Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Daugiau nei 600 gyventojų prisipažino apie nedeklaruotas dovanas ir paskolas grynaisiais

639 gyventojai Mokesčių administratorių jau informavo apie grynais pinigais gautas paskolas ir dovanas, kurių iki šiol nebuvo deklaravę, o sandoriai nebuvo patvirtinti notaro, informuoja Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).
VMI spaudos konferencija
VMI internetinis puslapis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Nors pranešimą PRC911 galima pateikti iki birželio 30 dienos, pareigingi gyventojai nelaukia paskutinės akimirkos ir VMI informaciją teikia jau dabar, o 83 proc. tai daro patogiausiu būdu – naudodamiesi VMI Elektroninio deklaravimo sistema (http://deklaravimas.vmi.lt).

„Pastebime, kad mokesčių mokėtojai aktyviai domisi mokesčių klausimais, o tai rodo, kad visuomenė vis labiau supranta mokestinių prievolių reikšmę ir tampa vis labiau finansiškai raštinga“, – pastebi VMI prie FM viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė.

VMI primena, kad iki birželio 30 dienos gyventojai Mokesčių administratoriui turi pranešti apie grynais pinigais gautas paskolas ir dovanas, kurių iki šiol nebuvo deklaravę (nes neturėjo deklaruoti), o sandoriai nebuvo patvirtinti notaro. Nuo 2004 metų dovanų ir/ar paskolų gavę mokesčių mokėtojai pranešimą PRC911 turi pateikti tam, kad ateityje nekiltų diskusijų su Mokesčių inspekcija dėl įsigyto ar planuojamo įsigyti brangaus turto šaltinių teisėtumo.

Visos didesnės vertės dovanos turi būti deklaruojamos pajamų deklaracijoje, o ne pranešime PRC911. Tokiu atveju pateikiama arba tikslinama už 5 praėjusius metus pajamų deklaracija, o PRC911 negali būti teikiamas. Jei turto deklaracijas privalantis pateikti gyventojas buvo gavęs paskolą, tai turi būti pateikiama arba tikslinama paskolos gavimo laikotarpio turto deklaracija.

VMI sukūrė ir institucijos interneto svetainėje paskelbė klausimus-atsakymus, kurie padės mokėtojui sužinoti, ar reikia teikti pranešimą.

VMI pabrėžia, kad gyventojai turėtų pateikti pranešimą PRC911 apie dovanas ir paskolas, gautas po 2004 metų tik tuo atveju, jei atitinka visas 5 sąlygas:

  1. paskolos ir dovanos gautos iš nuolatinių Lietuvos gyventojų, užsienio fizinių asmenų arba užsienio juridinių asmenų;
  2. paskolos ir dovanos yra gautos grynaisiais pinigais;
  3. sandoriai nėra notarinės formos;
  4. pačiam mokesčių mokėtojui nebuvo privaloma šaltinių deklaruoti Metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje, Metinėje gyventojo (šeimos) turto deklaracijoje, Nuolatinio Lietuvos gyventojo pranešime apie sudarytus sandorius arba Privačių interesų deklaracijoje;
  5. paskolos ir/ar dovanos yra panaudotos (arba numatomos panaudoti) turtui, kurio įsigijimo vertė viršija 15 000 eurų (iki 2014-12-31 – 50 000 litų), įsigyti nuo 2011 m. sausio 1 d.;

„VMI akcentuoja, kad teisingai ir laiku pateikus informaciją apie paskolas ir dovanas, apie kurias institucija neturėjo duomenų, ateityje mokesčių mokėtojui kils mažiau rūpesčių pagrindžiant brangaus turto įsigijimo šaltinius. Nepateikęs tokios informacijos gyventojas vėliau negalės VMI įrodinėti paskolų rašteliais savo įgyto turto teisėtumo“, – aiškina VMI prie FM viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė, pabrėždama, kad šis pranešimas yra pagalba ir mokesčių administratoriui, tiksliau pasirenkant rizikingus mokesčių mokėtojus, mažiau trukdant sąžiningus gyventojus.

Iki šiol nemaža dalis rizikingų mokesčių mokėtojų, dėl kurių įsigyto turto šaltinių teisėtumo VMI kildavo daug klausimų, bandydavo įrodinėti, kad pinigus gavo įvairių paskolų ar dovanų forma, pateikdavo (neretai ir suklastotus, notaro nepatvirtintus) įvairius paskolų ar dovanų raštelius.

Tokie rašteliai po birželio 30 dienos, jei gyventojas nebus pateikęs pranešimo PRC911, nebus pripažįstami, tad VMI ragina gyventojus pasitikrinti (užpildant anketą VMI interneto svetainėje), ar neturėtų informuoti VMI apie tokius sandorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Užsisakykite 15min naujienlaiškius