Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 5d. 20:30

Pusę trilijono valdančios „Blackstone“ vadovas: pirmiausia reikia „labai didelės idėjos“ ir daug pinigų

Stephenas Schwarzmanas Lisabonoje 15min iš Lisabonos
Ernesto Naprio/15min nuotr. / Stephenas Schwarzmanas Lisabonoje

Kapitalo karaliumi vadinamas kompanijos „Blackstone“ įkūrėjas ir vadovas, milijardierius Stephenas Allenas Schwarzmanas Lisabonoje vykstančioje konferencijoje „Web Summit“ pasidalijo patirtimi, ko reikia sėkmingam verslui sukurti: „labai didelės idėjos“, ir daug pinigų, kad būtų galima samdyti geriausius žmones.

Privataus kapitalo investicijų kompanija „Blackstone“ yra didžiausia pasaulyje, valdanti turto už 554 milijardus dolerių. Pernai ši kompanija už vieną milijardą eurų įsigijo ir Baltijos šalyse veikiantį banką „Luminor“.

Kompanijos vadovas ir bendraįkūrėjas S.Schwarzmanas pagarsėjo kaip respublikonas ir JAV prezidento draugas, daugelio pasaulio Vyriausybių patarėjas, taip pat kadaise patarinėjęs ir Rusijos fondui.

Lisabonoje vykstančioje konferencijoje S.Schwarzmanas pradedantiesiems verslininkams dalijosi savo išmoktomis pamokomis, kaip pasiekti išskirtinių rezultatų.

Tik geros idėjos nebetinka

S.Schwarzmanas savo patarimus jau yra aprašęs ir knygoje. Tačiau konferencijos dalyviams, tarp kurių buvo daug pradedančiųjų technologijų srities verslininkų, jis akcentavo, kad mažos idėjos nebetinka.

„Kalbant, ko reikia, kad kažką pradėtum, pirmiausia tu turėti labai didelę idėją. Siekti to ir įgyvendinti yra taip pat lengva, kaip ir gerą idėją. Bet jei esi su gera idėja, ir atsiranda kažkas dar geresnio, tu įstrigęs. Geriau pradėti su kažkuo neįprastu ir turėti nusiteikimą, kad dėl to gali padaryti viską, ką tik reikia“, – kalbėjo S.Schwarzmanas.

O ko reikia turint labai didelę idėją?

World Economic Forum nuotr./Stephenas Schwarzmanas
World Economic Forum nuotr./Stephenas Schwarzmanas

„Turi samdyti žmones. Dalis problemos yra tai, kad geriausi žmonės dažnai jau būna kažkur kitur. Tu turi būti adekvačiai finansuojamas, kad pasamdytum kažką, kas yra nuostabus, net jei ir labai brangus – tai geriau nei samdyti pigius žmones, kurie negali spėti iš paskos“, – kalbėjo milijardierius.

Jis akcentavo, kad daug įmonių pradeda veikti teturėdamos vieną žmogų – patį idėjos autorių.

„Tu esi geras tik tam tikrose srityse, bet negali būti geras visur“, – dalijosi patarimais S.Schwarzmanas.

Anot jo, sėkmingiems verslininkams būdinga nebesuvokti realybės ir kliedėti ar būti apimtiems didybės manijos dėl savos idėjos.

„Kai aš išėjau iš „Lehman Brothers“ ir pradėjau įsigijimų ir susijungimų verslą, pasaulis nesutiko su mūsų požiūriu ir juokėsi. Tačiau maniau, kad pasaulis gaus naudos, jei darysime taip, kaip sumanę“, – vertino verslininkas.

Tiki sunkiu darbu

Prisiminęs savo verslo pradžią, S.Schwarzmanas patikina, kad „baisu yra sėdėti biure, kuriame neskamba telefonas“.

„Pradėjome siu 400 tūkstančių dolerių, ir nukritome iki 180 tūkst. dolerių, kol gavome pirmą užsakymą. Buvo labai sunku tai padaryti“, – kalbėjo S.Schwarzmanas.

Po pirmo sėkmingo sandorio atstovaujant konteinerių versle besispecializuojančiai bendrovei, S.Schwarzmanas tikina, kad „Blackstone“ atsidūrė investicijų žemėlapyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Blackstone“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Blackstone“

Jis papasakojo, kokios kultūros ieško kompanijose, į kurias investuoja.

„Mes turime visiškai skaidrią kultūrą. Esame prielankūs ypač protingiems žmonėms, komandoms, meritokratijai (vadovavimui, grįstam gebėjimais), aukštam integralumui. Tą patį ir kiti kalba. Mes tuo tikime, tą darome. Tikime labai sunkiu darbu. Ir mes ieškome versle tokios kultūros, kai kažkas vadovaujantis tikrai siekia išskirtinio meistriškumo“, – kalbėjo „Blackstone“ vadovas.

Nuolat ir perka, ir parduoda

Finansų rinkas užplūdus pinigų pertekliui, S.Schwarzmanas tikina, kad „Blackstone“ yra ir aktyvi turto pirkėja, ir pardavėja – tai nepriklauso vien nuo situacijos rinkoje.

„Mes nežiūrime taip. Mes žiūrime į nuostabius dalykus – jei galime sukurti nuostabią investiciją, mes pirksime. Jei nusipirkome kažką, išplėtojome – mes tuomet parduodame. Tas pirkimo-pardavimo procesas yra nuolatinis. Būna laikas ir pirkti, ir parduoti. Dabar pinigai yra labai pigūs, žmonės nori pirkti, tad mes esame didelis pardavėjas“, – kalbėjo S.Schwarzmanas.

Tačiau, anot jo, šis metas yra tinkamas ir itin didelėms investicijoms. Jis išskyrė technologijas, sveikatos apsaugą, atsinaujinančią energetiką.

„Kadangi dirbome su tiek daug skirtingų dalykų, išmokome, kad technologija yra visur svarbiausia. Ar tu turi išskirtinį produktą, ar verslo modelį, dedame vis daugiau pinigų į technologijas perkant ar statant verslą. Žvelgiame į sveikatos apsaugą, naujų vaistų kūrimą, matome, kad naujos technologijos, įskaitant dirbtinį intelektą, daug ką leidžia“, – sako S.Schwarzmanas.

Jis patikino, kad atsinaujinanti energetika yra itin puikus verslas, leidžiantis padidinti visų veiklų pelningumą.

„Naudojame saulės energiją, įrengiame jėgaines ant stogų. Pvz., vien mes Niujorke padvigubinome saulės energijos gamybą, vien tik „Blackstone“. Mes einame prie tvarumo – kas gerai aplinkai. Tai nėra kompromisas pelningumui, tai didina pelningumą. Tai pamoka ir kitiems žmonėms, pozicionuojant tvarumą – tai geras dalykas visais požiūriais“, – kalbėjo S.Schwarzmanas.

Konferencijos metu jis taip pat įspėjo ir dėl nepagrįstų investicijų – priminė, kad „žmonės pamiršta“ apie tai, kas buvo nuo 1990-ųjų iki 2000-ųjų, dot.com burbulo metu. Pasak S.Schwarzmano, tuomet sužlugo 99 iš 100 technologijų kompanijų.

„Bet dabartinė situacija yra daug sveikesnė. Yra labai daug pinigų, ieškančių, kur investuoti, daug naujų kompanijų žlugs, bet tai kas?“, – teigė S.Schwarzmanas.

Palaiko D.Trumpo prekybos karą

S.Schwarzmanas pripažįsta bendraujantis su JAV prezidentu Donaldu Trumpu ekonominiais, ypač prekybos klausimais.

„Prekybos teorija – kad tai turėtų būti sąžininga prekyba (fair trade, angl.) Prekybos barjerai turėtų būti daugmaž lygūs abiejose pusėse. Dabar mes turime situaciją su Kinija, kur, žvelgiant iš JAV perspektyvos, JAV kompanijoms kainuoja kone tris kartus brangiau pardavinėti Kinijoje, nei Kinijos kompanijoms JAV. Tai visiškai nesubalansuota“, – kalbėjo S.Schwarzmanas.

„Scanpix“/AP nuotr./D.Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr./D.Trumpas

Pasak jo, siekiama, kad prekyboje situacija supanašėtų, anot jo, abi valstybės tampa vis supratingesnės, siekiama mažinti įtampas.

Verslininkas pripažino ir socialines problemas JAV – anot jo, 25 proc. žmonių neturi santaupų ir susiduria su nepakankamų pajamų problema. Anot jo, vienas sprendimas būtų padidinti minimaliąją algą iki 15 dolerių per valandą, tai paveiktų apie 35 proc. populiacijos.

Dėl esamos situacijos jis kaltina ir JAV švietimo kokybę.

„Kas vyksta JAV? Švietimo kokybė nukrito gerokai žemiau, nei tuomet, kai aš ėjau į mokyklą. JAV nuo TOP 2-3 vietos nukrito į 25-30 vietą, o matematikoje esame žemiau trisdešimtuko. Mums reikia reformuoti savo švietimo sistemą, kad žmonės galėtų gauti geresnių darbų“, – kalbėjo S.Schwarzmanas.

Anot jo, mokytojai turėtų būti išskirtinė klasė, atleista nuo mokesčių, siekiant pritraukti daugiau specialistų.

Žurnalisto kelionę į Lisabonoje organizuojamą „Web Summit“ konferenciją apmokėjo Europos Komisija. Straipsnio turiniui tai jokios įtakos neturi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

10:09
09:00

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką