Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 28d. 16:58

Tiriantys žurnalistai Lietuvoje nesijaučia saugūs

Žiniasklaidos mikrofonai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Žiniasklaida

Vasario pabaigoje Slovakijoje įvykdyta tiriamojo žurnalisto 27 metų Jano Kuciako ir jo sužadėtinės Martinos Kušnirovos žmogžudystė šį mėnesį buvo aptariama Europos Parlamento (EP) posėdyje. Europarlamentarai tylos minute pagerbė nužudytųjų atminimą ir pareikalavo atlikti nepriklausomą ir nuodugnų nužudymo aplinkybių tyrimą, įtraukiant Europolą. Jie taip pat pažymėjo tiriamųjų žurnalistų apsaugos svarbą ir būtinumą paruošti naujus teisės aktus užtikrinančius žurnalistų saugumą tiek nacionaliniu, tiek Europos Sąjungos (ES) lygmeniu.

Neseniai šešių EP narių delegacija aplankė Slovakiją, kur vyko vienas didžiausių protestų šalyje per 25 metus. Slovakai pareikalavo premjero Roberto Fico, kurio ryšius su italų mafija ketino atskleisti J.Kuciakas, atsistatydinimo bei nuodugnaus žmogžudystės tyrimo. Kovo viduryje R.Fico šalies prezidentui pateikė savo atsistatydinimo pareiškimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pagerbiamas nužudytas slovakų žurnalistas Janas Kuciakas ir jo sužadėtinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pagerbiamas nužudytas slovakų žurnalistas Janas Kuciakas ir jo sužadėtinė

Tai antra žurnalisto žmogžudystė Europoje per mažiau nei metus. Pernai spalį Maltos žurnalistė Daphne Caruana Galizia buvo susprogdinta savo automobilyje naudojant telefoninę žinutę kaip detonatorių. Maltos pareigūnai, kurie suėmė 10 įtariamųjų, mano, kad žurnalistės žmogžudystei nuodugniai ruoštasi keletą mėnesių.

Pagrindo nerimauti yra

EP nario Valentino Mazuronio nuomone, žurnalistai Lietuvoje yra pakankamai saugūs. Pasak jo, „žurnalisto teisė neatskleisti šaltinio yra pakankamai didelė apsauga, o nuo bepročių niekas neapgins“. Europarlamentaro nuomone, tokia atmosfera, kokia buvo jaučiama vieno iš tiriamosios žurnalistikos pradininkų Lietuvoje Vito Lingio nužudymo laikotarpiu (1993 m.), šalyje nėra kuriama.

Vis dėlto kitas Lietuvoje išrinktas EP narys Bronis Ropė mato pagrindo nerimauti. Jis nuogąstauja, kad per keletą pastarųjų metų ES įvyko keliolika žurnalistų žmogžudysčių, tačiau kol kas aiškių veiksmų siekiant užtikrinti žurnalistų saugumą ir išsiaiškinti išpuolių priežastis nesiimta.

Naujienų portalo 15min Tyrimų skyriaus vadovas Šarūnas Černiauskas sako, kad žurnalistų apsaugos Lietuvoje trūksta, o „žurnalistų saugumas nei politikams, nei institucijoms pas mus nerūpi – laukiama, kada kažkas blogo atsitiks“. Pašnekovo nuomone, tiriamoji žurnalistika Lietuvoje atsigauna, tad tik laiko klausimas, kada žurnalistai susidurs su rimta rizika savo saugumui.

„Tokios šalys kaip Slovakija ir Malta turi neblogą teisinę bazę, tačiau ir tai nepadėjo. Lietuvoje apie žurnalistų apsaugą nėra galvojama. Šiuo metu dar neturėjome blogų pavyzdžių, bet anksčiau ar vėliau turėsime“, – pesimistiškai prognozuoja žurnalistas.

„Facebook“ nuotr./Benedekas Jávoras
„Facebook“ nuotr./Benedekas Jávoras

Europarlamentaras iš Vengrijos Benedekas Jávoras pabrėžia, kad tiriamieji žurnalistai per pastaruosius metus atskleidė ne vieną su korupcija susijusią veiklą, kuri padėjo užkirsti kelią piktnaudžiauti ES lėšomis. Pavyzdžiu jis pateikia „Sunday Times“ slaptą tyrimą, kai lobistais apsimetę žurnalistai pažadėjo piniginį atlygį trims EP nariams, kad šie pateiktų lobistų pasiūlytus bankininkystės įstatymų pakeitimus. Vienam iš šių EP narių skirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė.

Taip pat minimas Liuksemburgo atvejis, kai žurnalistai atskleidė valdžios įsitraukimą padedant tarptautinėms įmonėms slėpti mokesčius. B.Jávoras ir kiti EP nariai pabrėžia tiriamųjų žurnalistų apsaugos svarbą, kritikuoja Europos Komisijos (EK) delsimą šiuo klausimu bei reikalauja paruošti aiškias žurnalistų darbo saugumą ir laisvę užtikrinančias teisines gaires.

Š.Černiauskas teigia, kad Lietuvoje žurnalistų teisę į informacijos gavimą, taip pat galiojančias žurnalistų apsaugos nuostatas „bandoma išklibinti“. Visuomenės informavimo įstatyme apibrėžiama žurnalisto teisė į informacijos gavimą bei teisė neatskleisti šaltinio. „Būtų gerai, kad teisinės bazės niekas nepablogintų, nes apie jos pagerinimą kol kas nesvajoju“, – sako Š.Černiauskas.

Teismai naudojami kaip cenzūra

Šių metų vasarį šeši europarlamentarai laišku kreipėsi į EK pirmininko pavaduotoją Fransą Timmermansą skatindami kuo greičiau parengti tiriamųjų žurnalistų apsaugos programą, kuri leistų žurnalistams būti atleistiems nuo neteisingų teismo ieškinių, atlyginant jiems padarytą finansinę žalą. EP narių įsitikinimu, teismai prieš tiriamuosius žurnalistus yra naudojami kaip cenzūra, atimant iš žurnalistų laiko ir pinigų resursus. Pagrindinis tikslas paduodančiųjų į teismą yra ne laimėti bylą, o išgąsdinti ir priversti žurnalistą pasiduoti – neviešinti tyrimo.

Europarlamentarai pabrėžia, kad šia praktika buvo naudojamasi darant spaudimą Maltos žurnalistei D.C.Galizia, tačiau panašūs cenzūros būdai nėra vien Maltos problema. Didžiojoje Britanijoje spaudos kritikuojamos įmonės bei asmenys naudojasi teismais tam, kad nutildytų tokias žiniasklaidos priemones kaip „Guardian“ ir BBC.

Lenkijos žurnalistai taip pat sunerimę dėl savo laisvės. Daugelis jų už valdžios kritikavimą yra atleidžiami iš darbo. Baiminamasi, kad artėjant 2019 m. rinkimams Lenkijoje žurnalistų laisvės padėtis gali dar pablogėti.

Daugelis žurnalistų jaučia politinį spaudimą, apie ką ir kaip rašyti, kokias temas paliesti. Tomaszas Piątekas, laikraščio „Gazeta Wyborcza“ žurnalistas, kuris šiuo metu kovoja su 15 teisminių ieškinių, atliko tyrimą apie Lenkijos buvusio saugumo ministro ryšius su Rusija. Politikas žurnalistą padavė į teismą už šmeižtą. Žurnalistui gali grėsti iki trejų metų kalėjimo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Artūras Skardžius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Artūras Skardžius

Lietuvoje Seimo nario Artūro Skardžiaus atvejį tyrę portalo 15min žurnalistai atsidūrė teisme, kurį jie laimėjo. Teismas nurodė, kad visos teismo išlaidos redakcijai turi būti padengtos A.Skardžiaus lėšomis. Tiesa, teismo verdiktas dar gali būti apskųstas. Š.Černiauskas sako, kad jo redakcijos pozicija yra pakankamai gera: „Esame didelė įmonė – patys samdome advokatus, tačiau mažesnės ar regionų redakcijos to leisti negali.“

Delfi.lt žurnalistė Jurga Tvaskienė pabrėžia, kad Lietuvoje vyrauja spaudimas žurnalistams, rašantiems sudėtingomis su korupcija susijusiomis ekonominėmis ir finansinėmis temomis. Žurnalistė pamini atvejį, kai viena Lietuvos institucija delsė pateikti atsakymus į klausimus, skambino ir siūlė nerašyti straipsnio. Tokiu būdu tyrimo paliesti įtakingi asmenys bando užblokuoti ir sutrukdyti žurnalisto darbą.

Tai, ar žurnalistas gali būti paduotas į teismą, pasak J.Tvaskienės, priklauso ir nuo paties žurnalisto: „Mūsų darbas yra tikrinti kiekvieną žodį, kiekvieną skaičių, o kai visi faktai bus teisingi, niekas negalės prisikabinti.“

Jai pritaria Š.Černiauskas sakydamas, kad „kiekvienas žurnalistas turi atsakyti už savo teikiamą informaciją, todėl padavimas į teismą nesukelia problemų“. Jo manymu, Lietuvoje pirmiausia turėtų būti palengvinta prieiga prie duomenų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Šarūnas Černiauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Šarūnas Černiauskas

ES ketina imtis veiksmų

Kai kuriose šalyse vyrauja ne tik žurnalistų laisvės ribojimas teisine cenzūra, bet ir šios pavojingos profesijos atstovų žeminimas. Slovakijos premjeras R.Fico žurnalistus slovakus vadino „purvinomis prostitutėmis“, o Čekijos prezidentas nuotraukoms pozavo rankose laikydamas ginklą su užrašu „žurnalistams“. Kalbėdamas Europos Parlamente, Europos Komisijos narys Julianas Kingas skatino ES šalis nares imtis iniciatyvos, kad žurnalistų saugumas būtų užtikrintas ne tik teisiškai, bet ir psichologiškai.

Diskusijoje dalyvavę EP nariai įsitikinę, kad valdžios institucijos neturėtų riboti ar mažinti žurnalistų siekio atskleisti neteisėtas ar žalingas praktikas, už bet kokius represinius veiksmus prieš žurnalistus turėtų būti atitinkamai baudžiama, o šiuos veiksmus taikančių įmonių ar asmenų vardai turėtų būti vieši. Vis dėlto, Š.Černiausko manymu, gėdos lentos sudarymas nebūtų efektyvus – efektyviau būtų užtikrinti žurnalistų teisę atlikti savo darbą ir laisvai prieiti prie informacijos.

J.Kingas teigia, kad EK turi ribotą galimybę daryti įtaką žiniasklaidos laisvei šalių viduje, tačiau siekia atlikti žiniasklaidos turinio įvairovės stebėjimus ES šalyse, peržiūrėti Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvą ir stiprinti joje numatytus su nacionalinio transliuotojo laisve susijusius punktus.

Komisijos narys pažymi, kad jauno Slovakijos žurnalisto nužudymas yra išpuolis prieš Europos vertybes. Jo įsitikinimu, kiekviena ES šalis turi užtikrinti savo piliečių saugumą bei nuodugnius išpuolių tyrimus, įsitraukiant ir padedant visos ES pajėgoms.

Pasiūlymai dėl tiriamųjų žurnalistų apsaugos bus pateikiami viename iš artimiausių Europos Parlamento plenarinių posėdžių. Tik ar jie apsaugos tiriamuosius žurnalistus?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min tyrimas Aktualu

Seimo narys M.Puidokas talkino organizacijai, kovojančiai su „psichotroniniu ginklu“

Aktualu

Seime toliau ginčijamasi dėl „valstiečių“ siūlymo įkurti laikinąją komisiją

Aktualu

Arkivyskupas G.Grušas tikinčiuosius pakvietė melstis už gražų orą popiežiaus vizito metu

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Verslas

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas į komandą pasikvietė aršiausią savo priešininką

Aktualu

Po ilgų diskusijų Seimas negalėjo priimti sprendimo dėl atliekų deginimo jėgainių

Aktualu

Po avarijos Kaune „Opel“ vairuotojas į alkotesterį pūtė nesivaržydamas: 4 promilės

Aktualu

Nyderlanduose susidūrus traukiniui ir dviračiui žuvo keturi vaikai

24sek

Pasiruošimas baigtas: kas buvo rezultatyviausi „Žalgirio“ ir „Ryto“ žaidėjai

Ar planuojate Dieną be automobilio pasinaudoti galimybe viešuoju transportu važiuoti nemokamai?

Vardai

Dvigubą gimtadienį švenčiantys Liveta ir Petras Kazlauskai turi norą – debiutuoti džiazo scenoje

Maistas

Būtina išsivirti žiemai: 9 čatnių su rudens gėrybėmis receptai

Vardai

Reda Bžeskienė pirmąkart atvirai prakalbo apie skyrybas: „To nelinkėčiau nė vienai moteriai“

Modelis su Dauno sindromu drąsiai žengia į mados pasaulį

Pasaulis kišenėje

Oro linijos ant lėktuvo klaidingai užrašė savo pačių vardą

Aktualu

Regina Statkuvienė: Menas kaip politika

Vardai

Vladas Kovaliovas tik po metų atšventė 50-metį: sveikino muzikantai ir mylimoji Indrė Launikonytė

Verslas

Naujame Turto banko vadovo konkurse – 10 paraiškų

Verslas

Socialinės pažangos indekse Lietuva lenkia Latviją ir Lenkiją, atsilieka nuo Estijos

Aktualu

P.Porošenka: Ukraina ištrūko iš nepriklausymo blokams spąstų ir žengia į NATO

Naujienos

15min tyrimas Aktualu

Seimo narys M.Puidokas talkino organizacijai, kovojančiai su „psichotroniniu ginklu“

Gazas

Ketvirtadienį 15min studijoje projekto „Spūsčių matuoklis“ finalas: apie problematiškiausias Vilniaus gatves ir jų ateitį

Aktualu

Seime toliau ginčijamasi dėl „valstiečių“ siūlymo įkurti laikinąją komisiją

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Aktualu

Arkivyskupas G.Grušas tikinčiuosius pakvietė melstis už gražų orą popiežiaus vizito metu

Verslas

Aplinkos ministras Kęstutis Navickas į komandą pasikvietė aršiausią savo priešininką

Aktualu

Po ilgų diskusijų Seimas negalėjo priimti sprendimo dėl atliekų deginimo jėgainių

Aktualu

Po avarijos Kaune „Opel“ vairuotojas į alkotesterį pūtė nesivaržydamas: 4 promilės

Aktualu

Nyderlanduose susidūrus traukiniui ir dviračiui žuvo keturi vaikai

Ar planuojate Dieną be automobilio pasinaudoti galimybe viešuoju transportu važiuoti nemokamai?

24sek

Pasiruošimas baigtas: kas buvo rezultatyviausi „Žalgirio“ ir „Ryto“ žaidėjai

Vardai

Dvigubą gimtadienį švenčiantys Liveta ir Petras Kazlauskai turi norą – debiutuoti džiazo scenoje

Maistas

Būtina išsivirti žiemai: 9 čatnių su rudens gėrybėmis receptai

Modelis su Dauno sindromu drąsiai žengia į mados pasaulį

Vardai

Reda Bžeskienė pirmąkart atvirai prakalbo apie skyrybas: „To nelinkėčiau nė vienai moteriai“

Aktualu

Regina Statkuvienė: Menas kaip politika

Vardai

Vladas Kovaliovas tik po metų atšventė 50-metį: sveikino muzikantai ir mylimoji Indrė Launikonytė

Aktualu

VTEK tirs Pagėgių savivaldybės mero V.Komskio elgesį

Zanavykų apygardoje kai kurių kandidatų vykdyta aktyvi agitacija rinkėjų neįtikino – balsavo kaip įpratę.
Aktualu

Rinkimai Zanavykijoj: kandidatai išleido tūkstančius, o liko be mandato

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką