Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 12d. 11:26 , Atnaujinta: 2019 rugsėjo 12d. 12:29

Ž.Mauricas: kitąmet ekonomikos augimas lėtės, tačiau recesijos išvengsime

Žygimantas Mauricas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Žygimantas Mauricas

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, kad Lietuvos ekonomikos augimas kitąmet turėtų sulėtėti. Nors ekonomika ir toliau augs, tačiau bankas kitiems metams mažina BVP augimo prognozę nuo 2,8 iki 2,6 proc. Tiesa, ekonomistas pabrėžia, kad šalis recesijos turėtų išvengti.

Pristatydamas naujausią „Luminor“ ekonomikos apžvalgą jis sakė, kad šiemet Lietuvos ūkis turėtų augti sparčiau nei prognozuota. Tačiau jau kitiems metams augimo prognozės šiek tiek prastinamos: nuo 2,8 iki 2,6 proc., o 2021 metams – 2,3 proc.

Pasak Ž.Maurico, Lietuva neturi jokių vidaus ar išorės ekonominių disbalansų, galinčių kelti realią grėsmę ekonomikai. „Luminor“ ekonomisto vertinimu, valstybės ir privataus sektoriaus skolos lygis yra žemas, nėra paskolų ar nekilnojamojo turto burbulo požymių.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Luminor“ banko vyr. ekonomistas Žygimantas Mauricas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Luminor“ banko vyr. ekonomistas Žygimantas Mauricas

Palyginti griežti valdžios sektoriaus finansų naudojimo principai, taikomi nuo finansų krizės laikotarpio, bei tiesioginių užsienio investicijų apimtys lemia, kad Lietuva šiuo metu yra viena atspariausių krizei ES ekonomikų.

Ž.Mauricą nustebino pirmas šių metų pusmetis, kuomet Lietuvos BVP augimas viršijo prognozes ir siekė 4,0 procentus. Jį itin nustebino spartus apdirbamosios gamybos ir eksporto augimas, nepaisant lėtėjančių pasaulinės prekybos apimčių. Dėl to ekonomikos augimo prognozę šiems metams „Luminor“ padidino iki 3,6 proc.

„Apdirbamojo gamyba augo 4 proc., rezultatas džiugina. Statyba augo sparčiau, nei tikėjomės, dėl viešojo sektoriaus investicijų. Aišku, pramonė rodė gerus rezultatus. Lietuvoje pramonės augimas išsilaiko teigiamoje zonoje, kaip ir eksportas. Investicijų dydis augo 8 proc.“, – ekonomikos augimo priežastis aiškino ekonomistas.

Neramina infliacija ir nedarbas

Tačiau Ž.Mauricą neramina nedarbo lygio augimas, fiksuotas pirmą kartą nuo 2011 metų. Liepos mėnesį jis pasiekė 6,4 proc. ir šiek tiek viršijo ES vidurkį bei tapo didžiausias visame Centrinės ir Rytų Europos regione.

„Luminor“ prognozuoja, kad vidutinis metinis nedarbo lygis šiemet Lietuvoje išaugs iki 6.3 proc., 2020-aisiais – iki 6,6 proc., o 2021-aisiais – iki 6,8 proc.

Taip pat nerimą keliantis ženklas – spartėjanti infliacija bei vartotojų lūkesčiai, kurie yra patys didžiausi Europos sąjungoje. „Luminor“ šiemet Lietuvoje prognozuoja 2,6 proc. metinę infliaciją – tai spartesnis kainų augimas nei euro zonos vidurkis, siekiantis 1.0 proc. Be to, Ž.Mauricas pastebi, kad maisto produktai šių metų liepą brango 5,9 proc. ir Lietuva pagal šį rodiklį aplenkė visas euro zonos šalis.

„Manau, kad šią tendenciją nemaža dalimi lėmė itin spartus vidaus vartojimo augimas ir prekybininkų siekis pasinaudoti situacija ir pakelti dalies produktų kainas. Mano galva, tai yra trumparegiška ir netvari strategija, ypač atsižvelgiant į prastėjančias globalios rinkos nuotaikas bei augančią konkurenciją iš Lenkijos. Lygiai kaip ir nedarbo lygio augimas. Pirminiai duomenys sufleruoja, kad nedarbo lygio augimą pagrinde lėmė pastaruoju metu ženkliai išaugęs imigrantų iš trečiųjų šalių srautas. Augantis nedarbas gali vėl paskatinti emigraciją, padidinti pajamų nelygybę, socialinę atskirtį, fiskalinę naštą bei susilpninti Lietuvos ūkio imunitetą recesijai“, – sakė Ž.Mauricas.

„Luminor“ prognozuoja, kad kitąmet infliacija sieks 2.4 proc., o 2021 metais – 2.0 proc.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygimantas Mauricas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygimantas Mauricas

„Tai yra pagrindinės priežastys, lėmusios sumažintą Lietuvos BVP augimo 2020 metais prognozę. Kita vertus, mes vis dar prognozuojame augimą ir aš šiandien nematau priežasčių, kodėl ūkis turėtų sustoti“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė dr. Žygimantas Mauricas, „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas.

Algos augs sparčiai

Jei privačiame sektoriuje bruto atlyginimo augimas sulėtėjo ir antrąjį šių metų ketvirtį siekė 6,8 proc., tai viešojo sektoriaus algos vis dar kilo šuoliais – 12,8 proc., pastebi „Luminor“.

„Kitąmet privačiame sektoriuje algų augimas turėtų sulėtėti, tačiau išlikti gana spartus dėl 9,4 proc. augsiančio minimalaus darbo užmokesčio bei tebesitęsiančio spartaus augimo viešajame sektoriuje. Spartesnis nei infliacija darbo užmokesčio augimas toliau skatins vidaus vartojimo augimą ir palaikys teigiamus vartotojų lūkesčius“, – kalbėjo Ž.Mauricas.

Jis pridūrė, kad darbo užmokestis „į rankas“ augs gerokai sparčiau, jei bus tęsiamas mokesčių reformos įgyvendinimas. Ypač teigiamą poveikį turėtų pajusti mažesnes pajamas uždirbantys gyventojai, nes būtent jiems mokestinė našta mažės labiausiai. Mažėjanti darbo jėgos mokestinė našta taip pat didina Lietuvos tarptautinį konkurencingumą, nes švelnina itin sparčiai augančių darbo sąnaudų augimo poveikį verslui.

„Luminor“ prognozuoja, kad kitąmet atlyginimai augs 5,5 proc., o 2021 metais – 5.0 proc.

„Augantis nedarbo lygis, konkurencija darbuotojų iš trečiųjų šalių, nuotaikų pasikeitimas, kalbos apie krizę silpnins darbuotojų derybines galias“, – ketvirtadienį kalbėjo Ž.Mauricas.

NT rinkoje – trečias kvėpavimas

Ž.Maurico nuomone, šiuo metu nekilnojamojo turto rinkoje – trečias kvėpavimas. Ekonomistas pastebi spartų kainų augimą, kaip ir nemažėjančius pardavimus.

„Tačiau jei jau po antro kvėpavimo prognozavo sulėtėjimą, tai po trečio labai didelė tikimybė, kad jis turėtų įvykti, nes kainos auga panašiu tempu kaip ir pajamos. Ypatingai kalbant apie privatų sektorių. Tokia situacija tikrai nėra tvari, nes būsto įperkamumo lygis Lietuvoje yra labai prastas, lyginant su Vakarų Europos šalimis. Ir yra būtina sąlyga, kad kainos augtų lėčiau nei pajamos norint išlaikyti tvarią rinką“, – ketvirtadienį sakė jis.

Pasak Ž.Maurico, šiemet didelių pokyčių NT rinkoje neturėtų būti, tačiau kitąmet galimas sulėtėjimas.

„Jeigu tos neigiamos tendencijos tęsis, t.y. – infliacijos ir nedarbo lygio augimas, ir galbūt neigiami siurprizai planuojant 2020-ųjų metų biudžetą, viešojo sektoriaus atlyginimai nebus keliami arba mokesčių reforma bus sustabdyta, galima būtų kalbėti apie kažkokį sulėtėjimą“, – įsitikinęs jis.

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

23:56
01:17
01:11

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką