Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Daugelis reklamose skambančių teiginių apie papildus – moksliškai nepagrįsti

Papildai
Vida Press nuotr. / Papildai
Šaltinis: 15min
0
A A

Maisto papildų gamintojai reklamose ir ant pakuočių dažnai naudoja įvairius teiginius apie jų poveikį sveikatai, tačiau Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) mokslininkai net 90 proc. tokių nuorodų atmeta kaip moksliškai nepatvirtintų. Itin dažnai nepagrįsti teiginiai apie sveikatingumą naudojami reklamuojant probiotikus, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pranešime žiniasklaidai.

EFSA per pastaruosius septynerius metus įvertino daugiau kaip 3 tūkst. teiginių apie sveikatingumą ir tik 8 proc. iš jų pripažino – patvirtino, kad skelbiamas poveikis organizmui yra patvirtintas moksliniais duomenimis ir tyrimais.

Nei vienas nagrinėtas teiginys apie probiotikų poveikį sveikatai EFSA ekspertų nebuvo pripažintas.

VMVT duomenimis, Lietuvoje vidutiniškai kas penktas papildas ženklinamas kokiu nors teiginiu apie sveikumą. „Notifikavimo procedūros metu beveik 25 procentai paraiškų grąžinamos tikslinti būtent dėl netinkamų teiginių apie sveikatingumą. Iš šiais metais vertintų 876 maisto papildų notifikavimui pateiktų paraiškų, net dėl 200 atvejų dokumentų nagrinėjimas sustabdytas, kol bus patikslinti maisto papildų tiekėjų ketinimai naudoti vienokius ar kitokius teiginius produktų etiketėse“, – sako VMVT Maisto skyriaus vedėja Jurgita Bakasėnienė.

Pavyzdžiui, itin dažnai reklamuojant maisto papildus jiems priskiriamos nepagrįstos gydomosios ar profilaktinės savybės arba pateikiami teiginiai, kurių ryšys su sveikata nėra moksliškai pagrįstas.

VMVT specialistai vien per šių metų pirmąjį pusmetį nustatė 36 netinkamos maisto papildų reklamos atvejus. Pasak specialistės, ženklinant ar reklamuojant maisto produktus, galima nurodyti jų naudingąsias savybes, tačiau tokia informacija turi atitikti teisės aktų nuostatas ir neklaidinti vartotojų.

Pavyzdžiui, itin dažnai reklamuojant maisto papildus jiems priskiriamos nepagrįstos gydomosios ar profilaktinės savybės arba pateikiami teiginiai, kurių ryšys su sveikata nėra moksliškai pagrįstas – „rusvieji dumbliai praturtins organizmą uždegiminius procesus mažinančiomis ir jauninančiomis medžiagomis“, „<..> skatina eritrocitų ir leukocitų gamybą, tulžies išsiskyrimą, stiprina širdį ir organizmą, ramina nervus, suaktyvina fermentų veiklą“, „tinka vartoti sergantiems cukriniu diabetu“.

Taip pat nurodoma nekonkreti, bendro pobūdžio nauda, kurią ta maistinė medžiaga ar maisto produktas teikia sveikatai (pvz., kepenims, širdžiai, akims), tačiau kartu nėra pateikiamas konkretus patvirtintas teiginys apie sveikatingumą. Pavyzdžiui, „<...> ši unikali vaistinė priemonė padeda esant virškinamojo trakto, kvėpavimo takų susirgimams ir lėtinėms bei ūmioms infekcinėms ligoms, net esant kraujavimui“, „šis papildas įgyja didžiausią efektyvumą kovojant su virškinimo negalavimais“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką