Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 15d. 14:10

Kodėl neužsikrečiame podkastų liga?

Kava
123RF.com nuotr. / Kodėl neužsikrečiame podkastų liga?

Lietuvos podkastų rinka mažesnė nei didžiųjų šalių, pavyzdžiui, JAV, tačiau šio formato laidos iš viso pasaulio yra lengvai prieinamos internetu įvairiomis platformomis. Kodėl mūsų visuomenė dar neįprato klausyti podkastų ir ar tendencijos gali keistis?

Podkastų pradžia

Podkastas – tai skaitmeninio formato laida arba pokalbis, parsisiunčiamas iš interneto. Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) siūlo keisti podkasto terminą į „tinklalaidė“, tačiau visuomenėje plačiau paplitęs tarptautinis variantas.

Ši naujo formato internetinė laida pasaulyje paplito tada, kai pasaulis naudojo „iPod“ – „Apple“ muzikos grotuvus. Vienas pirmųjų žymų podkastų – 2003-iaisiais kanadiečio Matt Schichter įkurta savaitinė pokalbių laida „The Backstage Pass“ (liet. Leidimas į užkulisius) su žymiais pramogų pasaulio atstovais, tokiais kaip legendinė JAV roko grupė „The Beach Boys“ ar bliuzo atlikėjas B.B. King. Valandos trukmės laida būdavo įrašoma gyvai ir vėliau įkeliama į internetą – taip klausytojai galėdavo klausyti „The Backstage Pass“ jiems patogiu metu.

Aurimo Kurmio nuotr./ Povilas Šklėrius
Aurimo Kurmio nuotr./ Povilas Šklėrius

Vilniaus universiteto radijo stoties „Start FM“ direktorius Povilas Šklėrius sako, kad podkastas nuo radijo laidos skiriasi tuo, kad yra individualaus žmogaus ar žmonių grupės kūrinys, viešinamas įvairiomis formomis internete per tam skirtus portalus ar programas: „Tai suteikia galimybę podkastui neturėti reklaminių pertraukėlių ir nesitaikyti prie bendros radijo stoties politikos, krypties ar pobūdžio. Podkastai temų įvairove gali būti labai skirtingi arba itin nišiniai, jų kūrėjai turi daug kūrybinės laisvės.“ Anot P.Šklėriaus, radijo laida yra konkrečios radijo stoties sudėtinė dalis, todėl klausant galima girdėti reklamas, kitų laidų anonsus, muziką.

Dabar pasaulyje yra kuriama daugiau nei 115 tūkst. podkastų anglų kalba. Pernai „The Economist“ atliktos apklausos duomenys rodo, kad bent kartą per savaitę tokių internetinių laidų klausėsi 42 mln. amerikiečių.

Postūmis kurti lietuviškus podkastus

Lietuvoje taip pat yra keli podkastų autoriai, kuriantys skirtingą turinį. Profesionalaus lietuviško podkasto „Nyla“ kūrėjas Karolis Vyšniauskas pasakoja, kad naujo formato laidą su „Nanook“ agentūros komanda sukūrė klausydami užsienio pavyzdžių (pvz. „Ear Hustle“ arba „New Yorker Radio Hour“) ir matydami, kad trūksta apie lietuvišką pasaulį pasakojančio formato gimtąja kalba.

„Kiekvieną antradienį norime klausytojams pateikti naują garsinį pasakojimą socialine arba kultūrine tema, kuri kitoms žiniasklaidos grupėms neatrodo svarbi ar parduodama. Šių metų „Nyla“ epizoduose kalbėjome apie rasizmą, rinkimų Rusijoje iliuziją, nesėkmes ir kaip su jomis kovoti, moterų ir vyrų nelygybę IT sektoriuje. Tai platus temų spektras, bet jos visos susijungia į vieną orbitą, kurios tikslas – geriau pažinti dabartinį pasaulį užčiuopiant gilesnius nei kasdienius jo įvykius“, – apie „Nyla“ podkasto viziją pasakoja žurnalistas K.Vyšniauskas. Jis priduria: vienas iš tikslų yra kurti podkastą, turintį ilgalaikę vertę ir su komanda nori, kad žmonės galėtų klausyti dabartinių „Nyla“ epizodų 2020-aisiais, jausti aptariamos temos aktualumą.

Dar vieno lietuviško podkasto „Yra Racijos“ įkūrėjas, klaipėdietis moksleivis Adomas Zubė su kolegomis tokią naujo formato laidą kuria nuo pernai metų rudens.

Ryčio Šeškaičio nuotr./Karolis Vyšniauskas
Ryčio Šeškaičio nuotr./Karolis Vyšniauskas

Prieš tapdama podkastu kelerius metus „Yra Racijos“ gyvavo kaip kassavaitinė laida, transliuota stoties „Radijo GAMA“, vėliau „Neringa FM“ bangomis. Laidos kūrėjai ieškojo naujo formato šiuolaikiniam klausytojui, jaunam žmogui kalbėti apie rūpimas problemas ir nusprendė sujungti kelias skirtingas garso, o kartu ir radijo kūrimo priemones – radijo dokumentiką, žurnalistiką su radijo teatru.

„Pasikvietėme kolegę, teatro dramaturgę Salviją Stončiūtę, kuri turėjo patirties kuriant radijo laidas ir į tai labiau žvelgė kaip į spektaklį – tai suteikia mūsų podkastui unikalumo. Svarbiu prioritetu tapo atmosfera bei emocinis paveikumas, todėl „Yra Racijos“ pamažu pavirto į savotišką „fantasmagorinės sociologijos“ garsinę patirtį. Dabar, pasitelkdami tikras žmonių patirtis, ieškosime gyvo mūsų kartos balso, kviesime artimiau susidurti su tomis problemomis, apie kurias tik abstrakčiai kalbėjome anksčiau“ – pasakoja A.Zubė.

Pašnekovas tikina, kad podkastu galima sukurti intymesnį priėjimą prie klausytojo, nes radijas dažnai tampa atsitiktinai įsijungtu, didelei auditorijai skirtu įranku, o podkastą įsijungti žmogus pasirenka pats.

„Kurdamas podkastą, sieki nupirkti žmogaus laiką, jį įtraukti iki pat garso gelmės. Rezultatas yra pavykęs tada, kai klausydamas epizodo einu kur nors pasivaikščioti ir pasiklystu – taip įsitraukiu į pasakojimą, garsų, prasmių mirgėjimą, kad reikia apsižvalgyti, kad nepereičiau per raudoną šviesoforo signalą“, – apie savo klausymo patirtis pasakoja „Yra Racijos“ podkasto kūrėjas.

Lietuvoje dar trūksta klausymo kultūros

K.Vyšniausko nuomone, lietuviai įpratę tradiciškai klausytis radijo namuose arba automobilyje ir daugelis netgi nežino, kad egzistuoja naujas laidų formatas, kai gali laidą parsisiųsti ir klausyti plaudamas indus ar atlikdamas mechaniškus darbus kompiuteriu. Tačiau jis optimistiškai žvelgia į podkastų ateitį ir sako, kad tik laiko klausimas, kada prie jų priprasime ir laiką paversime intelektualiai vertingu.

„Tiek tarptautinėje erdvėje, tiek Lietuvoje žmonėms reikia vis daugiau gilaus turinio – dėl to „YouTube“ atsiranda pusvalandžio ar valandos ilgio pokalbių laidos, žmonės įprato žiūrėti ne tik 15 minučių „TED“ kalbas, bet ir, pavyzdžiui, valandos ilgio paskaitas juos dominančia tema. Žmonės nori įsigilinti į temą ir podkastai tam puikiai tinka“, – įsitikinęs „Nyla“ podkasto kūrėjas.

„Start FM“ radijo direktorius P.Šklėrius laikosi kitokios pozicijos. Anot jo, Lietuvoje yra kokybiškų podkastų, tačiau nereikia žmonių skatinti juos prisijaukinti – žmonės patys geba pasirinkti informaciją ir būdus jai naudoti.

Vida Press nuotr./ Klausymasis
Vida Press nuotr./ Klausymasis

„Podkastus aš vertinu kaip dar vieną stotelę interneto evoliucijoje. Kaskart, kai atsiranda kažkokia nauja komunikavimo forma ir gauna negirdėtą pavadinimą, ji tampa ant bangos. Taip buvo su „blogais“ (tinklaraščiais – aut.) – buvo tiek daug kalbų apie artėjančią žiniasklaidos revoliuciją, bet aš jos taip ir nesulaukiau. Normalu, kad naujos formos sukelia susidomėjimą, tačiau jas greitai perima tradiciniai žiniasklaidos kanalai ir sėkmingai integruoja. Smagu, kad XXI a. žmonės turi tiek daug skirtingų būdų skleisti savo mintis ir užsiimti kūrybine veikla. Bėda tik ta, kad noras būti išgirstu dažnai prasilenkia su turėjimu ką pasakyti“, – teikia radijo stoties vadovas.

A.Zubė pabrėžia, kad užsienyje podkastai jau kuria klausymosi kultūrą, o Lietuvoje tai dar nišinis produktas: „Trūksta tikslingos vartojimo kultūros. Tokio radijo, kokį kuriame mes, Lietuvoje dar tik užuomazgos, vyresnėms kartoms jis dažnai yra nesuprantamas ar keistas. Reikia laiko, kol naujos raiškos ir komunikacijos kultūros įsitvirtins žmonių galvose. Reikia klausyti ir domėtis. O iš kūrėjų pusės – daugiau gręžimosi į klausytoją, protingos sklaidos ir siekio eiti link auditorijos, kad podkastai būtų surasti.“

„Universiteto žurnalistas“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

G.Nausėda prakalbo apie santykius su Rusija: jie įmanomi, nors aplinkybės ir sunkios

Gyvenimas

Medikai Benitai žadėjo neįgaliojo vežimėlį, o dabar moteris jaučiasi apgavusi senatvę – sukūrė neįprastą mankštą

Vardai

Advokato A.Bandžiaus naujos sužadėtinės gyvenime irgi netrūko dramų: su dukra teko bėgti iš Švedijos

Verslas

Ūkio ministerija siūlo uždrausti nuolaidas parduotuvėse, jei dėl jų susitarta žodžiu

„Ginčas“: Lietuvos rinktinės sąrašo dilema – paskutinis šansas D.Motiejūnui?

Aktualu

15min paaiškina: kas bus kandidatai į Lietuvos Respublikos prezidentus?

Interviu 24sek

Grupės lyderį pasitinkantis D.Adomaitis savo vyrų prašo kantrybės

Pasaulis kišenėje

Portugalijoje po gąsdinančio skrydžio nusileido „nekontroliuojamas lėktuvas“

24sek

„Ryto“ puolėjas nepasikuklino: „Europoje niekas negali manęs uždengti“

Sportas

Keistenybė Airijoje – po pergalingų rungtynių žaidėjai žiauriai sumušė teisėją

24sek

Kauno „Žalgiris“ į rungtynes Alytuje išvyko be dviejų lyderių

Vardai

Už melagingus parodymus Žilvinui Žvaguliui skirta 2,6 tūkst. eurų bauda

Vardai

Savo kumščio kietumą neįgaliam vyrui parodęs boksininkas Evaldas Petrauskas pripažintas kaltu

Mokslas.IT

Ekspertai ragina apmokestinti mėsą: leis sutaupyti milijardus sveikatos apsaugai

Maistas

auGalingas pirmadienis: moliūgų sriuba ir skrebučiai su avokadais ir moliūgų sėklomis

Gazas

Prietaisų skydelyje degantys indikatoriai: atvejai, kada važiuoti nerekomenduojama

Vardai

Alkoholio nevartojanti Gabija Vitkevičiūtė apie savo vaikystę: „Kai geria mama, tau sugriūna pasaulis“

Aktualu

LNK atstovas Tomas Bartininkas: apie nuolaidą Darbo partijos reklamai žinau iš spaudos

Verslas

Valdžia laukia didelių permainų, bet „Iki“ kontrolę perėmusi „Rewe“ svarbių pokyčių nežada

Verslas

Lenkijos „Small Planet Airlines“ gyvavimą baigė paskutiniu skrydžiu į Gran Kanariją

Naujienos

Mokslas.IT

Mokslininkai: nežemiška gyvybė gali klestėti ir lygiagrečiose visatose

24sek

Belgrade organizuojama įspūdinga „Žalgirio“ sirgalių eisena

Aktualu

LLRA-Krikščioniškų šeimų sąjungos prašymu Seimas nukėlė diskusiją dėl moterų teisių

Gazas

Atkeliauja liūtys: ar vėl plaukiosime didmiesčių gatvėmis?

Gyvenimas

Saulės mums reikia, bet saugaus įdegio nebūna

Verslas

Lietuvos bankas kontroliuos internetą – blokuos nelegalių ICO ar finansinių paslaugų svetaines

Aktualu

Sulaikymo operacija Šiauliuose – sužaloti trys policininkai ir taranuoti šeši automobiliai

N-18 Aktualu

Klaipėdos „Akropolyje“ apsaugininką nužudęs M.Orlovskis: „Nieko papjauti neketinau“

24sek

Kito sezono Eurolygos finalo ketvertas – Ispanijoje

Aktualu

Kijeve atliekamos kratos Rusijos valstybinių žiniasklaidos priemonių biuruose

Verslas

„Maxima grupės“ įsigyta „Stokrotka“ pirmąjį ketvirtį uždirbo 3,3 mln. eurų pelno

Aktualu

Irako parlamento rinkimuose tvirtai pirmauja šiitų dvasininko M.al Sadro koalicija

Aktualu

„Toyota“ vairuotojos nesėkmė Panevėžyje: išvažiuodama iš „Lidl“ aikštelės atsitrenkė į medį

Mokslas.IT

Kinų savanoriai išėjo iš virtualios Mėnulio bazės

Deuce

Fabio Fognini Romoje šventė jubiliejinę pergalę

Gazas

Dovydas Karka po nuotykių varžybose Latvijoje: reikia apsilankyti bažnyčioje

Aktualu

Sausio 13-osios byla: sovietų ministrą D.Jazovą prokuratūra siūlo įkalinti iki gyvos galvos

Verslas

Booking.com Lietuvoje: per penkerius metus įdarbins iki 900 žmonių

Vardai

„Mamyčių klubo“ gimtadienį Indrė Kavaliauskaitė-Morkūnienė šventė su 2 mėnesių sūnumi Aleksandru

24sek

Nuo kaimo turizmo iki sekso skandalų: kaip susiklostė 1999 m. „Žalgirio“ triumfo Eurolygoje dalyvių likimai?

Vardai

Ypatingos

09:17
05:49

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Mamos prieš meningokoką

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką