Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Garmin Forerunner 745“ apžvalga: čia jums ne popsas

Išmaniųjų laikrodžių rinkoje akivaizdžiai lyderiauja gerai žinomi, populiarų skaitmeninės įrangos gamintojai: „Apple“, „Samsung“, „Huawei“. Akivaizdžiai dominuoja ir jų siūloma koncepcija: ir mažesnieji gamintojai stengiasi gaminti ryškiaspalvius ekranus su lietimu valdomais ekranais ir, atrodo, daugiau dėmesio skiria ne funkcijai o formai. Tai štai su „Garmin“ – viskas atvirkščiai. Nes tai nėra išmanusis laikrodis. Tai yra sportinis laikrodis su labai aiškia paskirtimi ir funkcija.
„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis
„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis / V.Neverausko/15min nuotr.

Ir tai, kad viskas atvirkščiai, yra labai gerai: suteikiamas pasirinkimas žmonėms, kuriems nereikia blizgučių ir solidžios ar „populiarios“ išvaizdos bei kuriems svarbiausia yra tai, kad ant jų riešo segimas daiktas būtų funkcionalesnis už tuos blizgučius.

Čia, beje, yra vienas įdomus pastebėjimas: mėgstantiems „populiarią“ išvaizdą ir tą dominuojančią išmaniųjų laikrodžių koncepciją „Garmin“ siūlo gerokai pigesnių laikrodžių liniją – „Venu SQ“. Apžvelginėjamas „Forerunner 745“ laikrodis yra skirtas reiklesniems vartotojams. Ir galbūt jau labiau netgi ne tiems, kurie sportuoja savo malonumui, o profesionaliems sportininkams. Ar bent jau tiems, kurie kartkartėmis sudalyvauja kokiose nors varžybose. Ypač – triatlonininkams, nes tai yra stiprioji šio laikrodžio pusė.

Ir jei nutiktų taip, kad sugalvosite perkopti į tą „aukštesnę klasę“ iš mėgėjo, pabėgiojančio savo malonumui, tai nenustebkite, kad šio „Garmin“ laikrodžio ekranas nereaguos į jūsų prisilietimus. Jis valdomas išskirtinai tik mygtukais, kurių ant ekrano yra visi penki. Ir dar nenustebkite, kad ekrano ryškumas yra visai ne toks, kokį siūlo trys straipsnio pradžioje minėti gamintojai. Tikriausiai galima tokią filosofiją pateisinti labai paprastai: ryškiai šviečiantis ekranas niekuo neprisideda prie funkcijos gerumo.

V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: trys mygtukai iš kairės pusės
V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: trys mygtukai iš kairės pusės

Prisipažinsiu – praktiškai visus pastaruosius metus ant rankos daugiausiai segėdavau vienokį ar kitokį „Huawei“ laikrodį, su nedidelėmis išimtimis apžvalginiam laikotarpiui. Todėl ir man „Garmin“ laikrodis iš pradžių neatrodė labai priimtinas dėl savo valdymo. Bet vėliau pripratau ir tie papildomi gebėjimai mane tiek papirko, kad net ir be profesionalaus sporto ir varžybų buvau sužavėtas ir galų gale sukėliau šoką savo piniginei įsigydamas panašų įrenginį.

V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: dar du mygtukai - iš dešinės
V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: dar du mygtukai - iš dešinės

Dėl ko galima norėti įsigyti „Garmin“ laikrodį?

Kaip jau minėjau, ne dėl dizaino – bandymams gautas egzempliorius yra raudonos, linkusios į oranžinę spalvos. Korpuso plastikas matinis ir prabanga, tinkama vadybininkui ar, juo labiau, direktoriui, tikrai nekvepia. Na, bet kam ta prabanga ant riešo šiais laikais, kai vis vien vienas kitą matome tik kompiuterio ekrane? Apyrankė – tos pačios raudonos spalvos, guminė, su klasikiniu užsegimo būdu. Beje, apie apyrankę būtina paminėti, kad ji yra ganėtinai elastinga – elastingesnė, lyginant su daugelio kitų išmaniųjų laikrodžių. Dėl to ji yra ir patogesnė: kai prieš pradėdami sportuoti ją paveršite per kelias skylutes, kad pulso matavimas būtų patikimesnis, ji nepjaus riešo.

Tiesa, spalvinių variantų yra ir daugiau – galima rinktis klasikinį juodą, įdomesnį pilką ar visiškai neįprastą mėtinį spalvos variantą.

Laikrodžio svoris – 47 gramai. Suderinus tai su elastinga apyranke reiškia, kad didelio intensyvumo fizinio aktyvumo metu laikrodis nesmukčios ir pulsą matuos užtikrintai tiksliai.

Ar tai, kad laikrodis valdomas mygtukais, yra trūkumas? Na, naudotojams, ateinantiems iš „populiariųjų“ išmaniųjų laikrodžių ekosistemų tikriausiai gali pasirodyti, kad tikra „taip“. Bet iš tiesų (neskaitant to, kad prie tokio valdymo greitai priprantama ir jis tampa vos ne antra prigimtimi) jis turi vieną svarbų privalumą.

Kadangi laikrodis buvo sukurtas su mintimi, kad juo turėtų naudotis triatloninkai, mygtukai yra optimalus valdymo būdas: dar neteko matyti lietimui jautraus ekrano, kuris veiktų ir tada, kai yra šlapias, o štai mygtukams jokių apribojimų nėra.

Pirmas dalykas, kuris papirko mane (bet tai tikrai nebūtinai galios tiems, kurie sportuoja rimčiau) – laikrodžio sinchronizacija su „Spotify“. Tai yra „muzikinis“ laikrodis, kuris siūlo ne valdyti greta esančio telefono grojamą muziką ir ne įsirašinėti MP3 failus, kurie šiandien atrodo tarsi XX a. atgyvena, o į laikrodį įsinchronizuoti savo mėgstamą „Spotify“ ar „Deezer“ grojaraštį ir išsiruošus pabėgioti sujungti „Bluetooth“ ausines su laikrodžiu, o telefoną palikti namie. Mažas, bet labai patrauklus privalumas.

Labai naudinga ir tai, kad laikrodis balsu/garsu į ausines praneša apie tai, kad atėjo laikas keisti tempą ar kad jūsų tempas skiriasi nuo užduoto prieš treniruotę. Tokiu būdu dalį reikalingos informacijos galite gauti nežiūrėdami į ekraną, kas yra ypač naudinga kai minate pedalus.

Antras dalykas – visiška sinchronizacija su sportininkų socialiniu tinklu „Strava“. Ir vėl – jokių telefono tampymų su savimi. Užsisegate laikrodį, bėgate, grįžtate, jūsų trasa sinchronizuojasi į „Garmin“ programėlę ir į „Strava“. Na, žinoma, jei pakeliui norėsite „painfluencinti“ ir įsidėti kokią gražią nuotrauką iš savo trasos, tai telefono reikės, bet apskritai vienas laikrodis poreikius patenkina. O kadangi „Garmin“ yra vienas iš seniausių ir labiausiai patyrusių GPS imtuvų gamintojų, tai ir su laikrodžio pozicijos nustatymu viskas yra tiesiog puikiai: tikslumas yra tiesiog neabejotinas – toks, kad jis geba net skirtingus bėgimo takelius sporto aikštyne atskirti ir tiksliai suskaičiuoti bėgimo nuotolius.

Ir trečias, visiškai neprilygstamas dalykas yra virtualus treneris. Skirtingai, nei kitų taip pat ganėtinai neprastos reputacijos išmaniųjų laikrodžių gamintojų „Fitbit“ atveju, „Garmin“ virtualius trenerius siūlo nemokamai. Na, gerai, ne nemokamai – už jų suteiktas paslaugas sumokate vienu kartu, įsigydami „Garmin“ laikrodį. Bet už tai nebus taip, kad gana nebrangiai įsigiję laikrodį turėsite už jį visą naudojimo laiką mokėti kažką panašaus į išperkamąją nuomą.

Ir tie virtualūs treneriai yra tokie, kad bet kuris bėgikas galės pasirinkti pagal savo ir trenerio filosofijos suderinamumą: vienam svarbiau bėgimo intervalų kaitaliojimas su ėjimu, kad treniruotė galėtų trukti ilgiau, kitas kaip tik orientuojasi į didesnį intensyvumą. Kartu su trenerio filosofija galėsite matyti ir vaizdo įrašus, paaiškinančius vieną ar kitą treniruotės etapą ar reikalavimą (žinoma, ne laikrodžio ekrane, o telefone), gausite individualiai jums, pagal fizinį pajėgumą ir siekiamą tikslą suderintą treniruočių grafiką.

Maža to, treniruočių grafikas yra koreguojamas dinamiškai, pagal jūsų pajėgumą ir užimtumą. Jeigu praleisite numatytą treniruočių dieną – nieko tokio, kitai dienai taip pat rasite treniruotės užduotį. O dienos užduotys bus pakoreguotos pagal jūsų pajėgumą. Ir net jeigu ilgesniam laikui gyvenimas privers stabtelėti su sportu, vėl prie jo grįžus laikrodis pasiteiraus, kas buvo nutikę. Neįkyrus dėmesio parodymas yra labai malonus.

Vienintelis šio trenerio ir apskritai pajėgumų stebėjimo trūkumas – tai laikrodžio nesugebėjimas realiu laiku įvertinti, ar bėgate nuo kalno, ar į jį. O bandydami įsiklausyti į laikrodžio raginimus ir įkalnėje išlaikyti savo tempą užduotose ribose galite gerokai uždusti ir prarasti gebėjimą sėkmingai užbaigti treniruotę.

Dar vienas įdomus dalykas – tempo (angl. pace) matavimo netolygumai. Pasikeitus treniruotės plane numatytam bėgimo tempui (pvz., perėjus iš apšilimo etapo į lengvo bėgimo, apie 7 min/km tempą) skaičiavimas pagal jūsų geografinę padėtį pradedamas „nuo nulio“. Ir laikrodis pradeda naudotoją bombarduoti pranešimais: atsilieki nuo tempo, spausk. Padidini greitį, o jis po kelių sekundžių vėl: atsilieki nuo tempo, spausk dar labiau. Iš paskutiniųjų, iškišęs liežuvį išspaudi reikiamą greitį ir tada, panašu, pasiekiamas pakankamas atstumas tikslesniam tempo skaičiavimui, o tuomet laikrodis sako: stabdyk arklius, seneliuk, nes patrūksi bėgdamas kilometrą per 5 minutes. Taip nepratus prie tokių „fokusų“ galima per kelis pirmus šimtus bėgimo metrų pakelti savo pulsą iki 180 ir suknisti visą tolesnę treniruotę.

Viena vertus, tai yra trūkumas, kuris lyg ir turėtų būti šalinamas programiniuose laikrodžio naujiniuose. Kita vertus, žinant apie tokį trūkumą galima kurį laiką nereaguoti į raginimus didinti tempą ir bėgti „pagal pulsą“, o po kokio puskilometrio jau galima pradėti rimčiau vertinti pasiūlymus koreguoti tempą.

Dėl ko nereikia pirkti „Forerunner 745“?

Iškart atsakysiu klausimą, ar šis laikrodis gali paversti jus sportiškesniu žmogumi. Gal apie 500 eurų suma už įrenginį kažkiek ir motyvuos sportuoti, bet po savaitės ar dviejų tas efektas tikrai išblės ir ilgainiui viskas bet kokiu atveju priklausys nuo jūsų pačių valios ir gebėjimo siekti tikslo bei nepaisyti tokių kliūčių, kaip lietus ar sniegas ant tako. Bet jeigu jūsų pačių valios pastangų tam nepakanka, tai veikiausiai padės nebent nuolatinės karinės tarnybos pasirinkimas – ten sportui valios visiškai nereikia. Valios vaidmenį atlieka seržantas.

Tik kad nepanašu, jog šis laikrodis yra skirtas tiems, kurie yra pasiklydę savo valios paieškose. Jis skirtas tiems, kurie užtikrintai žino: jie sportuoja. Kiekvieną dieną. Ar bent jau kelis kartus per savaitę. Be jokių atsikalbinėjimų ir pagalvojimų, kad gal šiandien geriau padrybsoti prie televizoriaus. Ir jis tikrai, tikrai neskirtas tiems, kurie ieško išmaniojo laikrodžio kasdieniam naudojimui.

Tuo pačiu reikėtų paminėti ir dalyką, kuris šiame laikrodyje man nepatiko ir kuris yra nemenkas šio įrenginio trūkumas.

Daugiausiai nemalonių jausmų kelia „miego stebėjimo“ funkcija. Tikrai negaliu pasigirti gera miego higiena – kartais vakarais užsisėdžiu prie kompiuterio, kartais ilgai vartausi lovoje žiūrėdamas televizorių ar maigydamas telefoną prieš miegą, dažniausiai po prabudimo irgi ne tučtuojau keliuosi iš lovos. O laikrodis kažkodėl mėgsta fiksuoti, kad tą naktį miegojau ne kokias 6 ar 7 valandas (kas būtų tikra tiesa), bet visas 12. Taip išeitų, kad jis kaip miegą rodo ne miego, o gulėjimo laiką ar netgi daugiau. Keista ir nuvilia. Bet ne kritiška (ir, jei tai iš tiesų klaida, ji gali ir netgi turėtų būti ištaisoma programiškai).

Beje, mokslininkai įvertino įvairių gamintojų įrenginių sugebėjimą fiksuoti miegą ir jo etapus. Deja, praėjusių metų spalį publikuotas tyrimas parodė, kad „Garmin“ įrenginys (konkrečiai – „Garmin Vivosmart 4“ apyrankė, kuri yra gerokai žemesnės klasės nei „Forerunner 745“, bet, tikėtina, naudoja panašias technologijas ar bent jau programinę tų technologijų dalį) iš aštuonių bandytųjų pasirodė prasčiausiai. O ir vertinant grynai iš subjektyvios pusės susidaro įspūdis, kad gerokai tiksliau už „Garmin“ miegą (nebūtinai jo stadijas, bet bent jau pradžią ir pabaigą) stebi už „Forerunner 745“ kelis kartus pigesni „Huawei Watch GT2“ serijos laikrodžiai.

Tai ką jis gali ir ką moka?

Pereikime prie šiek tiek labiau techninių dalykų.

Kaip jau kelis kartus užsiminta, šis įrenginys gali būti naudojamas kaip fizinio aktyvumo sekiklis be telefono – jame yra ne tik „Spotify“ ar kitų muzikos paslaugų sinchronizacijos galimybė, bet ir vidinis GPS sekiklis (vienintelis dalykas, kurio trūksta absoliučiai autonomijai – eSIM funkcijos palaikymas). Bet šiuo sportiniu režimu, kai laikrodis ir stebi žmogaus geografinę poziciją, ir kartu prižiūri fiziologinius rodiklius, energija eikvojasi labai greitai.

„Tinginio“ režimu, kai nesportuojate, laikrodis gali be jokių sunkumų „išgyventi“ savaitę. Bet jei ketinate kelioms valandoms išvažiuoti su dviračiu ar porą valandėlių pabėgioti – geriau jį įkraukite iš anksto, nes kiekviena valanda kainuos apie 10-15 proc. laikrodžio akumuliatoriaus. Be muzikos galite gauti beveik triskart daugiau akumuliatoriaus veikimo laiko – tiek, kad užtektų maratono ar triatlono trasai įveikti, bet ultramaratonininkams jau reikėtų ieškoti kito įrenginio.

Kalbant apie GPS ir navigacija būtina žinoti vieną dalyką: šis laikrodis nuo išvaizda ir funkcionalumu bemaž identiško „Forerunner 945“ skiriasi tuo, kad nepalaiko žemėlapių režimo. Ir vietoj žemėlapių GPS siųstuvų renkama informacija jums išbrėš tik vadinamąjį „trupinių takelį“ – trasos, kuria bėgate, formą, bet ne jos poziciją aplinkoje. Perkėlimas į žemėlapį įvyksta tik laikrodį prijungus prie telefono.

V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: savo bėgimo ar važiavimo trasą matysite, bet jos vietos žemėlapyje - ne
V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: savo bėgimo ar važiavimo trasą matysite, bet jos vietos žemėlapyje - ne

Laikrodis įkraunamas ne magnetiniu, o kontaktiniu krovikliu, kuris yra standartinis bemaž visiems „Garmin“ dėvimiesiems įrenginiams. Gal ir mažiau šiuolaikiška, bet efektyvu, be to, ta pačia jungtimi galima pasinaudoti ir duomenų sinchronizacijai su kompiuteriu.

V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: kroviklis yra „Garmin“ standartas
V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: kroviklis yra „Garmin“ standartas

Telefono ekrano išvaizdų „parduotuvėje“ galima rasti ganėtinai didelę įvairovę pasirinkimų, ir kiekvienas tų pasirinkimų siūlo ganėtinai įdomų galimybių bei išvaizdų derinį, be to, juose esama ir galimybė modifikuoti išvaizdą bei pateikiamos informacijos išdėstymą. Ir visa tai – neskaitant keleto jau gamintojo įdiegtų ekrano išvaizdos variantų. Tokia galimybė prisitaikyti laikrodį asmeninėms reikmėms yra labai vertinga, ypač žmonėms, turintiems specifinių poreikių.

Apskritai šį laikrodį galima palyginti su „Lego“ konstruktoriumi, kuris, turėdamas tam tikrus esminius nekintamus elementus ir apribojimus, naudotojui suteikia visišką laisvę viską susireguliuoti tiksliai pagal savo poreikius: kiekvieną telefono langą, kiekvieną informacijos rodymo laukelį. Ir tai yra ne tik patogu. Tai gali suteikti didelio malonumo krapštukams.

Telefone yra įdiegtos NFC technologijos, kurios leidžia į įrenginį perkelti mokėjimo kortelės informaciją ir atsiskaityti laikrodžiu priliečiant mokėjimo kortelių terminalą. Tiesa, galioja tai ne su visomis kortelėmis, bet su „Revolut“ tikrai veikia. Nors ir ne itin patogiai – prieš atsiskaitant reikia tuo pačiu penkių mygtukų valdymu suvesti savo sugalvotą PIN kodą laikrodyje ir tada per pusę minutės prikišti riešą prie terminalo. Saugu? Tikrai taip. Bet patogumas ir greitumas čia tikrai nebuvo prioritetų sąraše. Kita vertus, jeigu išlėkę pasportuoti ar pasivažinėti dviračiu nepasiimsite nei telefono, nei piniginės, šis laikrodis bus tikras išsigelbėjimas kai privažiuosite parduotuvę, kurioje tiesiog būtinai reikės įsigyti riebių ledų porciją.

Jeigu taip atsitiktų, kad laikrodį nusipirktų ne sportininkas, naudingiausia jo funkcija siekiant didinti fizinį aktyvumą būtų „dienos pratimo patarimas“ (angl. „Suggested workout“), kuris yra priderinamas prie vidutinio aktyvumo lygio ir šiek tiek pakeliama kartelė. Pavyzdžiui, dėl karantino ir tingumo visiškai užsidarius namie laikrodis įprastai rekomenduoja lengvai prasibėgti.

Tarp „bazinių“ laikrodžio funkcijų (vadinamųjų „widgetų“) yra ir orų rodymas (ir kas vakarą suvibruojant bei įspėjant, kokie orai numatomi rytojaus dienai, ir pasirinkus per meniu parodant tos dienos temperatūrą, vėjo kryptį bei stiprumą, kritulius ir jutiminę temperatūrą, ir valandinę, ir kelių dienų orų prognozę – viską, ko gali širdis geisti, ypač kai po ranka nėra telefono).

V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: widgetų įvairovė didelė, turinys platus, o prisiderinimo savo reikmėms galimybės neribotos
V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: widgetų įvairovė didelė, turinys platus, o prisiderinimo savo reikmėms galimybės neribotos

Viena iš naujų funkcijų, kuria šiemet ypatingai mėgsta girtis išmaniųjų laikrodžių gamintojai – pulsoksimetras, leidžiantis nustatyti kraujo prisotinimą deguonimi. Ir jeigu teko pastebėti, kad kai kurių kitų gamintojų pulsoksimetro rodiklis per skirtingus matavimus (paeiliui, vienas po kito) gali parodyti net 5 procentais besiskiriantį rezultatą (šiam fiziologiniam rodikliui skirtumas tarp 95 ir 90 proc. prisotinimo lygio yra milžiniškos reikšmės, taip pat ir diagnostinės), tai „Garmin“ laikrodis, atrodo, matuoja korektiškai ir kelių matavimų paeiliui rezultatas per kelis bandymus skirtingomis dienomis buvo identiškas.

Savaime suprantamas dalykas tokio tipo laikrodžiams yra žingsniamatis ir širdies susitraukimų dažnio (pulso) matuoklis. Jei žingsniamatis šiame laikrodyje yra visiškai standartinis, tai pulso matuoklis turi nedidelę gudrybę: kartu naudotojas mato ir „slankiklį“, kuris, priklausomai nuo krūvio ir pulso, persistumia į kitą širdies darbo režimo zoną. Ir, žinoma, ir laikrodyje, ir telefone galėsite matyti pulso kitimų daugiadienę statistiką. O žingsniamatis papildytas gebėjimu matuoti ne tik horizontalius žingsnius, bet ir užkoptus aukštus (ir dar tie aukštai yra įtraukiami į dienos rekomenduojamo fizinio aktyvumo statistiką).

Dar viena reikalinga laikrodžio funkcija – gebėjimas apskaičiuoti maksimalų įsisavinamą deguonies kiekį VO₂max (iš esmės – plaučių ir širdies sistemų gebėjimą aprūpinti raumenis ir kitus organus deguonimi) ir pagal tą rodiklį numatyti, per kiek laiko nubėgsite 5 km, 10 km, pusmaratonį ar maratoną. Na, gerai, kad VO₂max rodiklis apskaičiuojamas daugiau ar mažiau teisingai – galiu patikėti, nes jis nustatomas vertinant sportininko fiziologinius rodiklius, kuriuos laikrodis nustatyti geba (iš esmės – širdies susitraukimo dažnį arba greičio ir pulso derinį). Bet čia aš labai skeptiškai žiūriu į tą laikrodžio prognozę, kad maratoną nubėgčiau per 5 valandas su trupučiu. Smagu, kad laikrodis taip manimi tiki, bet gyvenime nesu nubėgęs daugiau nei 10 kilometrų vienu kartu... Visgi, optimizmas bei padrąsinimas yra gerai ir iš dėvimosios technikos pusės.

V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: po kiekvienos treniruotės matysite tos treniruotės efektą VO₂max rodikliui
V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis: po kiekvienos treniruotės matysite tos treniruotės efektą VO₂max rodikliui

Laikrodžio stebimų sportinių užsiėmimų spektras yra pakankamai didelis, tačiau su komandiniu sportu ir sportiniais žaidimais visiškai nesusijęs: rasite viską, kas susiję su dviračiais, bėgimu ir plaukimu (kaip lauke, taip ir uždarose patalpose), taip pat – iš esmės viską, ką galima sugalvoti apie slidinėjimą ar darbą sporto salėje. Visiems mišriems užsiėmimams (įskaitant komandinius žaidimus) turėtų būti tinkamas universalus fizinio aktyvumo stebėjimo variantas – „multisport“.

Įdomus rodiklis, kurį stebi laikrodis yra „Kūno baterija“ (angl. body battery). Jis apskaičiuojamas pagal miego kokybę, pulso stabilumą, streso rodiklį ir aktyvumo duomenis. Maždaug tai jis ir reiškia – kiek energijos turite ir kiek esate pasirengę šios dienos treniruotei (arba kaip nusilesėte per treniruotę). Bet... kadangi tai yra išvestinis dydis, susijęs su miego kokybe, tai ir „kūno baterijos“ patikimumu reikėtų suabejoti.

Programinė įranga

Jungtis su išmaniuoju telefonu ir kompiuteriu yra vienos didžiausių „Garmin“ ekosistemos stiprybių. „Garmin Connect“ programėlė yra tiesiog fantastiška ir, kaip ir pats laikrodis, milžiniška savo gyliu, galimybėmis ir funkcijomis. Joje rasite ir jau minėtą „nemokamą“ bėgimo trenerį, ir savo dienos, savaitės ar mėnesio fizinio aktyvumo statistiką, ir įžvalgas apie jūsų fizinį aktyvumą (pvz., koks yra jūsų žingsnių kiekis, laiptų kiekis ir miego kiekis lyginant su jūsų amžiaus grupės ir lyties atstovais) ir socialines funkcijas – pavyzdžiui, galite prisijungti prie savo miesto sportininkų grupės ir matyti jų aktyvumą (nors visais atžvilgiais patogesnis „sportininkų socialinis tinklas“ yra „Strava“, su kuria „Garmin“ įrenginiai integruojasi nepriekaištingai – grįšite iš pabėgiojimo be telefono ir kol nusiausite sportbačius jūsų bėgimo duomenys jau bus „papostinti“).

Bet dar platesnes fizinių ir fiziologinių rodiklių stebėjimo galimybes suteikia laikrodžio prijungimas laidu prie kompiuterio. Per „Garmin Express“ programėlę perėjus į internetinę „Garmin Connect“ versiją gausite visų savo fizinių rodiklių apžvalgą gerokai didesniame ekrane. Be to, „Garmin Express“ leis į laikrodį „įpūsti“ naujas programas, programinės įrangos naujinius, žemėlapius (tiesa, „Forerunner 745“ atveju tai negalioja), sukelti savo MP3 formato muziką (taip, galima ne tik įsinchronizuoti „Spotify“ grojaraščius į laikrodį, bet ir įkelti senamadiško formato muziką, ir valdyti telefonu grojamą muziką, jei visgi pasirinkote bėgioti su telefonu).

V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Connect“ programėlės rodomi kalendoriniai fizinio aktyvumo duomenys: pasirinkę bet kurią dieną gausite išsamius būtent tos dienos duomenis
V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Connect“ programėlės rodomi kalendoriniai fizinio aktyvumo duomenys: pasirinkę bet kurią dieną gausite išsamius būtent tos dienos duomenis
V.Neverausko/15min nuotr./Galite sužinoti ne tik savo VO2max rodiklį, bet ir kaip pagal šį rodiklį atrodote tarp bendraamžių
V.Neverausko/15min nuotr./Galite sužinoti ne tik savo VO2max rodiklį, bet ir kaip pagal šį rodiklį atrodote tarp bendraamžių

Beje, kalbant apie duomenis, kuriuos pasirenkate rodyti viešai, kompiuteryje galite nusirodyti, kad laikrodis, fiksuodamas jūsų bėgimo ar važiavimo dviračiu trasą, viešai neskelbtų tos trasos dalies, kuri yra arti jūsų namų ar bet kurios kitos jūsų pačių nurodytos zonos (tarkime, tokiu būdu galite paslėpti savo bėgimo trasas karinio dalinio teritorijoje, tokiu būdu sumažindami tikimybę, kad nedraugiškų šalių OSINT specialistai sužinos apie dalinį daugiau, nei leistų vien palydovinės fotografijos).

V.Neverausko/15min nuotr./Kompiuterio ekrane pateikiama „Garmin Connect“ informacija yra dar patogiau peržiūrima ir išsamesnė nei telefono ekrane
V.Neverausko/15min nuotr./Kompiuterio ekrane pateikiama „Garmin Connect“ informacija yra dar patogiau peržiūrima ir išsamesnė nei telefono ekrane

Išvados

Privalumai:

  • Geras renkamų ir vartotojui pateikiamų duomenų rinkinys
  • Plačios pritaikymo asmeninėms reikmėms galimybės
  • Nemokamas virtualus treneris, dinamiškai reaguojantis į jūsų pasiekimus
  • Sinchronizuojasi su muzikos paslaugomis
  • Gali atstoti piniginę
  • Puiki su įrenginiu susijusi programinė įranga ir jūsų aktyvumo duomenų statistika

Trūkumai:

  • Didoka kaina
  • Niekam tikusi miego stebėjimo funkcija

Jeigu sportuojate ne „dėl mados“, o dėl to, kad toks jūsų gyvenimo būdas, jei vertinate ne formą, o funkciją ir „populiarieji“ blizgantys išmanieji laikrodžiai jums nekelia jokių emocijų arba jeigu itin svarbi jūsų fizinio aktyvumo dalis yra susijusi su vandeniu, jeigu jums reikalingas į laikrodį įmontuotas treneris, jeigu jūsų negąsdina tai, kad rekomenduojama šio laikrodžio kaina yra 500 eurų, „Garmin Forerunner 745“ tikrai galės jums pasiūlyti gerokai daugiau naudos nei lietimui jautrūs kiniški, korėjietiški arba vaisiniai laikrodžiai su gražiai blizgančiais ekranais.

Tik nebūtinai „Forerunner 745“ – „Garmin“ asortimentas yra toks platus ir tiek tiksliai pritaikytas bet kokiems įmanomiems poreikiams, kad būtų labai naudinga (po karantino atšaukimo) tiesiog užsukti į šių laikrodžių specializuotą parduotuvę ir su konsultantais išsiaiškinti, kuris jų geriausiai atitinka jūsų poreikius ir finansines galimybes.

Na, pavyzdžiui, praktiškai identiškas 745 modeliui, bet kiek senesnis „Forerunner 945“, brangesnis „tik“ 50 eurų, pasiūlys ne šiaip navigaciją, bet navigaciją žemėlapyje ir kelis kartus didesnę akumuliatoriaus talpą, neprarasdamas jokių funkcijų ir privalumų (t.y., jis jau tinkamas ir ultramaratonininkams). Arba dar senesnių „Fenix 6 Pro“ serijos gaminiai („Fenix 6S Pro“, „Fenix 6 Pro“ ir „Fenix 6X Pro“) šiuo metu Lietuvos prekyvietėse galima paieškoti už taip pat labai nesmarkiai didesnę kainą – nuo maždaug 530 iki 570 eurų. O tai jau yra gerokai aukštesnės klasės laikrodžiai, siūlantys ir platesnį funkcijų spektrą (šokinėjate su parašiutu? Žaidžiate golfą? Vadinasi, tai yra specialiai jums skirti įrenginiai), ir didesnės talpos akumuliatorių, ir žemėlapius, ir visai kitokį „kūno sudėjimą“ (tiesa, didysis laikrodis „Fenix 6X Pro“ yra jau tikrai milžiniškas ir sveria beveik 100 gramų, kas gali patikti toli gražu ne kiekvienam).

V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis yra gerokai mažesnis ir beveik perpus lengvesnis už „Fenix 6X Pro“
V.Neverausko/15min nuotr./„Garmin Forerunner 745“ sportinis laikrodis yra gerokai mažesnis ir beveik perpus lengvesnis už „Fenix 6X Pro“

Be to, „Garmin“ sportinių laikrodžių asortimentas yra labai sunkiai aprėpiamo platumo ir „apatinėje lentynoje“ galima rasti ir apyrankių už maždaug 80 eurų, kurios jau suteikia prieigą prie „Garmin“ programinės įrangos paketų telefone ar kompiuteryje, o patys prabangiausi „Marq“ serijos laikrodžiai gali kainuoti ir 2500 eurų.

Kartu galima ir anonsuoti: apžvalgai paskolintas „Forerunner 745“ savo funkcijų ir modifikavimo galimybių gausa sužavėjo tiek, kad jau prieš pat gražinant tą laikrodį gamintojų atstovams nepagailėjau savų pinigų už „Garmin Fenix 6X Pro“ ir to laikrodžio apžvalgą pasižadu pateikti po mėnesio ar dviejų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius