Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuviai dantis valosi dvigubai rečiau nei rekomenduojama

Daugumai (72%) Lietuvos gyventojų per pastaruosius porą metų yra plombuoti dantys, jie valosi dantis kartą per dieną ar rečiau, nėra įsitikinę, kad valydami dantis pasiekia visus paviršius, dažnai vartoja daug cukrų turinčius produktus bei nežino, kad dėl tam tikrų ligų gali padidėti ertmių susidarymo rizika, rodo „Colgate“ atlikta internetinė apklausa.
Mergina valosi dantis
Mergina valosi dantis / Fotolia nuotr.

Portale „15min.lt“ atlikta apklausa atskleidė, kad kas antras (46 proc.) lietuvis dantis valosi tik kartą per dieną ar dar rečiau. Tai yra 2 kartus rečiau nei rekomenduojama – pasak gydytojos-odontologės Julijos Narbutaitės, dantis valytis reikia ne rečiau kaip du kartus per dieną.

Net 3 iš 4 Lietuvos gyventojų (72%) per pastaruosius porą metų yra plombuoti dantys, o tai gali reikšti, kad didžiajai Lietuvos daliai kyla ėduonies susidarymo ateityje rizika. Ėduonis ardo dantį laipsniškai, laikui bėgant, todėl yra galimybė,gerinant burnos priežiūrą ir vartojant mažiau cukraus, apsisaugoti nuo ėduonies, ar net panaikinti pradinius jo požymius, tokius kaip matinės baltos dėmelės.

Pusė apklaustųjų (50%)teigė, jog per dieną du kartus ir dažniau vartoja produktus, kuriuose yra daug cukrų. Cukrūs dažnai aptinkami tokiuose produktuose kaip vaisių sultys, balta duona, pyragai, saldumynai bei alkoholiniai gėrimai. Burnoje cukrūs virsta cukraus rūgštimis, kurios kenkia dantims, silpnina emalį ir sukelia dantų ėduonies riziką. Kuo dažniau dantis veikia cukraus rūgštis, tuo didesnė kyla ėduoniesrizika, tačiau šią riziką galima sumažinti atsisakius užkandžiavimo tarp valgių.

Tik pusė „Colgate“ apklausos dalyvių (53%) nurodė, jog mano pasiekiantys visus dantų paviršius juos valydami. Tačiau, pasak odontologų, tai yra viena pagrindinių ėduonies atsiradimo grėsmių – tarpdančiams ir kramtomųjų dantų paviršiams reikėtų skirti ypač didelį dėmesį, nes ėduonis linkęs formuotis sunkiai pasiekiamose srityse.

Kai kurie dantų priežiūros klausimai „Colgate“ apklausos dalyviams pasirodė nesunkūs – net 61% teigė žinantys, kad dėl tam tikrų ligų (diabeto, depresijos, alergijų ar širdies ligų) gali padidėti ertmių susidarymo rizika. Ši rizika kyla dėl to, kad chroniškos ligos gali sumažinti seilių tekėjimą burnoje ir dėl to smarkiai padidinti dantų ėduonies susidarymo pavojų. Apklaustieji taip pat žinojo, jog obuoliu negalima pakeisti dantų valymo(62%), džiovinti vaisiai turi daug cukraus (75%). Kad ėduonis, gali atsirasti ne tik nuo saldumynų žinojo net 81% apklaustųjų. Tarp daugumos teisingai atsakiusių (77%) taip pat buvo demonstruojamos žinios, jog ėduonį galima panaikinti bei tai, kad fluoras stiprina dantų emalį. Taip pat gauti rezultatai parodė, jog lietuviai nereguliariai lankosi pas odontologą – net 63% lietuvių pas dantų gydytojąlankėsi mažiau nei prieš metus.

„Kaip matome, dantų ėduonis kelia rimtą susirūpinimą. Šiai ligai privalu skirti didesnį dėmesį, tai yra opi sveikatos problema. Kiekvienas iš mūsų galime užkirsti kelią ėduonies atsiradimui ir vystymuisi atsakingai prižiūrėdami savo dantis. Tam pakanka nuolatinės dantų priežiūros: kasdien juos valydami tinkamai parinktu dantų šepetėliu ir pasta sumažiname dantų ėduonies atsiradimo riziką“, – sako odontologė, Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto docentė Julija Narbutaitė. 

Apklausa apie lietuvių dantų priežiūros ypatumus atlikta naujienų portale 15min.lt 2014 m. spalio 1-31 d. „Colgate“ užsakymu atliktoje apklausoje dalyvavo 1468 žmonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius