Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 19d. 10:40

Lietuva – Europos programavimo centras: ar tai realu?

VR sprendimas Inner Child
Tautvydo Stuko nuotr. / VR sprendimas Inner Child

Kalbant apie šiandienį informacijos srautą išsiskiria dvi nuomonės. Vieni aktyviai naršo įvairiuose informaciniuose ir socialiniuose tinklalapiuose, aktyviai reiškia savo nuomonę, dalijasi įspūdžiais ir planais internetinėje erdvėje. O kiti stengiasi riboti aplink esančią informaciją.

Tačiau informacijos kiekis neišvengiamai didėja. Tai lemia vis labiau tobulėjančios informacinės technologijos (IT). Atsiranda vis naujesnių, patogesnių, įdomesnių priemonių dalintis ir skleisti informaciją. Šioje srityje inovacijos kuriasi ir tobulėja beprotišku greičiu. Jeigu prieš dvidešimtmetį mobilusis telefonas prilygo išradimui, šiandien pastarieji laikomi atgyvena, juk dabar populiarumo viršūnėje išmanieji aparatai.

Iš kokios perspektyvos bežiūrėtumėm, negalima nesutikti, jog IT yra svarbus įrankis, padedantis pasiekti tikslus ir perduoti žinią daug didesnei auditorijai, negu tai buvo įmanoma anksčiau. Naudojantis informacinėmis technologijomis vis greičiau ir paprasčiau galime keistis informacija.

Lietuvių inovacijomis domisi pasaulis

Išlaidos pasaulinėms informacinėms technologijoms auga kasmet. 2014 m. šios rinkos vertė siekė 2 milijardus dolerių. Pasauline IT analize užsiimanti „International Data Corporation“ (IDC) prognozuoja, kad 2019-aisiais rinka padidės puse milijardo.

Vien tik mobiliųjų įrenginių vartojimo statistika kelia nuostabą. Šiuo metu Žemėje veikia daugiau nei 8 milijardai prie mobiliojo tinklo prisijungtų prietaisų. Jų pasaulyje kur kas daugiau negu žmonių. Prie interneto prisijungusių prietaisų skaičius žmonių populiaciją aplenkė dar 2014 metais. Statistikos portalo „Internet World Stats“ duomenimis, 50 procentų interneto vartotojų gyvena Azijoje, Europoje jų – 17 procentų.

Galima išskirti 3 ryškiausias pasaulines IT tendencijas: skaitmeninė decentralizuota įrašų sistema (angl. „blockchain“), papildyta realybė („mixed reality“) ir dirbtinis intelektas. Lietuvoje nemažai besikuriančių startuolių orientuojasi į kriptovaliutas („cryptocurrency“), virtualią realybę ir dirbtinio intelekto technologijas.

IT darbų kokybe Lietuvos specialistai pajėgūs lygintis su rimčiausiais pasaulio technologijų paslaugų teikėjais. „Lietuviai itin mėgsta kurti naujus produktus arba jau esamus tobulinti, jie nevengia drąsių sprendimų. Man tenka nemažai keliauti ir dirbti su kitų šalių programuotojais, tačiau, mano nuomone, mūsų programuotojai vieni profesionaliausių“, – tvirtina inovatyvių ir išmanių IT sprendimų UAB „TeleSoftas“ vadovas ir įkūrėjas Algirdas Stonys. Pašnekovo nuomone, jau 2025 metais dauguma populiariausių IT sprendimų pasaulyje bus sukurti Lietuvoje. Anot jo, Lietuva neabejotinai turi milžinišką potencialą tapti vienu pagrindinių Šiaurės ir Centrinės Europos programavimo centrų.

Asmeninio albumo nuotr./Algirdas Stonys
Asmeninio albumo nuotr./Algirdas Stonys

Praeitais metais „Mobile World Congress 2017“ (MWC 2017) parodoje Ispanijoje, Barselonoje, A.Stonio įmonė, konkuruojanti su Centrinės Europos kompanijomis, pristatė savo sukurtą virtualią konferencijų erdvę. „Dėl inovatyvaus sprendimo sulaukėme didelio globalių žaidėjų susidomėjimo ir paskatų toliau vystyti projektus. Kitais metais nusprendėme dalyvauti dar kartą – tik jau su kitu išplėstos realybės produktu „VR Terapija“. Pastarasis projektas visame pasaulyje gali būti plačiai taikomas medicinos srityje ir milijonams žmonių padėti gydant psichologines baimes“, – pasakoja S.Stonys.

Valstybės pagalbos svarba

Inovatyvias technologijas standartinėse veiklose pritaikančios įmonės „Merkadus“ vadovas Darius Kupliauskas taip pat negaili pagyrų lietuvių IT specialistams: „Dirbau ir su lietuviais, ir su užsieniečiais. Rusijos programuotojai stiprūs, Indijos – silpni. Lietuviai patyrę, augantys, perspektyvūs ir konkurencingi ne tik kaina, bet ir kokybe. Ateityje tapsime vienais pasaulinės rinkos lyderių. Mūsų IT verslas turi dideles galimybes.

Įmonė teiks paraišką Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) administruojamai priemonei, kurios funkcija – finansinės injekcijos įmonėms, kuriančioms inovatyvius sprendimus. Taip pat prie šios priemonės įgyvendinimo jau prisidėjo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), kuri teikė konsultacijas. „Norime gauti finansavimą interaktyvaus vaizdus projektuojančio papildytos realybės stalo, skatinančio vaikų vystymąsi, sukūrimui. Tikimės sukurti edukacinį žaislą, kuris padėtų raidos sutrikimų turintiems mažiesiems. Jei paraiška bus patvirtinta, iš karto imsimės projekto įgyvendinimo, teigia D.Kupliauskas. Pasak pašnekovo, MITA yra labai geras partneris siekiant įgyvendinti įdomius ir inovatyvius projektus. Ši institucija teikia realią pagalbą.“

Straipsnių ciklas parengtas pagal projektą „Technologijų ir inovacijų populiarinimas“, kuris yra finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Projekto tikslas – populiarinti technologijų pažangą ir inovacijas, informuojant verslą ir verslui imlią visuomenę apie mokslinių tyrimų vykdymo ir inovacijų diegimo naudą. Projektą vykdo Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:32
21:00
02:06

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką