Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 12d. 11:48 , atnaujinta: 2018 sausio 12d. 12:14

Kitais metais bus steigiama Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinė sistema

Žurnalistų darbas įdomus, bet nenuspėjamas
123rf.com / Spaudos konferencija

Seimas priėmė Visuomenės informavimo įstatymo pataisas, kuriomis pritarta siūlymui steigti Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinę sistemą. Joje bus atveriami papildomi duomenys apie žiniasklaidos priemones bei jų veiklą ir finansinius duomenis. Tokiu būdu siekiama užtikrinti didesnį visuomenės informavimo procesų skaidrumą ir viešosios informacijos objektyvumą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Informacinėje sistemoje bus pateikiami šie papildomi žiniasklaidos priemonių duomenys: valdomos visuomenės informavimo priemonės pavadinimas, rūšis ir kategorija. Už valdomos žiniasklaidos priemonės turinį atsakingo asmens vardas ir pavardė, jeigu už turinį atsako ne juridinio asmens vadovas. Taip pat – informacija apie padarytą rimtą profesinį pažeidimą bei informacija apie profesinės etikos nesilaikančius viešosios informacijos rengėjus ir (ar) skleidėjus. Be to bus pateikiamos žiniasklaidos priemonių pajamos iš politinės reklamos ir lėšas, gautas sandorio ar administracinio akto pagrindu, kurių šaltinis yra valstybės ar savivaldybės biudžetas ar kitas valstybės ar savivaldybės įsteigtas fondas, valstybės ar savivaldybės įmonė ir kt.

Pagal priimtas pataisas pareiga deklaruoti duomenis nustatyta ne tik viešosios informacijos rengėjo ir skleidėjo dalyviams, kurie turi daugiau kaip 10 proc. žiniasklaidos priemonės turto, bet visiems, nepriklausomai nuo jų turimo turto dalies ar akcijų skaičiaus.

Už tai numatančias Visuomenės informavimo įstatymo pataisas penktadienį balsavo 84 Seimo nariai, nė vienas nebuvo prieš, dešimt susilaikė.

„Šito įstatymo pradžia buvo be galo ydinga. Laimei, pats įstatymas virto gana sušvelnintu variantu. Tad priminsiu, kaip gimė įstatymo pirmoji redakcija ir projektas. Iš esmės iniciatyva buvo iš Kultūros ministerijos sužinoti visų žiniasklaidos priemonių didesnes pajamas ir didesnius komercinius užsakovus. Planuojama turėti informaciją apie visus reklamos gavėjus, kurie sumoka žiniasklaidos priemonėms virš 3 tūkst. eurų. Laimei, buvo atsitraukta nuo šito tikslo ir sušvelninta tiktai iki viešųjų ir valstybinių įmonių finansuojamos informacijos pateikimu“, – penktadienį sakė liberalas Simonas Gentvilas.

Jis teigė, kad minėtos pataisos nesprendžia „nematomų“ leidinių, kuriuos dideliais tiražais leidžia politikai, partijos.

„Dabar tik apčiuopiama forma mes kalbame apie tai, kad išviešinsime savivaldybių arba savivaldybių įmonių, valstybinių įmonių užsakymus žiniasklaidai, bet mes visiškai nematomoje zonoje paliekame savo žurnalus, kuriuos jūs turite, gerbiamieji. Tai yra „Naisių žemė“, „Bundanti Klaipėda“. Mes kalbame dvilypiškai, kad mes laisvą žiniasklaidą iš esmės kontroliuosime ir žinosime apie ją, bet kartu paraleliai leidžiame kitus žurnalus, kurie nepateks į šituos registrus“, – tvirtino parlamentaras.

Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinė sistema bus formuojama Juridinių asmenų registre (JAR), Juridinių asmenų dalyvių informacinėje sistemoje (JADIS), Licencijų informacinėje sistemoje (LIS), kituose valstybės registruose ir informacinėse sistemose kaupiamų duomenų pagrindu.

Kaip pažymima dokumento aiškinamajame rašte, kadangi didžioji dalis žiniasklaidos priemonių duomenų yra kaupiami valstybės registruose ir informacinėse sistemose, šių duomenų viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams papildomai deklaruoti nereikės – jie būtų pateikiami į Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinę sistemą iš paminėtų valstybės registrų ir informacinių sistemų.

Ši nauja tvarka įsigalios 2019 m. lapkričio.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką