Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gruodžio 5d. 23:46

Nauja technologija Černobylio oro radioaktyvumą sumažino 47 proc.

Černobylis (Ukraina)
123rf.com nuotr. / Černobylis (Ukraina)
Černobylio oro radioaktyvumas mažėja ir savaime, natūraliu būdu. Tik dabar vietoje 24 tūkstančių metų reikės laukti 5 metus.

Tvarių technologinių aplinkos sprendimų kūrimu ir komerciniu panaudojimu užsiimanti Šveicarijos kompanija Exlterra (Excellence for Earth), drauge su Ukrainos valstybine kompanija (State Specialized Enterprise Ecocentre – SSE Ecocentre), atsakinga už Černobylio atskirties zonos radiacinę ir aplinkosauginę stebėseną, sėkmingai sumažino dirvos ir oro radioaktyvumą Černobylyje.

Nucleus Separation Passive System (NSPS) technologija buvo bandoma 1 hektaro plote nuo 2019 metų lapkričio iki 2020 metų rugsėjo, ir po šio periodo dirvos radioaktyvi tarša sumažėjo 37 procentais, oro – 47 procentais.

Nors turistai gali lankytis ir dabar, kol radioaktyvioji tarša išnyks, turės praeiti bent 24 tūkstančiai metų. Remiantis bandymo rezultatais, naujoji Exlterra technologija šį laiką gali sutrumpinti iki maždaug 5 metų. NSPS technologijoje stipraus radiacinio užterštumo valymui ir radioaktyvių elementų irimo spartinimui naudojamos dalelių fizikos ir branduolinės energetikos koncepcijos, be jokių cheminių ar aplinkai kenkiančių priemonių.

NSPS technologija įgreitinti pozitronai nutraukia dirvoje esančius radioaktyvius elementus laikančius ryšius. Šis procesas saugiai vyksta dirvoje ir radiacija nepaleidžiama į gruntą ar orą. Radioaktyvų izotopą palietęs pozitronas susijungia su elektronu ir anihiliuoja, radioaktyvią medžiagą grąžindamas į pradinę būseną.

Metodą taiko ir matavimus atlieka SSE Ecocenter, o radioaktyvumas buvo matuojamas 5 cm ir 1 metro aukštyje nuo žemės, o dirvos mėginiai imami iš 100 cm gylio. Dirvoje buvo matuojami cezio (¹³⁷Cs), stroncio (⁹⁰Sr), ir americio (²⁴¹Am) radionuklidų lygis.

Galutiniai eksperimento rezultatai dar nėra publikuoti, bet Exlterra CEO Frank Muller sako, kad „judame link tikslo sugrąžinti zonos, kurioje bus įdiegta technologija, radioaktyvumą į foninį, natūralų, lygį per penkis metus“.

Generalinis Černobylio SSE Ecocentro direktorius Sergiy Kireiev sakė, „Šie rezultatai įspūdingi. Tai pirmas kartas per 35 metus, kai tokia technologija pavyko taip smarkiai sumažinti dirvos ir oro radioaktyvumą. Tai yra viltis plotui, įskaitant ir sarkofago apdorojimą.“

Mulleris pažymėjo, kad per 12 mėnesių pasiektas radioaktyvumo sumažėjimas rodo, kad teritoriją į pradinį lygį galima būtų sugrąžinti per 5 metus. „Ir toliau siūlysime savo paslaugas Černobylio atskirties zonoje, neišskiriant ir zonos apie 4 reaktorių, be to, norime netrukus pasiūyti savo sprendimą ir kitoms probleminėms vietoms visame pasaulyje, taip pat ir Fukushimai Japonijoje. Galėtume užkirsti kelią radioaktyvaus vandens patekimui į vandenyną ir taip išvengti naujos ekologinės katastrofos,“ sako jis.

Exlterra prezidentas ir CTO Andrew Niemczykas sakė: „Tai, kas atrodė neįmanoma, dabar yra naujoji realybė. NSPS yra inovacija, pozitronais paspartinanti užterštos teritorijos apsivalymą. Ir ji tam naudoja atsinaujinančią energiją. Tai unikalus šios inovacijos bruožas – ji natūralią energiją panaudoja išspręsti pramoninei taršai be cheminių priedų ar manipuliacijų gruntu“.

Elektrono ir pozitrono anihiliacija vyksta, kai susiduria elektronas (e⁻)(e⁻) ir elektrono antidalelė, pozitronas (e⁺)(e⁺). Kai susidūrimas žemos energijos, elektronas ir pozitronas anihiliuoja, ir sukuriami gama fotonai: e⁻+e⁺→γ+γe⁻+e⁺→γ+γ Aukštos energijos susidūrimuose gali susidaryti kitos dalelės, tokios, kaip B mezonai ar W ir Z bozonai.

Be radioaktyvumo mažinimo, NSPS technologija gali būti panaudota ir dirvos valymui nuo kitokios taršos, tarkime, sunkiųjų metalų ir perfluoralkilų.

„Tai dar tik pati tokios technologijos taikymo pradžia," apibendrina A.Niemczykas. „Kaip ir kitų mūsų sėkmingai komercializuotų technologijų atveju, pademonstravome, kad gamtos ištekliais galime išgydyti mūsų padarytas jai žaizdas. Mūsų technologijų bendras vardiklis yra natūralių ir atsinaujinančių jėgų panaudojimas apčiuopiamiems rezultatams“ pabrėžė jis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką