygintinai perduodant pinigines lėšas ar turtą, ar suteikiant paslaugas. Vadovaujantis minėta paramos suteikimo tvarka, Reformatų sodo techninis projektas parengtas kaip parama socialinei ir inžinerinei infrastruktūrai vystyti“, – teigiama savivaldybės komentare.

Pasiūlymus pateikė keturios įmonės

Miesto savivaldybės teigimu, Reformatų sodo rangos darbų viešasis pirkimas buvo skelbtas du kartus. Pirmasis vyko praėjusių metų sausį, tačiau rugsėjį buvo nutrauktas dėl pastebėtų techninio projekto netikslumo. Pakoregavus techninį projektą, šių metų balandį buvo paskelbtas antrasis rangos darbų konkursas.

Iš viso pasiūlymus pateikė 4 įmonės: „LitCon“, „Infes“, „Eikos statybos“ ir „VVARFF“ grupė bei „Statybų klodo“ ir „Irdaivos“ grupė. Mažiausią kainą konkurse pasiūlė „Eikos statybos“ ir „VVARFF“ grupė – 1,73 mln. eurų. „Infes“ pasiūlė 1,92 mln. eurų, „Statybų klodas“ su „Irdaiva“ – 2,08 mln. eurų, o „LitCon“ 2,11 mln. eurų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniuje „Re:formatų“ festivalis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilniuje „Re:formatų“ festivalis

Registrų centro duomenimis, „VVARFF“ akcininkai yra Fortunatas ir Vilmantas Bučiai, o „Eikos statybos“ – Almantas Čebanauskas ir „Eika“. „Eikos“ akcininkai Violeta, Robertas, Domas Dargiai ir Aldutė Popovienė.

„Teisinio pagrindo uždrausti „Eikos statybai“ dalyvauti konkurse nebuvo, nes negalima riboti konkurencijos, turi būti skatinamas varžymasis, kad konkursą laimėtų kvalifikuota ir geriausią kainą pasiūliusi įmonė. Po viešojo pirkimo konkurso jokių pretenzijų dėl pirkimo sąlygų ir dėl pirkimo laimėjusios įmonės negauta, rezultatai neapskųsti“, – aiškino savivaldybė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniaus savivaldybės parengto Reformatų skvero plano aptarimas su jo kūrėjais
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilniaus savivaldybės parengto Reformatų skvero plano aptarimas su jo kūrėjais

„Eika“: Reformatų sodo projektas – parama sostinei

Rangos konkursą laimėjusios bendrovės „Eikos statyba“ direktorius Almantas Čebanauskas tikino VPT ir iniciatyvinės grupės veiksmus vertinantis teigiamai. Anot jo, pagrindinės įmonės veiklos sritys: gyvenamųjų ir negyvenamųjų, inžinerinių tinklų bei inžinerinių statinių statyba.

„Dėl šios priežasties buvo pasirinktas dalyvavimas ir šiame konkurse. „Eikos statyba“ per metus vidutiniškai dalyvauja apie 100 vnt. atvirų viešųjų pirkimų. Taip pat „Eikos statyba“ yra dalyvavusi analogiškuose Reformatų parko – viešųjų erdvių, parkų ir infrastruktūros gerinimo – konkursuose. Per paskutinius ir šiuos metus tokio pobūdžio konkursuose esame sudalyvavę apie 15-20 kartų“, – atsakė A.Čebanauskas.

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Eika“ generalinis direktorius Domas Dargis, paklaustas, kodėl 2014 metasi „City property investment“ finansavo sodo sutvarkymo techninio projekto parengimą, teigė, kad tiesiog tokiu būdu buvo prisidėta prie miesto infrastruktūros gerinimo.

„Vilniaus miesto taryba yra priėmusi sprendimą, kad išduodama leidimą statybai, savivaldybė su objekto plėtotoju pasirašo paramos sutartį socialinei ir transporto infrastruktūrai gerinti. Plėtotojas turi teisę paramą suteikti piniginėmis lėšomis, turtu arba darbais. Šiuo atveju „City Property Investment“ pasirinko pastarąjį paramos būdą.

Bendrovė šioje miesto dalyje plėtojo nemažai apdovanojimų pelniusį projektą „Basanavičiaus 9A”. Projektas buvo įvertintas ir už savo darnų santykį su kaimynyste. Todėl plėtotojas jaučia moralinę atsakomybę prisidėti prie projekto aplinkos gerinimo, ypač apleisto Reformatų parko atgimimo. Tikimės, kad mūsų parama padės pasiekti ši tikslą“, – 15min aiškino jis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Domas Dargis "Eikos" generalinis direktorius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Domas Dargis "Eikos" generalinis direktorius

Visuomenininkai reikalauja stabdyti projekto vykdymą

Rugpjūčio viduryje Vilniaus savivaldybei ir Aplinkos ministerijai buvo išsiųstas 13 visuomeninių organizacijų pasirašytas reikalavimas stabdyti Reformatų skvero projekto vykdymą ir sudaryti sąlygas užsakovui tinkamai suformuluoti užduotį bei išgryninti projekto užmojus, viešai diskutuojant su įvairių sričių specialistais ir bendruomenėmis.

Kreipimesi nurodoma, kad projekto rengimo proceso metu nebuvo paisoma Orhuso konvencijos bei UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos gairių.

Tarp kreipimąsi pasirašiusių organizacijų – Vilniaus bendruomenių asociacija, Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis, Lietuvos pėsčiųjų asociacija, VšĮ „Architektūros fondas“, Lietuvos arboristikos centras, Lietuvos dailės istorikų draugija, skvero kaimynystėje įsikursiantis MO muziejus ir kiti.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Reformatų parkas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Reformatų parkas

Praėjusią savaitę Vilniaus savivaldybė iš gyventojų sulaukė daugiau nei 80 gyventojų siūlymų dėl prieštaringai vertinamo Reformatų parko atnaujinimo projekto.

Reaguodama į pastabas savivaldybė paskelbė neplanuojanti parko aptverti ar užrakinti nakčiai, pagrindiniuose tranzitiniuose takuose numatoma kieta danga. Tiesa, neplanuojama eksponuoti 1983 metų betoninių laiptų fragmento, ketinama kirsti dalį medžių.

Reformatų parko atnaujinimo plano autoriai – savivaldybės įmonė „Vilniaus planas“ ir architektė Jurga Silvija Večerskytė-Šimeliūnė. Su jų siūloma parko atnaujinimo idėja galite susipažinti čia.

Reformatų sodo atkūrimas ir sutvarkymas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo. Šiam projektui skirta 1,7 mln. eurų struktūrinių fondų lėšų, 202,6 tūkst. eurų – valstybės biudžeto lėšų, savivaldybės lėšų dalis sudaro kiek daugiau nei 1 mln. eurų. Bendra projekto vertė – 2,02 mln. eurų.

Anksčiau skelbta, kad sodo tvarkymo darbai vyks dviem etapais. Pirmojo etapo metu apie 28 tūkst. kv. m ploto sodo teritorijoje pirmiausiai bus įrengti inžineriniai, vandentiekio ir nuotekų tinklai, sodo laistymo sistema. Statybos darbų metu sodas laikinai bus aptvertas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką