Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 13d. 09:07 , Atnaujinta: 2019 lapkričio 13d. 14:03

Susisiekimo ministro nuotykiai Abu Dabyje: nuvyko į 4 dienų kongresą, bet scenoje nepasirodė

Jaroslavas Narkevičius 15min tema
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Jaroslavas Narkevičius

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius turėtų būti puikiai susipažinęs su Abu Dabio miestu Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kur praleido keturias dienas. Spalio mėnesį ministras vyko į pasaulinį kelių kongresą, kur organizatoriai tikėjosi išgirsti iš jo pranešimą. Tačiau ministras scenoje nepasirodė. J.Narkevičius, kuris biografijoje nenurodo mokantis anglų kalbą, sako tuo metu bendravęs su šeichu. Negana to, ministras prabangiame Abu Dabio restorane vakarieniavo už Lietuvos automobilių kelių direkcijos pinigus, nors turėjo tam skirtus komandiruotpinigius.

Kai pirmąją pasaulinio kongreso dieną scenoje diskusijai susirinko ministrai iš įvairių pasaulio šalių, švietė ir ministro iš Lietuvos Jaroslavo Narkevičiaus pavardė. Tačiau pasaulio lyderiai ministro iš Lietuvos taip ir neišvydo.

Pavardė – ministro, bet scenoje – ne jis

Tuo metu kalbėjo ne jis, o viceministras Vladislavas Kondratovičius. Organizatoriai tikėjo išvysti ministrą iš Lietuvos, tačiau scenoje jis nepasirodė. Dalis forumo dalyvių pamanė, kad kalba ministras iš Lietuvos. Didžiausiame pasaulyje transporto planuotojų forume buvo ir mūsų šalies kelininkų, akademinio pasaulio atstovų.

Organizatorių nuotr. /Pasaulinis kelių kongresas Abu Dabyje
Organizatorių nuotr. /Pasaulinis kelių kongresas Abu Dabyje

Viceministras trumpai laužyta anglų kalba pristatė, kaip Lietuvoje prižiūrimi keliai žiemos sezonu, nors diskusijos tema buvo apie dirbtinio intelekto taikymą transporte. Ministras diskusijose apskritai nedalyvavo.

J.Narkevičiaus oficialioje biografijoje teigiama, kad jis moka lietuvių, lenkų, rusų ir prancūzų kalbas.

Susisiekimo ministerija neparengė jokio pranešimo spaudai apie ministerijos vadovų dalyvavimą kongrese Abu Dabyje. Ministerija informavo, kad trijų asmenų vizitas Abu Dabyje kainavo 4236 eurus. Beje, J.Narkevičius vykti į Jungtinių Arabų Emyratus nusprendė likus vos kelioms dienoms iki renginio pradžios.

15min žiniomis, ministrą lydėjo Susisiekimo ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja Ina Irens. Ji savo feisbuke viešino nuotraukas iš Abu Dabio.

Tiesa, ministro darbotvarkėje nuo spalio 5 iki 9 dienos buvo įrašyta, kad J.Narkevičius dalyvauja Pasaulio kelių kongrese, tačiau daugiau informacijos nebuvo pateikta – ar su kuo nors susitiko, kur nors dalyvavo. Taip pat nutylėta ir tai, kur vyksta kongresas.

123rf.com nuotr./Abu Dabis
123rf.com nuotr./Abu Dabis

Tiesa, organizatorių parengtame reklaminiame kongreso filme, kurį galima rasti youtube kanale, ministras iš Lietuvos šmėkšteli spausdamas ranką vienam iš kongreso rengėjų. Šalia jo – viceministras V.Kondratovičius ir Lietuvos ambasadorius Jungtiniuose Arabų Emyratuose Edminas Bagdonas.

Organizatorių nuotr. /Jaroslavas Narkevičius Abu Dabyje
Organizatorių nuotr. /Jaroslavas Narkevičius Abu Dabyje

Už prabangią vakarienę nusprendė nemokėti

Negana to, kad ministras taip ir neužlipo ant scenos prisistatyti keliems tūkstančiams dalyvių, 15min pavyko sužinoti, kad už vakarienę Abu Dabio restorane jis mokėjo ne iš tam skirtų komandiruotpinigių, o iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos sąskaitos. Direkcija yra pavaldi Susisiekimo ministerijai.

Tai 15min patvirtino Direkcijos Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vadovė Aušra Ramoškaitė.

Vakarienėje dalyvavo kai kurių Lietuvos aukštųjų mokyklų atstovai, kelininkai, Susisiekimo ministerijos atstovai, J.Narkevičių lydėjusi ministerijos valdininkė, pats ministras. Kitų šalių atstovų susitikime nebuvo.

Pasibaigus vakarienei sąskaitą paprašyta pateikti ne kiekvienam atskirai, bet Automobilių kelių direkcijos vadovui Vitalijui Andrejevui, kuris taip pat dalyvavo vakarienėje. Direkcija yra pavaldi Susisiekimo ministerijai.

Ar tai yra įprasta praktika? „Informaciją galime pateikti tik už laikotarpį, kai direkcijai vadovauja V.Andrejevas (nuo 2017 m. lapkričio mėn.). Reprezentacines išlaidas LAKD paprastai naudoja susitikimams su užsienio delegacijomis, renginių metu (vadovaujantis LRV nutarimu dėl reprezentacinių lėšų). Per minėtą laikotarpį tokia praktika, kai ministerijos prašymu organizuota vakarienė, yra pirmą kartą“, – sakė A.Ramoškaitė.

Už devynių asmenų vakarienę sumokėta 713 eurų.

Beje, ankstesnis ministras Rokas Masiulis vengdavo vykti į šį forumą, nes premjeras prašydavo ministrų vengti egzotinių kelionių.

Ministras: aš tada kalbėjau su šeichu

J.Narkevičius sako buvęs forume pirmą dieną, tačiau pranešimą perdavęs skaityti viceministrui.

„Mes pasidalinome pareigomis. Viceministras buvo numatytas, aš buvau kitų susitikimų eigoje ir viskas tvarkoje“, – 15min antradienį paaiškino ministras.

O kur jis tuo metu buvo? „Buvau, žiūrėjau, ar teisingai informuoja, bendravau ir su šeichu, ir su kitais ministrais“, – tvirtino J.Narkevičius.

Susisiekimo ministras tikino, kad tuo metu buvo salėje, kai viceministras, šviečiant J.Narkevičiaus pavardei, kalbėjo apie kelių priežiūrą.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius

Kodėl tuomet kongreso scenoje metu švietė ministro pavardė? Klausimą išgirdęs J.Narkevičius puolė kvatoti. „Tai kas čia blogo? Na, gal neištaisė, nežinau. Tai techniniai dalykai. Jų reikia klausti, kodėl taip padarė“, – sakė ministras.

Ministerija: vizitas buvo naudingas

Susisiekimo ministerija 15min informavo, kad dviejų dienų komandiruotės išlaidos kelionei ir apgyvendinimui Abu Dabyje trims asmenims sudarė 4236,45 eurų, t. y. po 1412,15 eurų delegacijos nariui.

„Palyginimui, šių metų balandžio mėnesio dviejų dienų susisiekimo ministro komandiruotės į Vašingtoną išlaidos vienam asmeniui ­siekė 2 081,06 eurų“, – teigiama ministerijos komentare.

Kongrese „siekta pristatyti Lietuvos patirtį panaudojant naująsias technologijas kelių priežiūros organizavime Ministrų diskusijoje, aptarti galimą Lietuvos ir JAE bendradarbiavimą transporto ir logistikos srityse", kalbėta apie tiesioginius skrydžius tarp Vilniaus ir Dubajaus, investicinių projektų vystymą Klaipėdoje.

Viceministras V.Kodratovičius, pasak ministerijos, kalbėjo apie Lietuvos patirtį naudojant dirbtinio intelekto technologijas kelių priežiūros šaltuoju laikotarpiu užtikrinimui.

Be to, kaip informavo ministerija, ministras J.Narkevičius ir Lietuvos ambasadorius JAE Edminas Bagdonas susitiko su JAE Infrastruktūros plėtros ministru Dr. Abdullah Belhaifu Al Nuaimi. Pokalbio metu pristatyta naujai atidaryta Lietuvos ambasada Abu Dabyje ir Lietuvos ketinimas bendradarbiauti su JAE transporto ir logistikos srityje.

Ministro Jaroslavo Narkevičiaus susitikimo su JAE sosto paveldėtoju šeichu Mohammedu bin Zayedu Al Nahyanu metu ministras pristatė kronprincui Lietuvos siekį turėti tiesioginį skrydį tarp Vilniaus ir Dubajaus, dėl kurio VĮ LTOU derasi su JAE oro bendrove flydubai, derinant jo paleidimą prie kitų EXPO 2020 Dubajuje bei pakvietė JAE verslą plėtoti investicinius projektus kartu su Klaipėdos uostu ir LEZ‘u.

„Šeichas Mohammedqw bin Zayedqw Al Nahyanqw pozityviai atsiliepė apie Lietuvos planus, išreikšdamas norą išvysti jų rezultatus artimiausioje ateityje“, – teigiama ministerijos pranešime.

Taip pat apsilankyta Masdaro inovacijų mieste, kuriame susipažinta su jame įdiegtomis transporto technologijomis. Masdaro miestas, esantis 28 km atstumu nuo JAE sostinės, siekia būti tvariausia pasaulio miesto bendruomene.

Kongreso dalyviams organizatoriai parengė plačią kultūrinę programą, pavyzdžiui, pajodinėjimą kupranugariais, įdomias ekskursijas.

Konservatoriai prašo, kad J.Narkevičius grąžintų pinigus

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narė Aistė Gedvilienė kreipiasi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių dėl pastarojo kelionės į Jungtinius Arabų Emyratus. Apie tai skelbiama išplatintame pranešime.

„Ministro turizmas už mokesčių mokėtojų pinigus privalo būti įvertintas. Reikalausime, kad ministras grąžintų pinigus. Taip pat lauksime ministro paaiškinimo, kodėl Automobilių kelių direkcija buvo verčiama apmokėti ministro vakarienę. Tai – skandalinga“, – teigė A.Gedvilienė.

Socialdemokratė Rasa Budbergytė pranešime nurodo, kad J.Narkevičius turėtų pateikti detalią komandiruotės į Abu Dabį išlaidų ataskaitą ir taip išsklaidyti bet kokias abejones dėl galimo mokesčių mokėtojų pinigų naudojimo asmeniniams tikslams.

„Skaidrumas ir atvirumas visuomenei yra neatsiejami nuo pasitikėjimo valdžia. Kad nebūtų nereikalingų spekuliacijų, kviečiu ministrą pateikti labai detalią ataskaitą apie tai, kur ir kam komandiruotės metu buvo leidžiami mokesčių mokėtojų pinigai“, - ragina Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnė R.Budbergytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

21:34
06:33
01:02

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką