Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 20d. 14:32

V.Šalaševičius. Kas pasinaudos valstybės pagalba dėl dalinio nuomos mokesčio kompensavimo?

Teisininkas Vaidas Šalaševičius
Asmeninio arch. nuotr. / Teisininkas Vaidas Šalaševičius

Jau pora savaičių praėjo nuo paskelbtos dar vienos priemonės verslui – dalinio nuomos mokesčio kompensavimo labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms. Komercinių patalpų nuomotojai ir šio verslo vystytojai bei nuomininkai jau seniai laukė šios priemonėmis. Tiesa, buvo daug diskutuojama viešai, kas turėtų būti naudos gavėjai – turto nuomos verslo vystytojai ar smulkieji nuomininkai. Argumentų turėjo ir vieni, teigiantys, kad nuomotojai neturės prasmės daryti nuolaidų savo klientams, ir kiti, kad visą naudą gaus tik didieji nekilnojamojo turto nuomos vystytojai.

Gegužės 3-iąją, paskelbus šią priemonę, viešos diskusijos nutilo, tačiau neviešai verslininkų ir klientų reakcijos bei nusiskundimai buvo įvairūs. Patalpų nuomotojai teigia, kad pagal šią priemonę jiems neapsimoka taikyti nuolaidų verslininkui patalpų nuomininkui, tuo tarpu pastarieji aiškina, kad smulkieji verslininkai, kurie nuomojasi patalpas dėl biurokratinių reikalavimų ir pridėtų saugiklių nieko nesitiki, nes jeigu jiems patalpų savininkas nepadarė nuolaidos nuomos mokesčiui nuo kovo 15 dienos, jie net negali pretenduoti į nuomos mokesčio kompensavimą. Pastarieji netgi tiesiogiai įvardina, kad dėl nesupratingų ir nepaslankių patalpų savininkų sprendimų jiems nebuvo nuleistos nuomos kainos, o paskelbta priemonė jiems dar nepalankesnė – negavę nuolaidos jie net negali tikėtis pagalbos iš valstybės.

Tai kaip šiuo atveju yra ir kurie iš jų teisūs?

Pagal Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministerijos „Dalinio nuomos mokesčio kompensavimo labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms“ sąlygų apraše reglamentuotą priemonę, sustabdžius pagrindinę verslo veiklą, įmonės ar verslininkai, kurių veikla dėl paskelbto karantino buvo sustabdyta ir kurie veiklą vykdo nuomojamose patalpose gali kreiptis į nacionalinę plėtros įstaigą INVEGA dėl patalpų nuomos išlaidų dalinio kompensavimo. Kompensacijos teikiamos už nuomos išlaidas, patirtas nuo kovo 16 dienos iki karantino laikotarpio pabaigos plius du mėnesius po jo.

Apraše numatyta, kad pasinaudoti daliniu nuomos mokesčio kompensavimu, gali juridiniai asmenys ir verslininkai, (pagal INVEGOS išaiškinimą kreiptis dėl nuomos mokesčio kompensacijos gali ir verslo liudijimą (individualią veiklą) vykdantys fiziniai asmenys), kurių vykdoma pagrindinė veikla atitinka veiklas, kurios karantino laikotarpiu buvo uždraustos. Labiausiai verslininkus nustebino aprašo reikalavimas, kad paramą gali gauti tik nuomininkai, kuriems nuomotojas taiko ne mažesnę kaip 30% nuomos mokesčio nuolaidą.

Apraše taip pat apibrėžta, kad patalpų nuomos sutartis turi būti pasirašyta ne vėliau kaip 2020-ųjų kovo 15 dieną. Taip pat paraiškos pateikimo metu ji turi būti galiojanti ir registruota valstybės įmonėje Registrų centre. UAB „Invega“ administruojanti šią priemonę, verslininkams palankiai aiškina, kad nuomos sutartis Registrų centre galima registruoti ir šiuo metu, praėjus daugiau laiko po jos sudarymo. Čia reikėtų priminti ir techninį reikalavimą, kuris taikomas visose valstybės pagalbos priemonėse nukentėjusiems verslams nuo COVID-19 – pareiškėjas (išskyrus, kai jis nėra juridinis asmuo) paraiškos pateikimo metu turi būti pateikęs 2019-ųjų metinių finansinių ataskaitų rinkinį Registrų centrui. Taip pat svarbu paminėti, kad jeigu nuomininkas patalpas nuomojasi iš valstybės, dalinis nuomos mokesčio kompensavimas neteikiamas.

Taigi atsakant į klausimą, kas iš šia priemone abejojančių verslininkų – nuomotojas ar nuomininkas – yra teisus, tenka pripažinti, kad vadovaujantis šiuo metu galiojančia tvarka iš dalies teisios abi pusės. Patalpų savininkai – nuomotojai, tiesioginės motyvacijos dėl nuomos mokesčio kompensacijos neturi, nes jiems nenumatyta jokia galimybė pretenduoti į išmoką ar jos dalį net pritaikius nuomos nuolaidą. Kita vertus, jeigu nuomininkui nuo 2020 kovo 15-osios nebuvo sumažinta nuomos kaina bent 30 proc., jis apskritai negali pretenduoti į nuomos mokesčio kompensaciją, nebent nuolaidą verslininkai sugebėtų pritaikyti atgaline data. Tačiau kokiu pagrindu ir dėl ko patalpų savininkas tai turėtų daryti?

Be to, sunkiai tai įsivaizduoju iš teisinės ir techninės pusės. Labiausiai verslininkus liūdina ir pykdo tai, kad tokių galimų reikalavimų, atsirasiančių gegužės mėnesį, karantino pradžioje nei nuomininkas nei nuomotojas niekaip negalėjo nei žinoti, nei prognozuoti. Atrodytų, kad teisės aktų leidėjas Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministerija reglamentavo, kad geros valios ir supratingumo klausimas yra vienas iš esminių šioje verslams sudėtingoje situacijoje, nors, kaip daugelis žinome – išlikimo, naudos verslui ir pelno siekimas yra vyraujantys klausimai sėkmingo verslo politikoje.

Taigi verslininkai norintys pasinaudoti valstybės pagalba, turi būtinai atsižvelgti į mano anksčiau išvardintas griežtai įpareigojančias esmines nuostatas, todėl dėl aiškumo dar kartą pateikiu dalinės nuomos mokesčio kompensavimo sąlygų bei informacijos esminių reikalavimų santrauką:

• dėl nuomos mokesčio kompensacijos gali kreiptis juridiniai asmenys ir verslininkai, kurių vykdoma pagrindinė veikla atitinka veiklas, kurios karantino laikotarpiu buvo arba yra uždraustos;

• taip pat kreiptis gali ir fizinis asmuo, dirbantis pagal verslo liudijimą su sąlyga, kad vykdoma pagrindinė veikla atitinka veiklas, kurios karantino laikotarpiu buvo arba yra uždraustos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimu Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikoje paskelbimo“ ir pareiškėjas draudimo laikotarpiu jų nevykdė;

• pagrindinė veikla nebuvo vykdoma;

• kuriems nuomotojas taiko ne mažesnę kaip 30% nuomos mokesčio nuolaidą;

• subsidijų dėl nuomos mokesčio gali kreiptis įmonės, kurių metinės pajamos 2019 m. neviršijo 50 mln. eurų arba turto balansinė vertė 2019 m. gruodžio 31 d. neviršijo 43 mln.;

• jei pareiškėjas patalpas nuomojasi iš valstybės turto valdytojo, dalinis nuomos mokesčio kompensavimas, vadovaujantis Aprašo nuostatomis, neteikiamas;

• patalpų nuomos sutartis turi būti pasirašyta ne vėliau kaip 2020 m. kovo 15 d., paraiškos pateikimo metu ji turi būti galiojanti ir registruota valstybės įmonėje „Registrų centras“;

• pareiškėjas (išskyrus, kai pareiškėjas yra verslininkas) paraiškos pateikimo metu turi būti pateikęs 2019 m. metinių finansinių ataskaitų rinkinį valstybės įmonei Registrų centrui.

Pagal šią priemonę didžiausias galimas dalinio nuomos mokesčio kompensavimo dydis per mėnesį gali būti 50 proc. nuo 2020 metų vasario* mėnesio nuomininkui taikyto nuomos mokesčio dydžio. Arba jeigu pareiškėjas nuo savo veiklos pradžios pirmąjį nuomos mokestį sumokėjo už 2020-ųjų kovo mėnesį. Tokiu atveju nuo šio mėnesio pareiškėjui taikyto nuomos mokesčio dydžio, o vėlesniems mėnesiams – nuo nuomos sutartyje numatyto mėnesio nuomos mokesčio. Kompensacija neturi viršyti faktiškai pareiškėjo mokamo nuomos mokesčio dydžio.

Paraiškas dėl kompensacijos galima teikti iki šių metų gruodžio 1 dienos. Šiuo metu kompensacijoms numatyta 100 mln. eurų suma. Atsižvelgiant į visus reikalavimus, visgi kyla natūralus klausimas: kiek lėšų bus panaudota ir kas šia pagalba pasinaudos?

Inicijuotas turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką